Само преди ден здравният министър Костадин Ангелов обяви, че количествата ваксини на Pfizer/BioNTech и Moderna все още са ограничени, защото се предлагат предимно на хора от първите три фази в Националния план за ваксинация. Във вторник обаче почти цял футболен отбор беше имунизиран с препарата на Pfizer.
Футболисти и служители на пловдивския „Ботев“ бяха ваксинирани с първа доза. За желаещите да получат ваксина пристигна специална мобилна група от Община Пловдив, обявиха „канарчетата“ в своя официален сайт.
От клуба разпространиха и снимка, на която се вижда как един от футболистите им се имунизира срещу коронавирус. Спортистите и други членове на спортни клубове не попадат в приоритетните фази на Националния план за ваксинация.
На 9 април мобилен екип на Община Пловдив извърши 30 ваксинации и в "Локомотив" (Пловдив), където служители и играчи получиха първи дози срещу Covid. "Смърфовете" обаче не обявиха с кой препарат са били извършени имунизациите.
В същото време здравните власти все още не предоставят избор на различен вид препарат от аденовирусната векторна ваксина на AstraZeneca. Според Ангелов – реален избор ще има в началото на май.
В понеделник той каза, че ваксините на база на иРНК – Pfizer/BioNTech и Moderna, все още се предлагат с приоритет на хората от първа до трета фаза, както и при някои от четвърта, затова са с лимитирано количество. Става въпрос за медици, учители и членове на критични за държавата структури, които първоначално са отказали имунизация, но сега са заявили желание. Препаратите на Pfizer се пазеха и за всички членове на изборната администрация за парламентарния вот на 4 април.
Здравният министър обяви още, че ваксините на AstraZeneca вече не са предпочитани, а употребата им е спаднала до символични проценти в страната заради доказаната връзка с два много редки вида тромбози.
Той обясни причините защо хора, получаващи sms-и да се явят във ваксинационните центрове след записан час за имунизация остават неприятно изненадани, виждайки затворени пунктове. „Лекарите, които поставят ваксините, виждат, че пациентите са отбелязали иРНК препарати като предпочитани. Ако видят, че нямат достатъчно от тях, затварят ваксинационния център. Pfizer/BioNTech и Moderna все още са ограничени“.
САЩ спря ваксината на Johnson & Johnson след 6 случая на тромбоза, България чака становище от ЕМА
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: