Теодор Ушев оглави класацията за най-добър режисьор на късометражна анимация в последния четвърт век, изготвена от организаторите на Международния фестивал в Каталуня. Анкетата е направена по случай 25-ата годишнина от основаването на фестивала Animac и българинът е сред най-влиятелните фигури в световната анимация в този период.
Това сподели самият той в профила си във Facebook. „Какво начало на годината! Да бъда начело на тази класация за най-влиятелен аниматор в света за последните 25 г. е неочаквано за мен, признавам. Не само защото аз съм в анимацията едва от 15 г. (първият ми професионален филм е от края на 2005). А защото в този списък има майстори, доайени, от които съм се учил и пред които се прекланям. Аз не смятам, че съм по-добър от тях. Но тази анкета ми дава утехата, че може би това, което съм създавал през тези години, и което толкова обичам да правя, е имало смисъл“, написа Теодор Ушев.
В края на миналата година организаторите на фестивала Animac в Испания са провели анкета сред водещи историци, куратори и критици по случай своята 25-а годишнина Въпросите са били три – кои са най-запомнящите се пълнометражни анимационни филми в този период, кои са най-забележителните режисьори на късометражна анимация в последните 25 години и коя е най-добрата изгряваща звезда в анимацията.
Българинът заема първа позиция в своята категория, а след него са Коджи Ямамура от Япония, Режина Песоа от Португалия и Игор Ковальов (Русия/САЩ).
Ушев е най-известен със съвместната си работа с писателя Георги Господинов. Неговият разказ „Сляпата Вайша“ бе екранизиран от режисьора и получи номинация за „Оскар“ и наградата за най-добра анимация Canadian Screen Award.
Теодор Ушев направи анимация и по романа „Физика на тъгата“, за която през 2020 получи една от най-престижните награди в света – „Кристал“ за късометражен филм на международния фестивал във френския град Анси.
В края на миналата година Ушев завърши снимките на първия си пълнометражен игрален филм. Той е с работно заглавие "φ1.618" и е базиран на романа "Пумпал" на Владислав Тодоров. Фантастична и сюрреалистична приказка, филмът прави заявка за новаторство в българското кино като първата антиутопия, снимана у нас.
Ушев от дълго време насам живее в Канада и през последните 15 години работи за Националния филмов съвет на страната. Има над 200 международни награди, сред които приз за Най-добър късометражен филм на Асоциацията на чуждестранните журналисти в Холивуд („Златен глобус“) и почетен медал от Френската академия за филмово изкуство Сезар.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: