Окръжният съд в Плевен реши да остави в ареста подсъдимия за смъртта на 12-годишната Сияна Попова Георги Александров, съобщи БНТ, позовавайки се на съдията-докладчик по делото Доротея Симеонова. По-рано днес той поиска промяна на мярката за неотклонение от "задържане под стража" в по-лека и заяви, че не се признава за виновен.
Александров настоя за връщане на обвинителния акт срещу него на прокуратурата, тъй като твърди, че в него има неясноти и възрази срещу конституирането на дядото на Сияна като частен обвинител. Съдът обаче е сметнал за неоснователни мотивите на защитата на подсъдимия.
Делото за смъртта на 12-годишното дете и тежката телесна повреда на нейния дядо след катастрофата край Телиш започна днес в Окръжния съд в Плевен. Следващото заседание ще бъде на 30 юли от 10 часа.
Преди началото на съдебното дело бащата на Сияна Николай Попов коментира пред БНР, че очаква бърз и справедлив процес.
"Очертават се два варианта – единият е шофьорът да се признае за виновен, което ще му позволи да си намали присъдата с 1/3. Другият вариант е да тръгнем по мъките, както всички останали познати дотук дела. И да се влачим по съдилища, което за мен е най-лошият сценарий", добави той, а пред БНТ уточни, че не смята, че шофьорът на тира, премазал колата, в която се е возило детето, ще се признае за виновен.
Окръжният съд в Плевен ще се произнесе по исканията на подсъдимия след 15.00 ч. Делото се гледа без присъствието на журналисти по разпореждане на съдия Доротея Симеонова.
Ако Александров бъде признат за виновен, санкцията за непредпазливо причиняване на смърт и телесна повреда при пътнотранспортно произшествие предвижда от 5 до 15 години лишаване от свобода. Според обвинението Александров се е движел с 83 км/ч в участък с ограничение 70 км/ч, но според експертизата при конкретните метеорологични и пътни условия е трябвало да шофира с не повече от 60 км/ч. Той има 12 предишни пътни нарушения за превишена скорост между 2013 и 2024 г., както и стари присъди за шофиране без книжка, по които вече е реабилитиран.
Делото за евентуални длъжностни престъпления по отношение на пътя убиец е отделено от наказателното за смъртта на Сияна и е под надзора на Софийската градска прокуратура. Не е известно докъде е стигнало разследването за качеството на пътя и какво точно се проверява.
В дните след тежкия инцидент проф. Станимир Карапетков - вещо лице от Националната следствена служба коментира, че лошата пътна настилка е основната причина за тежката катастрофа край Телиш, при която загина 12-годишната Сияна, а дядо ѝ бе тежко ранен.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: