Краят на света (отново) настъпи. Пандемия от мистериозна гъбична инфекция е унищожила голяма част от човечеството, превръщайки милиарди хора в смъртоносни чудовища, а света - в руини. Единственото, което можеш да правиш, е да оцеляваш.
Макар това да е само сюжетът на новия сериал “The Last of Us” (Последните оцелели) по HBO, всички ние имаме твърде скорошен опит с глобалните пандемии, за да пренебрегнем неговите съвсем реални измерения.
Зомби апокалипсисът просто не звучи чак толкова въображаемо, когато в центъра му поставил зараза, мутирала заради глобалното затопляне, нали? Е, точно такъв е случаят в новата продукция на HBO.
Базирана на популярнарната видеоигра със същото име, тя има претенциите, а и възможностите, да бъде следващото голямо заглавие в дългия списък с успехи на телевизионната компания. В главните роли са “възпитаниците” на “Game of Thrones” (Игра на тронове) Педро Паскал и Бела Рамзи, които със своята човечност и харизма съставляват едно истински динамично дуо.
Основната история започва 20 години след началото на пандемията. Оцелелите живеят в авторитарни карантинни зони, управлявани от това, което е останало от американската армия. Срещу военното потисничество обаче застава бунтовническата група на Светулките, която иска да възстанови демокрацията в страната, населявана с престъпници, наемни убийци и зомби-подобни същества.
В този тягостен свят откриваме Джоел (Педро Паскал), контрабандист, който тръгва да пътува из почти унищожените Съединени щати в търсене на своя изчезнал брат. С него е и тийнейджърката Ели (Бела Рамзи), която крие тайна, която може да промени всичко.
Джоел си спомня света преди, докато се опитва да преодолее болката от непоносима загуба. Ели е родена в новия свят, където насилието и смъртта са просто ежедневна част от живота. Заедно те ще трябва да преодолеят тежки изпитания, но най-вече ще трябва да оцелеят.
Място за притеснения относно сценария няма. Феновете на видеоиграта ще са доволни да научат, че сериалът следва доста детайлно събитията от нея и гордо може да се похвали с това, че знае как се реализира сполучлива адаптация.
Епизодите следват точно същите сюжетни линии като оригиналната игра, а в пилотния епизод на няколко пъти се появява и посланието: "когато се изгубиш в мрака, потърси светлината". Фразата веднага беше уловена от почитателите на гейминг поредицата, но зрителите ще трябва да изчакат малко, за да разберат какъв момент се крие зад нея.
Умовете зад “The Last of Us” познават отлично основния материал. Целият първи сезон е написан от създателят на “Чернобил” Крейг Мазин в партньорство с Нийл Друкман, който е сценарист и сърежисьор и на видеоиграта.
И ако някога сте си мислили, че малкият екран е твърде малък и сериалите не могат да се сравняват с филмовите заглавия на големия екран - помислете пак, защото “The Last of Us” е цяло кинематографично изживяване, което опровергава това.
От HBO са се погрижили епичната история да изглежда убедително и това си личи както в дизайна на продукцията, така и в специалните ефекти. Според съобщения в медиите, бюджетът на сериала е между 10-15 млн. долара на епизод, като сп. “New Yorker” твърди, че финансирането му надхвърля това на първите пет сезона на "Game of Thrones".
Това позволява да се обърне внимание и на малките детайли, които показват как времето в този апокалиптичен свят на практика е спряло с появата на заразата през 2003 г. Всичко изглежда старо, сградите са порутени, улиците са обрасли с плевели - дори часовникът на главния герой Джоел отдавна е спрял да работи.
През последните поне десет години списъкът с драматични сериали за края на света значително нарасна - в него влизат заглавия като “The 100”, “Z Nation”, “Into the Night”, “Revolution”, "Snowpiercer", “Y:The Last Man”. Най-главна позиция обаче със сигурност ще заеме “The Walking Dead” (Живите мъртви) - зомби драмата, която се превърна в хит още в началото на миналото десетилетие.
Тук идва и въпросът - при толкова много постапокалиптични заглавия и наличието на вече утвърден друг франчайз за зомбита и оцеляване - може ли “The Last of Us” изобщо да ни изненада с нещо?
Отговорът е - да, може, но не и непременно. Навярно любителите на този жанр ще видят доста познати картини в историята - внезапно избухнала епидемия, уплашени хора, хаос в първите часове на заразата, последвани от пълен мрак и борба за оцеляване в продължение на години.
“The Last of Us” следва тази линия, но той е повече интригуващо попълнение към постапокалиптичния жанр, отколкото заучено повторение.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: