Администрацията на американския президент Джо Байдън подготвя нов пакет за военна помощ за Украйна, като в него е готова да включи доставката на касетъчни бомби.
Оръжията обаче са особено спорни, тъй като са проектирани да се взривяват при падане върху земята, но не винаги се задействат, което представлява риск за цивилното население години след това.
Киев обаче призова Вашингтон да одобри изпращането им, а представители на САЩ твърдят, че касетъчните бомби биха били ефективни за Украйна срещу руските сили в силни отбранителни позиции. В четвъртък Белият дом заяви, че предоставянето на касетъчни боеприпаси се "обмисля активно".
Украинските и руските сили са използвали касетъчни бомби, които са причинили многобройни смъртни случаи и тежки наранявания на цивилни граждани, написа в свой доклад правозащитната организация Human Rights Watch. Тя призовава и двете държави незабавно да спрат да използват този тип оръжия.
Правозащитната организация твърди, че миналата година Украйна е изстреляла ракети с касетъчни боеприпаси по контролирани от Русия райони в източния украински град Изиум и в близост до него, което е довело до много жертви сред украинското цивилно население. Украинските атаки са убили най-малко осем цивилни и са ранили най-малко 15 цивилни в Изиум. Human Rights Watch също съобщава, че Русия е използвала касетъчни бомби, а атаките с тях са довели до смъртта на десетки цивилни.
Оръжията са използвани за първи път през Втората световна война и бяха забранени от повече от 120 държави по силата на Конвенцията за касетъчните боеприпаси през 2008 г. Русия, Украйна и САЩ са отказали да подпишат договора.
ЕС увеличава производството на боеприпаси
Междувременно представителите на страните членки и на ЕП са постигнали споразумение относно увеличаването на дългосрочните доставки на боеприпаси и ракети за Украйна. Те са договори план, който да осигури на европейската отбранителна индустрия финансови стимули за бързо увеличаване на производствения капацитет.
Инициативата беше предложена още през май от ЕК и ще бъде финансирана с 500 млн. евро от общия европейски бюджет. Планът цели да подкрепи въвлечената във война страна, както и да засили отбранителната технология и индустриалната база на ЕС.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: