Sofia Art Fair – Успехът на първото изложение за съвременно изкуство в  България в цифри Снимка: © Sofia Art Fair

Първото изложение за съвременно изкуство в България - Sofia Art Fair, се проведе между 3-6 октомври в София Тех Парк. Събитието преобрази представата за пазарния потенциал на този сектор, като успя да привлече огромен брой публика. Сред гостите на откриването бяха десетки представители на бизнеса, дипломатическия корпус, колекционери и институционални представители от България, Европа и света.

В последния ден на събитието, сред богатата му паралелна програма, се проведе и дискусионен панел, посветен на изложенията за съвременно изкуство в Централна и Източна Европа. В самото му начало изпълнителният директор на Фондация "София диша", Суни Данаджъ, разкри и финансовите параметри на събитието. По-късно организаторите обобщиха и статистиката относно посещения и продажби, която сега се публикува официално за пръв път.

Ето как изглежда Sofia Art Fair в цифри:

  • Бюджетът на проекта е 650,000 лв. Институционална финансова подкрепа идва от Столична община и Министерство на културата, като общата сума на това финансиране е 48,800 лв.
  • Най-важният финансов донор е фондация „Лъчезар Цоцорков“, предоставила безвъзмездно 65,000 лв. – това е организацията с особено висок принос, защото тя разпознава потенциала на проекта още в ранната му фаза на развитие.
  • Принос за финансовата устойчивост на инициативата има и компанията за иновативно градско паркиране ТЕХСИТИ. Останалите средства са сформирани от спонсорства, наеми на павилиони, продажба на билети, както и инвестиция от организаторите.

Sofia Art Fair в София

Сред най-важните партньори на Sofia Art Fair са Френският културен институт и Посолството на Франция в България, благодарение на чиито усилия в паралелната програма на форума се включиха две изключително важни имена – международно признатият куратор и критик, Ху Ханру, както и директорът на проекта „Опакованата арка“ на Кристо и Жан Клод, Лор Мартан-Пуле - посетила за пръв път страната ни.

Участниците в рамките на събитието са от 12 държави: България, Франция, Румъния, Гърция, Турция, Словения, Австрия, Чехия, Германия, Италия, САЩ, Азербайджан.

Събитието уважиха представители на много бизнес и социални общности, както и популярни личности като Евелина Павлова, Орлин Павлов, Китодар Тодоров , Графа, Димитър Бербатов, Деян Статулов, Стефан Щерев, Стефан Вълдобрев, Ивайло Цветков, Мария Игнатова, Йорданка Фандъкова, Малина Едрева, Саша Безуханова, Никола Рангелов, Гергана Паси, Любомир Стойков, Тенко Николов, Диана Митева, Константин Рангелов, семейство Бобокови, Йордан Кисимов, Красимир Дачев, семейство Найденови, директорите на Софийска градска художествена галерия – Аделина Филева, директорът на Национална галерия – Яра Бубнова, Недко Солаков, проф. Станислав Памукчиев и още много други.

Sofia Art Fair в София

Посетителите на събитието са били над 4000. В тази цифра влизат всички организирани посещения от училища и детски градини, както и всички други лица под 18 години, за които входът беше безплатен.

Особено важна е и информацията относно осъществените продажби, а те, статистически, са много респектиращи, дори и ако ги сравняваме с други изложения в глобален план, още повече за първо издание.

Продажби са реализирали 90% от участниците. Абсолютен шампион е павилионът на арт мениджъра Илинка Чергарова, която разпродава всички изложени произведения, включително видео арт творба, което e рядкост навсякъде по света.

Фиксирани са разговори и за няколко поръчки след края на Sofia Art Fair. Сред най-добре представилите се са още арт дилърът Стефан Стоянов, както и галерия Little Bird Place, заключила близо 20 продажби.

Средно, за цялото изложение, говорим за 4-5 произведения за павилион, намерили нови собственици по време на форума. Сред чуждестранните галерии особен успех бележи QGallery от Азербайджан, забележимо е и представянето на ArtDepot от Австрия. Реализации има и сред младите автори, като най-успешен сред тях е Самуил Велев.

Обобщените статистически резултати: 53% от участвалите са реализирали между 1-5 продажби; 30% между 6-10 продажби; 10% между 11-20 продажби;

Над 90% от участвалите са реализирали продажби по време на събитието.

Най-скъпата творба, представена на Sofia Art Fair от галерия ArtDepot Innsbruck, е тази на Анселм Кийфър на стойност 220,000 евро.

Друга важна новина е, че по време на изложението Софийска градска художествена галерия избра да откупи за своята колекция творбата на автора Красимир Терзиев – „База и надстройка“ (Здрач), 2022, маслени бои на платно, 200 х 120 см, представен от галерия Структура.

Sofia Art Fair в София

Какво предстои за Sofia Art Fair?

На първо място, екипът на Фондация "София диша" и Art and culture today обединяват усилия за дългосрочно развитие на сектора и сключиха партньорско споразумение за съвместна работа за следващите 4 години.

В края на месец ноември ще бъде обявена отворена покана за кандидатстване за второто издание на Sofia Art Fair.

То отново ще се проведе във форум Джон Атанасов, София Тех Парк, като организаторите целят съществено обогатяване и разнообразяване на преживяването, концептуално преосмисляне на пространствата и подобряване на всички аспекти на събитието – както за публиката, така и за участниците.

В периода до октомври 2025 ще се работи активно за привличане на още по-обширна и разнообразна аудитория, екипът планира систематични усилия за ангажиране на бизнес представители и колекционери от България и чужбина.

Sofia Art Fair пусна Early Bird билети за първото изложение на съвременно изкуство в България

„Sofia Art Fair“ - София ще е домакин на първото международно изложение за съвременно изкуство


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Кино и сериали

Ситкомът "Малкълм" ще има продължение 18 г. след последния си епизод

Продължението ще бъде с част от оригиналния актьорски състав.

17:30 - 14.12.2024
Важно днес

Пуснаха под гаранция обвинените за измамата с горива за полигона "Ново село"

Съдът пусна задържаните за източване на държавния бюджет срещу гаранция от 25 хил. лв

16:27 - 14.12.2024
Живот

В обувките на Боб Дилън: Тимъти Шаламе е неразпознаваемото копие на легендарния певец

Холивуд спори дали method dressing-ът е добра практика в маркетинга на филмите

16:00 - 14.12.2024
Важно днес

Бивш футболист е избран за новия президент на Грузия, но без вот от гражданите

Един от авторите на спорния закон за чуждестранните агенти беше посочен за президент

14:35 - 14.12.2024
Важно днес

Президентът на Южна Корея най-накрая е отстранен. Гражданите празнуват по улиците на Сеул

Хиляди хора отпразнуваха новината по улиците на Сеул

12:01 - 14.12.2024