МВР и ДАНС бяха привикани на изслушване по въпроса дали службите за сигурност се занимават сериозно с издирването на обвиняемия бивш следовател Петьо Петров - Еврото.
Петров е смятан за "глава" на една от най-сериозните групи за незаконно влияние върху прокурори и съдии чрез подкупи и изнудване с компромати. От 2023 г. той изчезна безследно по време на неуспешна акция за залавянето му, но според BG Elves Петров пътува необезпокоявано между България и Гърция.
Какво твърди МВР:
- никой не е потърсил "Боец", за да провери достоверността на изтеклия при тях архив с документи - вкл. СРС-та, за който се твърди, че е принадлежал на Петьо Еврото
- полицията изпълнява всички необходими действия по издирването от 2023 г. насам - проверявани са адреси, разпитвани са негови близки, отправяни са и периодични запитвания до партньорски служби за информация
- Петров е обявен е за общодържавно издирване заради досъдебно производство от 2021 г., по което е обвиняем
- срещу него е имало европейска заповед за арест, но през декември 2023 г. е снет от издирване в системата на Интерпол с решение на Софийския градски съд
- в момента Петров е издирван международно само по линия "установяване на адрес" през Шенгенската система
- изпращани са запитвания за преминавания на граници в държави във и извън ЕС - като Гърция, Турция, Сърбия, Албания, Босна и Херцеговина, Черна гора, и Северна Македония
- резултат досега няма
- в МВР няма и данни бягството на Петров през 2023 г. да е станало след изтичане на информация към него.
Какво твърди ДАНС:
- през 2023 г. агенцията е извършвала конкретни действия по случая с Петьо Петров, но какви са те - не може да се обяви публично без разрешение на прокурор
- след това не са възлагани други действия от прокуратурата
Депутатите не останаха доволни от лаконичните обяснения на службите.
На изричния въпрос какви данни са изискани от мобилните оператори, зам.-вътрешният министър обяви, че няма налична информация и отложи справката за по-късен етап.
Николай Радулов от МЕЧ обвини полицията, че издирването протича формално, "с отмятане на чавки", без да се търси сериозно.
"Няма да го намерим, защото са засегнати твърде много лица, включително от полицията, прокуратурата и следствието. Няма да го намерим - или ще го намерим като Нотариуса", беше прогнозата на Радулов, с препратка към убития в началото на 2024 г. Мартин Божанов-Нотариуса.
"Изненадващо", темата се оказа безинтересна за голяма част от водещите депутати, особено от ГЕРБ, БСП, ДПС - Пеевски.
ГЕРБ не зададоха нито един въпрос, накрая бившият министър Христо Терзийски каза само, че не виждал защо се налагало изслушване по тема, която е можело да бъде поставена на парламентарния контрол.
Калин Стоянов от "ДПС-Ново начало" опита да отмести отговорността на МВР по случая, като коментира, че заповедите за конкретни издирвателни мероприятия идват от прокурартурата. Стоянов попита и дали било прецедент да се повдигне обвинение на човек, който не може да бъде открит.
Изслушванията започнаха пред празни първи редове на пленарната зала.
Вместо вътрешния министър Даниел Митов - в парламента дойде и заместникът му Любомир Йосифов, който едва не бе върнат обратно заради липсата на достатъчно депутати в залата за рутинното гласуване на допускането му до изслушване.
По всичко личи, че мнозинството в 51 НС няма интерес да чуе какво правят службите по този скандален случай.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: