Четиримата членове на борда на "Метрополитен", които взеха решението да отстранят Стоян Братоев като изпълнителен директор без мотиви, ще останат на постовете си.
Спешното предложение за смяната им успя да 30 гласа - с един по-малко от нужното мнозинство от 31 гласа в Столичния общински съвет.
"За" гласуваха от ПП-ДБ, "Спаси София", Синя София, Възраждане, и няколко съветници от БСП като Ваня Григорова и Диана Тонова.
Останалите членове на социалистите обаче или не участваха в гласуването, или не го подкрепиха, с оправданието, че искали първо да изслушат ръководството на "Метрополитен".
Присъстващите в залата съветници от ГЕРБ, както и Карлос Контрера от ВМРО, събраха общо 14 гласа "против" смяната на ръководството на директорите. Въпреки че бяха видимо малцинство, все пак успяха да спрат решението, защото предложението за нов борд на директорите остана с един глас по-малко от необходимото.
ПП-ДБ и "Спаси София" бяха предложили списък от четирима нови кандидати за директори, които да управляват дружеството само до избора на нови титуляри с конкурс - Светослав Статев, Кирил Зайков, Иван Митев и Фантина Рангелова.
Съветниците от двете групи настояваха, че кандидатите им са изцяло професионални кадри - включително университетски преподаватели от УАСГ и Минно-геоложкия университет, както и вътрешни проектни мениджъри от "Метрополитен".
Дебатите за и против отстраняването на досегашните "временни" членове на Съвета на директорите продължиха около 2 часа с взаимни обиди и корупционни обвинения.
Карлос Контрера (ВМРО) се опитваше да защитава отстраняването на Стоян Братоев с половин уста, като твърдеше, че столичното метро има значими проблеми (без да ги описва публично), а дългогодишният му директор управлявал дружеството "като ЕТ".
Позицията на ГЕРБ първоначално беше, че гласуването за смяна на борда трябва да стане само след изслушването на членовете му.
Това предложение обаче беше отхвърлено от няколко различни политически представители. Диана Тонова (БСП) го нарече "израз на безсилието на СОС, който признава, че няма никакво влияние върху работата на Метрополитен".
Вили Лилков (Синя София) беше още по-остър: "Това дружество не ни признава за принципал, защото икономическото мнозинство си има "глава", а "главата" е извън СОС. Ние сме само трансмисията. Затова много общински съветници бяха объркани, защото "главата" не съобщи какво е намислила. Днес имаме възможност да скъсаме с тази глава, да си върнем достойнството и правото".
Диан Николов (Възраждане) посочи и конкретен човек, който според него стои зад решението за смяната на Стоян Братоев - и посочи прословутия някогашен лобист в съдебната власт Красьо Черния.
Николов взе повод от твърдението на Антон Хекимян (ГЕРБ) един ден преди отстраняването на Братоев, че подобно решение не е на дневен ред.
"Малко неприятно се получи, г-н Хекимян. Вие имате пълно право да поискате директна комуникация с Красьо Черния, така че инструкциите да текат към Вас", каза съветникът от "Възраждане".
Бившият журналист от bTV и съветник от ГЕРБ отговори с контраобвинения, че скандалът в Метрополитен бил координирана акция на Васил Терзиев и Борис Бонев. Това беше и тактиката на ГЕРБ във втората част от заседанието - да опита да прехвърли вината за действията на избраното от тях ръководство на общинското дружество върху ПП-ДБ.
Тези опити бяха посрещнати с ирония от ПП-ДБ и "Спаси София".
"През 2024 г. ние гласувахме против Николай Найденов (избран на мястото на Стоян Братоев за изпълнителен директор). Ако е бил наш кадър, можеше да се въздържим или да го подкрепим. Сега ви молим - освободете нашия кадър от "Метрополитен", коментира Драгомир Иванов (ПП-ДБ).
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: