Правителството на Съединените щати санкционира бившия грузински премиер Бидзина Иванишвили.
Той е смятан за най-богатия човек в Грузия и действителен управник на държавата, която вече месеци наред е разтърсвана от тежка политическа криза заради опита на контролираните от Иванишвили власти да я отклонят от интеграция с ЕС.
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен съобщава, че грузинският милиардер е санкциониран заради подриването на "демократичното и евроатлантическо бъдеще на Грузия в полза на Руската федерация".
Санкциите са последната стъпка в дългогодишен процес на влошаване на отношенията между Запада и Грузия - държава, която някога се смяташе за една от най-демократичните и проевропейски настроени в кавказкия регион.
Бидзина Иванишвили има типичната биография за руските олигарси, личното му състояние около 5 млрд. долара (според актуалан оценка на Forbes) представлява около 16% от брутния вътрешен продукт на цяла Грузия за 2023 г.
Роден е през 1956 г. под името Борис в семейството на грузински миньор. Следва икономика, а впоследствие защитава докторска дисертация в Москва.
В края на 80-те започва с търговия на дребно с компютри в Москва, внезапно придобива банки и активи в металургичния сектор на безценица по времето на Борис Елцин, а когато Владимир Путин идва на власт, той се изтегля от Русия.
Постепенно Иванишвили започва да натрупва силно политическо влияние в Грузия, като през 2012 г. влиза директно в предизборната кампания с коалиция на име "Грузинска мечта" (по-късно прераснала в едноименната партия, която управлява и днес).
По това време той се застъпва за развитие на либералната демокрация в страната, засилване на връзките с ЕС и НАТО и др., на фона на "прагматична" външна политика спрямо Русия.
Иванишвили е избран за премиер на Грузия през 2012 г., но само една година по-късно подава оставка и формално прехвърля властта на свой съпартиец. Междувременно успява да излъчи и президент на страната в лицето на Гиорги Маргвелашвили.
Критиците му го обвиняват, че е иззел цялата власт в страната, включително местната и съдебната.
От началото на войната в Украйна Грузия рязко започна да се отклонява от европейските си амбиции, в посока "сателит на Русия" - държавата, която окупира част от територията ѝ през 2008 г.
"Грузинска мечта" на Бидзина Иванишвили започна да прокарва отявлено проруско законодателство като това за "чуждестранните агенти" или т.нар. "забрана на хомосексуална пропаганда", добре познати и в България.
През октомври 2024 г. "Грузинска мечта" се обяви за победител на силно оспорвани парламентарни избори, а няколко седмици по-късно обяви, че спира преговорите си за присъединяване към ЕС. Внезапно парламентът реши да смени и прозападния президент Саломе Зурабишвили, която досега налагаше отпор на проруските актове на властта.
Всичко това отключи мащабно протестно гражданско движение в Тбилиси, което е подлагано на брутално физическо насилие от службите за сигурност, включително "цивилни" агенти.
Управляващата партия е обвинявана в авторитаризъм, корупция и пропаганда срещу Запада. И все пак опозицията е слаба и разединена, неспособна да предложи убедителна алтернатива
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: