Евродепутатът от ДПС Илхан Кючюк твърди, че Унгария е заплашила да наложи вето върху влизането на България и Румъния в Шенген, в случай че страната запази таксата за пренос и внос на руски природен газ.
"По принцип таксата върху руския газ няма нищо общо с държави членки, с изключение на една - Унгария. За Унгария има много общо и тя още от самото начало възрази срещу тази такса. На заседание на всички посланици на страните-членки на ЕС, унгарският посланик е направил много сериозна обструкция и е заплашил с поредното вето - Унгария да се присъедини към Нидерландия и Австрия", каза Кючюк тази сутрин в ефира на bTV, като добави, че това е "политически разказ".
Таксата за транзита на руски газ от 20 лв. на мегаватчас беше "отменена" безсрочно в понеделник.
В общо изявление Бойко Борисов и Кирил Петков потвърдиха, че тя може да се окаже препятствие пред членството на България в Шенген.
- "Тъй като сме доста, доста близко до Шенген и всякакви варианти по някакъв начин това да ни спъне в последния момент, като например тази такса, с колегите решихме така да подходим - да приложим правилния т. нар. европейски подход. Това ще успокои във всички случаи държавите след нас и добросъседството, което винаги е било в нашите основни прерогативи, ще продължи да бъде такова", коментира темата лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
В началото на ноември стана ясно, че Унгария е поискала от Европейската комисия да започне процедура за нарушение на европейските правила срещу България във връзка с новата такса, която тя е наложила върху транзита на руски газ.
Унгария, която получава по-голямата част от необходимия ѝ газ от Русия по южния газопровод "Турски поток", който минава през България, заяви, че данъкът ще изложи на риск сигурните доставки на енергия както в Унгария, така и в Сърбия.
Проблемите около таксата възникнаха още от самото ѝ въвеждане:
-
Целта беше задължението да се плаща от "Газпром", които използват 90% от капацитета на българския Турски поток, и транзитират гориво към Сърбия и Унгария.
-
Заради двусмислен текст в закона обаче се стигна до ситуация, в която изведнъж "Булгартрансгаз" се оказа крупен длъжник на бюджета с над 260 млн. лв. като оператор на газопровода.
-
Затова се стигна и до спешна поправка месец след влизането в сила на таксата.
-
Румен Радев оспори промяната пред Конституционния съд, междувременно се оказа, че няма никакъв механизъм, по който от "Газпром" да бъдат принудени да плащат.
Предпоследно: Такса за внос и пренос на руски газ през България няма да има
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: