Новите случаи на Covid-19 в България са 2005, което представлява 7,4% от броя на направените тестове за едно денонощие.
Починалите с диагноза коронавирус са 121, което прави жертвите от началото на пандемията 19 270. Оздравели са 1038 души, а активните случаи са над 35 хиляди.
В болници се лекуват 4307 пациенти с Covid, 329 от които се намират в интензивни отделения.
През изминалото денонощие са поставени 11 370 дози от ваксините. Общо 1 209 100 български граждани са напълно имунизирани (около 17,25% от населението).
Президентът Румен Радев ще се срещне днес с ръководството на Централната избирателна комисия. Държавният глава и представителите на ЦИК ще обсъдят възможните дати за провеждане на избори 2 в 1.
Парламентът насрочи президентския вот на 14 ноември и ЦИК предпочита парламентарните избори да бъдат на същата дата, за да се спестят средства и да се улесни работата им. Има вариант изборите да бъдат насрочени и за втория тур на президентските – на 21 ноември, като Радев вече заяви, че ще търси „баланс“ при избора на дата.
Датата зависи и от деня, в който президентът ще разпусне 46-ото Народно събрание.
Народното събрание ще гласува сроковете, от които ще влязат в сила текстовете от актуализацията на бюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО), приети късно снощи на заседание, продължило повече от 10 часа.
Депутатите решиха на 7 септември, че от 1 октомври минималната пенсия става 370 лева, а обезщетението за отглеждане на дете през втората година от майчинството - 650 лева. Народните представители гласуваха още пенсионерите да получат до края на годината добавка от 120 лева и одобриха увеличение на пенсиите с 12,5% - с координирани действия на БСП, ДПС и ГЕРБ, които бяха критикувани от „партиите на протеста“.
Финансовият министър Асен Василев заяви, че парламентът е приел две взаимоизключващи се решения за увеличение на пенсиите и ще трябва да реши кое от тях да бъде отменено.
Днес започва двудневното изслушване на кандидатите за европейски делегирани прокурори в България. За шестте свободни места ще се борят 21 магистрати.
Европейският главен прокурор Лаура Кьовеши вече одобри кандидатурите на четирима български прокурори, които да работят за офиса ѝ, но отхвърли другите шест предложения. Изборът ще бъде направен от Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет в петък.
Сред вече одобрените магистрати за Европейската прокуратура е Вероника Трифонова, която беше обвинена от Николай Хаджигенов и комисията за полицейското насилие в парламента, че е "подминала" побоя над протестиращи от лятото на 2020 г. Депутатът от ИБГНИ дори изпрати писмо по случая на Кьовеши.
Останалите трима делегирани европейски прокурори от България са Димитър Беличев, Бойко Калфин и Светлана Шопова-Колева.
Собствениците на заведения организират национален протест срещу Covid-мерките, наложени от здравния министър Стойчо Кацаров. Те не са съгласни, че трябва да работят до 23 часа и с намален капацитет, без да получат нужните компенсации, и ще покажат недоволството си пред Народното събрание в София.
Според новата заповед на Кацаров – нощните клубове и дискотеките затварят, а заведенията за хранене и ресторантите работят от 7 до 23 ч.
От Асоциацията на заведенията твърдят, че близо 50 хиляди души не са получили компенсации, 300 хиляди ще бъдат засегнати от затварянето, а отделените пари за компенсации нямало да стигнат. Във вторник от здравното министерство отговориха в официална позиция, че протестите няма да спрат разпространението на коронавируса и няма да намалят броя на починалите от Covid-19.
Представители на туризма, транспорта, фитнес индустрията и културата също се присъединяват към протеста.
Три от нощните клубове в Пловдив обявиха предварително, че ще продължат да работят след 23 ч. въпреки забраната – по така наречения „италиански модел“ против ограниченията. Полицията и РЗИ са проверили едно от тях миналата нощ и е бил съставен констативен протокол за неспазване на заповедта, съобщи националното радио.
Практиката е същата в Слънчев бряг, показа репортаж на Нова ТВ - в морския курорт редица заведения продължават работа и след 23 ч.
Талибаните обявиха новото правителство, което ще управлява Афганистан, и разгневиха САЩ, тъй като повечето министри са свързани с нападения срещу американския контингент в страната.
Премиер ще бъде Мохамад Хассан Ахунд, който е в черния списък на ООН за тероризъм. Друг от министрите – Сираджудин Хакани, е издирван от ФБР.
Ахунд е сред основателите на ислямистката групировка. Твърди се, че той е повече религиозен лидер, отколкото военачалник. В първото си публично изявление премиерът възложи на правителството да спазва законите на шериата. Вицепремиер ще е молла Абдул Гани Барадар, който е един от главните основатели на движението на талибаните.
САЩ изразиха притеснения от това, че в правителството няма жени, и добавиха, че ще съдят талибаните „по техните действия, не по думите им“.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: