"Търговецът на смъртта", който Русия си върна при размяна на затворници, стана кандидат-политик Снимка: © Getty Images

Бившият руски оръжеен търговец Виктор Бут, който беше освободен при размяната на затворници заедно с с американската баскетболистка Бритни Грайнър, е избран за кандидат на крайнодясна партия в предстоящ местен вот в Русия, съобщава "Ройтерс".

Известният като "търговеца на смъртта" Бут излежа 10 от общо 25 години в затвор в САЩ по обвинения в трафик на оръжие. През декември 2022 г. той беше е освободен и върнат обратно в Русия при размяна на затворници между Вашингтон и Москва. След завръщането си той стана герой в пропагандата на Кремъл за войната, като я подкрепи с "цялото си сърце" и заяви, че дори е готов да се бие на фронта.

Изглежда обаче, че следващото му начинание ще е в местната политика. Руската информационна агенция РИА цитира служител от местната организация на ултранационалистическата Либерално-демократическа партия на Русия (ЛДПР), който съобщава, че Бут ще се кандитатира за член на законодателното събрание на Уляновска област в Централна Русия.

Виктор Бут е смятан за един от най-големите търговци на оръжие в света, като в продължение на десетилетия продава оръжия по целия свят на терористи. Според информация в медии от Близкия изток той е въоръжавал както терористичната групировка "Ал Кайда", така и талибаните в Афганистан. Твърди се, че е доставял оръжия и за двете страни в гражданската война в Ангола.

Дейността на търговеца има и българска следа. България е сред страните, които той използва, за да развива огромната си мрежа за нелегални оръжия. Той многократно посещава страната, за да развива "бизнес" отношения и с български партньори, като се твърди, че има и няколко регистрирани подставени фирми у нас.

Той е станал член на ЛДПР малко след завръщането си в страната. Въпреки името си, Либерално-демократическата партия има крайно десни, ултранационалистически възгледи и силно подкрепя инвазията в Украйна. В редиците си тя има и други престъпници, включително Андрей Луговой, който е издирван във Великобритания за убийството на критика на Путин Александър Литвиненко. От 2007 г. Луговой е член на националния парламент на Русия, излъчен от квотата именно на ЛДПР.

Оръжейният търговец Виктор Бут Виктор Бут - "търговецът на смъртта" с български сътрудник, когото САЩ върна на Русия



Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Живот

Супергерои се спуснаха от покрива на ИСУЛ и зарадваха малките пациенти на 1 юни

Инициативата беше реализирана от Kaufland в партньорство с доброволци от пещерен клуб „Под ръбъ“

17:27 - 02.06.2025
Здраве

Диагнозата "лупус" се бави средно със 7 години. Кампания запознава със симптомите на лупус

Пациентите често чакат средно до 7 години преди да получат точна диагноза.

16:09 - 02.06.2025
Бизнес

Glovo и Delivery Hero са глобени с €329 млн. от ЕК за формиране на картел

Двете компании са се договорили да разменят търговски тайни в нарушение на европейските закони

16:00 - 02.06.2025
Бизнес

След напускането на Loewe Джонатан Андерсън застава начело на Dior

Първата му колекция ще бъде представена на 27 юни по време на Седмицата на мъжката мода в Париж

15:41 - 02.06.2025
Важно днес

Здравното министерство “визуализира” бъдещата детска болница, но за нея още няма проект

Министерството изненада Обществения съвет за болницата с инициатива за Деня на детето

13:47 - 02.06.2025
Важно днес

Какво трябва да знаем за отпадането на сините трудови книжки

От 1 юни информацията за работните места, заплати и трудов стаж се въвеждат и съхраняват онлайн в НАП

13:32 - 02.06.2025
Важно днес

Атанас Атанасов поиска изслушване на ДАНС и службите заради разследването на Христо Грозев

Разследването разкрива дейност на руското ГРУ в България

13:15 - 02.06.2025
Бизнес

A1 обяви, че въвежда еврото без ценови трикове и отправи призив към бизнеса

„Призоваваме българския бизнес да не прикрива ценови промени зад курсови преизчисления“, заявиха от A1

12:18 - 02.06.2025