След най-големия корупционен скандал във футбола: САЩ помогна на ФИФА да си върне над 200 млн. долара Снимка: © Getty Images

Световната футболна централа ФИФА ще получи обратно 201 милиона долара, които бяха конфискувани по време на мащабното разследване за корупция във футбола през 2015 г.

Парите са компенсация за загубите, понесени от ФИФА, КОНКАКАФ - конфедерацията, отговаряща за футбола в Северна и Централна Америка, и южноамериканския ръководен орган КОНМЕБОЛ.

Скандалът, който е най-големият в историята на играта, е свързан с тайно споразумение между длъжностни лица от ръководните органи и ръководители на спортния маркетинг, които са извършили престъпления, свързани с измама, подкупи, рекет и пране на пари. Това доведе до края на управлението на Сеп Блатер като президент на ФИФА и на негово място бе избран Джани Инфантино.

Откакто схемата беше разкрита, над 50 обвиняеми бяха наказани, 27 души и 4 юридически лица се признаха за виновни, а двама бяха осъдени.

След решението на Министерството на правосъдието на САЩ да върне парите на централата, се оказа, че тя не само е била сцена на корупционния скандал, а е станала негова жертва, пише The New York Times.

Първата вноска, която от ФИФА ще си върнат, ще е на стойност 32,3 млн. долара. Парите, конфискувани от банкови сметки на бивши служители, ще бъдат използвани от фондацията на централата, която е поела ангажимент да финансира „свързани с футбола проекти“.

"Радвам се да видя, че пари, които бяха незаконно взети от футбола, сега се връщат и ще бъдат използвани за правилните цели“, каза настоящият президент на ФИФА Джани Инфантино.

„Искам да благодаря на американските власти за усилията им, за техния бърз и ефективен подход за приключване на разследването, както и за доверието. Истината е, че благодарение на тяхната намеса през 2015 г., успяхме да трансформираме из основи ФИФА - от токсична организация до високо ценен и доверен световен спортен орган", допълни той.

Решението на Министерството на правосъдието на САЩ показва възстановената вяра в ръководството на ФИФА, въпреки че парите се връщат с условия. Огромна част от тях ще бъдат пряко инвестирани в проекти за Северна и Южна Америка, които „най-много са пострадали от криминалните дейности“, пишат от футболната централа.

Оттук нататък всяка инвестиция ще бъде подлагана на надзор и контрол от Световния футболен фонд по ремисия. Парите ще се държат в американската банкова система, а не в Швейцария, където е централата на ФИФА.

„Не е безпрецедентен случай Министерството на правосъдието на САЩ да се намесва в такъв случай. Но мащабът на това корупционно дело е много по-огромен от едно нормално дело“, казва адвокат Антония Апс от Ню Йорк, цитирана от NYT.

Адвокатите на ФИФА дълги години работеха по това да дистанцират световната футболна централа от онези нейни бивши членове, които бяха определени за престъпници. Те си сътрудничиха с властите и успяха да възвърнат авторитета на ФИФА.

В жалба до съда от 2016 адвокатите на централата заявиха, че организацията е загубила най-малко 28 милиона долара, изплатени на 20 официални лица в продължение на 12 години, а те са ги изразходвали неправомерно.

КОНМЕБОЛ си върна част от парите по други канали. През юли конфедерацията на Южна Америка съобщи, че е получила 1,7 млн. долара от швейцарските власти – пари, които са били в личната сметка на един от бившите им директори. Това е допълнение на 55-те милиона долара, които организацията си е върнала постепенно от други подобни случаи.

Последният осъден беше бившият директор на футбола в Ел Салвадор. Рейналдо Васкес се призна за виновен по обвинение за пране на пари пред федералния съд в Бруклин миналата седмица.

Ключови фигури в скандала все още чакат присъдите си. Една от тях е бившият ръководител на бразилската федерация Марко Поло дел Неро, на когото ФИФА забрани да участва във футболни дейности, но наскоро стана ясно, че е работил отново за федерацията.


 Историята на Стив Бейт: Загубата на зрението не значи край на мечтите и на златните олимпийски медали Историята на Стив Бейт: Загубата на зрението не значи край на мечтите и на златните олимпийски медали


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Нов обрат. Стефка Костадинова разпечата офисите в БОК и остава начело засега

Съдът блокира встъпването на Весела Лечева в длъжност, докато се произнесе по жалбите срещу избора ѝ

15:19 - 25.03.2025
Спорт

След 10 години: Мишел Платини и Сеп Блатер са невинни по мегаделото за корупция във ФИФА

Обвиненията срещу двамата обаче сложиха край на кариерите им

14:13 - 25.03.2025
Живот

Тазгодишен носител на "Оскар" е в неизвестност, след като е бил пребит и арестуван

Режисьорът на документалния филм "No Other Land" е бил нападнат и след това задържан от израелски военни, твърдят активисти

13:46 - 25.03.2025
Важно днес

Парламентарната група на МЕЧ ще бъде възстановена с решение на НС

Киселова оправда действията си срещу МЕЧ и предложи два изхода от кризата

13:10 - 25.03.2025
Важно днес

Радостин Василев повежда "протест срещу мутрите", дори ако му върнат парламентарната група

МЕЧ няма да блокира работата на парламента, но още иска оставката на Наталия Киселова

13:07 - 25.03.2025
Важно днес

PISA 2025 започна – международното оценяване тества набор 2009

9600 ученици, родени през 2009 година, ще се включат в теста функционална грамотност

10:44 - 25.03.2025
Живот

Пътят към добре свършената работа е осеян с качествени почивки

Една от логичните, но грешни представи, от които е много трудно да се отърсим е, че повече часове работа задължително водят до по-добър резултат

10:20 - 25.03.2025
Култура

Мария Пеева – от Мама Нинджа до кралицата на криминалния жанр

Какво звучи в слушалките на Мария Пеева и как вдъхновява историите ѝ

10:16 - 25.03.2025
Важно днес

Станкушев: Компроматите на Петьо Еврото са предупреждение за стотици магистрати

"В България е натрупана критична маса от зависими прокурори"

09:46 - 25.03.2025