Терапията EMDR, с която принц Хари преодолява травматичните си спомени

Новият документален сериал на Опра Уинфри "The Me You Can’t See" се превърна в хит още с появата си заради откровението, с което принц Хари, Лейди Гага, Глен Клоуз и още няколко души говорят за проблемите си с психичното здраве.

Това, което направи впечатление в поредицата, беше признанието на британския принц за това, че използва относително нова и доста специфична терапия, с кяото да преодолява последиците от травматичните си преживявания.

Става дума за т.нар. EMDR - "десенсибилизиране и преработването на информация посредством движенията на очите", което е разработено през 80-те години от психолога Франсин Шапиро.

Хари споделя, че използва тази техника, когато се налага да се връща в Лондон. Той казва, че градът му напомня за смъртта на неговата майка лейди Даяна, а пътуването го кара да се чувства безпомощен, преследван и затворен в безизходна ситуация.

Целта на EMDR терапията е да помогне на хората за преодоляване на тревогите, свързани с болезнени спомени. Използва се в клиничната практика от години, като напоследък добива все по-голяма популярност при случаи на травматични и неприятни житейски преживявания, съобщава USA Today.

По време на сесията психолог приканва Хари да се впусне в негативния спомен с усещанията и страховете, които той му създава. Междувременно принцът затваря очи и ги движи под клепачите си, кръстосва ръце пред гърдите си и потупва раменете си последователно.

Лекарят продължава да му задава въпроси, свързани с травматичния спомен, като накрая го пита как би искал да се чувства. Хари казва, че постепенно терапията му помага да се прехвърли към състояние на "спокойствие и сила".

EMDR използва т.нар. адаптивна система за преработване на информация, за да прехвърли старите неприятни преживявания към сигурно пространство, така че мозъкът да се опита да се справи със спомените и да се увери, че травмата е останала в миналото.

"The Me You Can't See": Принц Хари разказва за срив след смъртта на Даяна, а Лейди Гага - за сексуално насилие

Травматичните епизоди може да претоварят вградените механизми на психиката за обработване на информация. Това може да доведе до ситуации, в които обикновени всекидневни ситуации да предизвикат внезапен прилив на страх, гняв или психическо претоварване, натрапчиви мисли, кошмари и др.

По време на сесиите психологът задава въпроси, които осветяват отделните компоненти на спомена - картини, миризми, звуци, емоционално състояние. В определен момент се добавят и упражненията с движението на очите и потупването на раменете.

Те се наричат "двустранна стимулация". Изследвания, посветени на EMDR, показват, че движенията на очите може да помогнат при преработването на информацията.

Един от елементите на терапията е постепенното въвеждане на нови, позитивни мисли по време на припомнянето на травматичното преживяване - например с въпроси като "Какво би искал да си мислиш за този инцидент?". По този начин съзнанието започва да синхронизира спомена с новата житейска ситуация, да осмисля, че злото е в миналото, че то е помогнало за натрупването на полезен опит, че човек се е развил към по-добро.

EMDR може да се практикува с движение на очите, последователно потупване на раменете както при Хари, пускане на звук в лявото, а после в дясното ухо. Пациентът е принуден да раздели вниманието си между припомнянето на травмата и следване на стъпките за двустранната стимулация.

Терапията не може да "изтрие" лошия спомен, но се смята, че облекчава болката и тревогата, които той провокира.

"Гардиън" посочва, че научните доказателства за ефикасността на EMDR засега са ограничени. Преглед на досегашните изследвания върху тази терапия от 2013 г. подкрепя използването й, но в анализа се отбелязва, че качеството на данните за ползите от нея е много ниско. През 2020 г. учени от Нидерландия провеждат свое собствено проучване, което показва, че EMDR може да бъде ефективна терапия за хора с посттравматично стресово разстройство, но отново няма достатъчно солидни данни за ползите й.

BBC се извини за груби нарушения при ключово интервю с лейди Даяна

Меган Маркъл обвини кралското семейство в расизъм: "Обмислях самоубийство"



Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

ЕС подготвя контраудар срещу американските мита и може да увеличи залога

Урсула фон дер Лайен заяви, че ЕС не иска непременно "да отвърне на удара", но ще го направи, ако е необходимо

13:16 - 01.04.2025
Важно днес

Стефка Костадинова настоява да остане начело на БОК до произнасяне на Съда

Стефка Костадинова загуби битката за пореден свой мандат от Весела Лечева при гласуване на Общото събрание на 19 март

11:25 - 01.04.2025
Живот

Сериалът "Adolescence" ще се прожектира безплатно във всички училища в Англия

Инициатива, подкрепена от министър-председателя Киър Стармър, цели да предизвика разговор сред тийнейджърите

11:00 - 01.04.2025
Култура

Конкурс на LUNAR преобразява със светлинно изкуство фасадата на НДК

Петима победители ще представят своя 3D мапинг в рамките на конкурса „Ярки хоризонти“ на фестивала LUNAR.

10:55 - 01.04.2025
Кино и сериали

Четири филма за The Beatles със звезден актьорски състав излизат в кината през април 2028 г.

Номиниран за "Оскар", звезда от "Stranger Things", ирландски и британски актьор влизат в ролите на "Ливърпулската четворка"

10:50 - 01.04.2025
Важно днес

Прокуратурата освободи задържаните за вандализма срещу Дома на Европа

Престоят в ареста имал "възпитателен" ефект върху тях, твърди държавното обвинение

09:19 - 01.04.2025
Важно днес

Мощна буря удари Парос и Миконос и затвори училища в пет гръцки острова

Властите издадоха временна забрана за движение на всички превозни средства

08:17 - 01.04.2025
Политика

Марин Льо Пен се видя за жертва на политическа атака и обеща да се "бори" за президентството

Крайнодясната лидерка отказа да подкрепи своя наследник Джордан Бардела и обяви, че ще се бори срещу решението на съда

07:42 - 01.04.2025