Илон Мъск е усвоил неприятния навик на Доналд Тръмп да лепи обидни етикети на хора, които мислят различно.
Този път милиардерът реши да се заяжда с външния министър на Полша, когото си позволи да нарече "малък човек". И направи грешка.
Няколко минути по-късно и след двусмислени намеци за това, че може да съсипе Украйна, ако спре Starlink, Мъск беше принуден да потвърди, че няма да спре сателитната система.
Радослав Шикорски не само знае как се прави политика, а и знае какво означава истинска война - за разлика от най-богатия човек в света.
Роденият през 1963 г. Шикорски е отдаден антикомунист, получил политическо убежище в Англия след обявяването на военното положение в Полша през 1981 г.
Завършил е философия, политика и икономика в Оксфорд, а по-късно става военен кореспондент в Афганистан и Ангола.
Полякът е един от малкото хора от Запада, които са виждали отвътре войната на СССР срещу Афганистан като репортер.
Неговата снимка на жена и двете ѝ деца, загинали от задушаване под останките на къщата им след бомбардировка, печели награда на World Press Photo за фотожурналистика от мястото на събитието през 1988.
This photograph shows an Afghan family murdered by ᵣussians. It was taken by Radosław Sikorski. He received the 1988 World Press Photo award in the Spot News category for it. Sikorski knows well who the ᵣussian barbarians are and what they are capable of. pic.twitter.com/WEobfigHQi
— Moon Dog (aka Moriarty Dean) 🇵🇱🤝🇺🇦🔜🇪🇺 (@MoriartyDean11) March 9, 2025
По това време Илон Мъск се готви да напусне Южна Африка за Канада, за да избегне задължителната казарма в армията по време на Апартейда.
Съпругата на Шикорски Ан Апълбаум е сред най-авторитетните журналисти в сферата на международната политика и е автор на няколко книги за Източна Европа, Съветска Русия и опасностите пред демокрацията. Тя е и сред най-острите критици на Доналд Тръмп още от първия му мандат.
Шикорски започва дипломатическата си кариера няколко години след като се връща в свободна Полша.
Когато "Ал Кайда" удря САЩ на 11 септември 2001 г., Шикорски е зам.-министър на външните работи на Полша в правителството на Йежи Бузек. По-късно държавата е сред първите, които се включват във войната срещу тероризма, като изпраща войски в Афганистан като част от коалиционните сили, както и във войната в Ирак.
Радослав Шикорски прекарва по-голямата част от първия мандат на Джордж Буш-младши като политически анализатор в САЩ. През 2005 е поканен да стане министър на отбраната на Полша, а между 2007 и 2014 г. е министър на външните работи при Доналд Туск.
Той е един от основните привърженици на разширяването на силите на НАТО в региона и привличането на държави от бившия СССР към партньорство - включително Украйна. Лобира за обща европейска енергийна политика, настоява за модернизация на полската армия (днес страната отделя 4.7% от БВП за отбрана и настоява всички страни от НАТО да инвестират поне 3 на сто).
Шикорски е дипломат No.1 на Полша при първата вълна на руска военна агресия срещу Украйна. Дори участва в преговорите между опозицията и отстранения президент Виктор Янукович след Майдана за спиране на кръвопролитието и мирна смяна на властта. Още тогава говори за опасността от бездействието на Германия и ЕС спрямо агресията на Владимир Путин.
През 2019 е избран за евродепутат и е ръководител на делегацията на ЕП за връзките със Съединените щати. Прекарва почти десетилетие на една ръка разстояние от политиката в Полша, докато крайнодясната "Право и справедливост" управлява държавата.
Но никога не отстъпва от позицията си за нуждата от силна и единна западна позиция срещу Владимир Путин. Прави го и сега - четири месеца откакто се върна на поста министър на външните работи на Полша.
Polish howitzers do good work near Bachmut. pic.twitter.com/KTU3ubrgbs
— Radek Sikorski (@radeksikorski) September 11, 2023
На 18 май Полша ще избира нов президент в един от най-опасните периоди за Европа след 1989. Радослав Шикорски беше един от кандидатите за президентската номинация на "Гражданска коалиция", но изгуби от кмета на Варшава Рафал Тшасковски. В момента Тшасковски е фаворит в социологическите проучвания за първи тур.
Историята не се пише в социалните мрежи, въпреки че милиардерът Илон Мъск смята, че може да промени посоката на световния дневен ред с един туит.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: