Унгария и Турция твърдят, че САЩ са им разрешили да плащат за доставка на руски газ през "Газпромбанк". Санкциите на САЩ срещу банката на газовия гигант "Газпром" и шест нейни дъщерни компании бяха наложени от Вашингон на 21 ноември 2024 г. Мярката е част от опитите да се ограничат финансите на Москва за поддържане на войната в Украйна и на практика означава , че "Газпромбанк" е изключена от международната разплащателна система. Компаниите и други банки, които работят с наказания трезор, са застрашени от вторични санкции.
“Газпромбанк” е банката на “Газпром” - чрез нея и дъщерни нейни компании в Европа текат плащанията към Русия за газ и от Русия за транзит на газ. България е пряко засегната във втория случай.
Министърът на енергетиката на Турция Алпарслан Байрактар обаче съобщи пред Bloomberg, че след преговори с официалните лица на САЩ страната ще продължи да плаща за руския газ, който купува, през санкционираната банка.
За постигната договореност за изключение от санкциите за Унгария съобщи снощи и външният министър на страната Петер Сиярто, цитиран от Reuters. "Днес ни предоставиха изключение за плащанията за газ през "Газпромбанк", което е добра новина, но в същото време ние бяхме вече намерили решение с нашите регионални съюзници. Алтернативният начин на плащане не нарушава санкциите, но позволява да се плаща за газ", казва Сиярто - без да дава повече подробности какъв е този "алтернативен начин".
До момента няма официално потвърждение от министерството на финансите на САЩ на думите на двамата министри.
Санкциите срещу "Газпромбанк" пряко засягат и България, защото чрез нея "Газпром" плаща на страната транзитни такси за пренос на руски газ през продължението на "Турски поток". Газопроводът от Турция през България за Сърбия и Унгария практически остава действащото трасе за доставки от "Газпром" към Европа, тъй като се очаква от 2025 г. и малкото останал транзит на руски газ през Украйна да спре.
До момента няма яснота дали ако САЩ са направили изключение от санкциите за Турция и Унгария да плащат на "Газпромбанк", това значи, че санкционираната банка може да продължи да превежда такси за България без това да подложи държавната "Булгартрансгаз" на риск от вторични санкции.
Преди седмица служебният министър на енергетиката Владимир Малинов обяви, че България може да спре транзита на руски газ, ако "Газпром" не намери начин да се издължава на "Булгартрансгаз" за преминаването на гориво към Сърбия и Унгария през българска територия.
Спирането на потока обаче е опасно за самата "Булгартрансгаз". С парите от транзита тя изплаща инвестицията от близо 3 млрд. лв. за строежа на разклонението на "Турски поток", който политиците предпочитат да наричат "Балкански поток". Тръбата се води собственост на "Булгартрансгаз", но тя дължи пари на саудитския консорциум "Аркад", който построи съоръжението. Поредица от разследвания доказаха, че на практика изпълнителите са руски компании. Спрян руски транзит няма как да се компенсира за момента, защото "Газпром" резервира огромната част на капацитета на тръбата до 2039 г. за собствения си газ.
След налагането на санкции от САЩ на "Газпромбанк", президентът на Русия Владимир Путин издаде указ, с който разрешава на клиентите на "Газпром" да превеждат пари за газ и в други банки. Любопитният момент е, че въпросният указ е със срок на действие до април 2025 г., когато Москва явно очаква "смекчаване или премахване на санкциите", както става ясно от документа.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: