Пътното управление в Плевенска област реши да ограничи скоростта в опасната отсечка край село Телиш, където загина 12-годишно дете при катастрофа с влязъл в насрещното ТИР.
Оказа се обаче че служителите на АПИ-Плевен не са единодушни каква всъщност трябва да е разрешената скорост в района - и смени знаците три пъти за 24 часа.
Първоначално в участъка бяха поставени ограничнителни знаци с максимална скорост 60 км/ч, а няколко часа по-късно - те бяха заменени с нови. Ограничението вече беше 70 км/ч. След това обаче знаците са сменени трети път - и отново разрешената скорост става не по-висока от 60 км/ч.
„Вижте, в момента се случва, че се допълва проектът за сигнализиране на участъка с ПТП, като същият предвижда поетапно съгласно разпоредбите ограничение на скоростта, от 90 на 70 през 60. Всичко е изготвено на база съвместен протокол с Пътна полиция-Плевен, Областно "Пътно управление" и АПИ“, се опитва да обясни абсурдната ситуация инж. Даниел Иваничков от АПИ по bTV.
Прокуратурата междувременно изпрати следователи на проверка в областното пътно управление в Плевен.
Извършват се претърсвания, изземва се документация, която е свързана с поддръжката на пътния участък между Луковит и Телиш, ремонтите в този участък.
Проверяват се и всички сигнали и предписания, които са подавани както от шофьори и граждани, така и от кметове на населени места в района и органите на "Пътна полиция" в МВР, съобщи БНТ.
Прави се оглед и на местопроизшествието, поради което движението в отсечката на катастрофата е временно спряно. Обходният маршрут е през село Ракита, а пътна полиция следи за трафика.
Агенция Пътна инфраструктура твърдеше непосредствено след трагичния инцидент, че проблем няма, а пътят е в добро състояние.
След намесата на регионалния министър Иван Иванов, който отстрани началниците на местното управление, изведнъж службата се раздвижи.
Премиерът Росен Желязков обаче няма намерения да сменя управителя на централната Агенция "Пътна инфраструктура" Йордан Вълчев, като каза, че "най-нелепото и непоследователно поведение е някой да бъде отстранен".
Според него проблемът в пътя е свързан още с изграждането му преди години.
По време на блиц контрола в Народното събрание той обяви, че очаква "АПИ да изготви доклад, от който ще се види дали още при проектирането и изпълнението на този път, няма сбъркани радиуси на двата следващи завоя, които са при спускането".
"Уверявам ви, че ако бъде много ясно установена съпричастността, в това число и бездействието на когото и да е, той ще бъде най-малкото отстранен“, заяви Желязков.
Според статистиката на МВР - между Телиш и Радомирци е имало общо 34 катастрофи, с 5 загинали и 10 ранени в период от 5 години.
Проблемът е, че пътят между двете села в момента се използва като единствен обходен маршрут на превозни средства над 3,5 т. заради затворения "Ботевград - Мездра".
Видимо платното не е съобразено с постоянния тежкотоварен трафик, но въпреки това МВР и МРРБ го одобряват. Участъкът е добре известен на полицията, но едва след публичния натиск, институциите се задействаха да вземат мерки за ограничаване на скоростта.
Три катастрофи с ТИР за три дни: А Пътната агенция твърди, че трасето е в "добро състояние"
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: