Промяната на единния граждански номер (ЕГН) след навършване на 18 години да бъде забранена. Това предвиждат промени в Закона за гражданската регистрация, внесени в Народното събрание от ПП-ДБ.
Според мотивите, посочени в законопроекта, "такова ограничение би позволило коригиране на грешки, без да се допускат злоупотреби, които макар и рядко се случват."
"Внесохме законопроект, с който да забраним смяната на ЕГН след навършване на пълнолетие. Ако има грешки в данните, 18 години са предостатъчно време за отстраняване. След това вече може да е опит за злоупотреби. Разбира се, поводът е смяната на ЕГН на Нотариуса", написа във „Фейсбук“ депутатът Божидар Божанов, който е сред вносителите на законопроекта.
Убитият и смятан за брокер на влияние в съдебната система Мартин Божанов-Нотариуса се оказа пример за това как с минимална промяна в ЕГН или фамилно име може да се прикрие криминално минало.
Но той не е единственият случай. Доста сходен беше и странният казус около съмненията за манипулации на личните данни на Петьо Петров - Еврото от 2010 г., който стана обществено достояние в хода на делото срещу Николай Цонев, Петър Сантиров и Тенчо Колев.
Също като Нотариуса - и Петьо Петров бе осветен от Антикорупционния фонд като ръководител на мрежа за търговия с влияние в съда и прокуратурата (т.нар. "Осемте джуджета").
След убийството на Нотариуса от главна дирекция ГРАО в Министерството на регионалното развитие и благоустройството съобщиха, че към 9 февруари 2024 година със сменено ЕГН са били 94 452 българи.
Ресорният министър Андрей Цеков обясни тогава, че промяната на ЕГН става чрез съдебен акт и по реда на охранителните производства за установяване на факти по Гражданско-процесуалния кодекс.
"За съжаление този тип исково производство, особено в годините преди присъединяването на България към ЕС, беше използвано основно за преодоляване на черни печати в паспортите за хора, които работеха нелегално. Тоест използвана е била съдебната система чрез този иск за установяване на факти да се променя рождена дата", обясни тогава Цеков.
Ако бъде приет законопроектът, действието му няма да засегне производствата по смяна на ЕГН, които вече са в процес.
В проекта е заложено производствата за промяна на ЕГН, които са започнали преди влизане в сила на промените, да се "довършват без оглед на възрастта на титуляра".
Ако бъде гласуван от Народното събрание, текстът ще влезе в сила след обнародването му в Държавен вестник.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: