Върховният административен съд (ВАС) отхвърли като неоснователна жалбата на Андрей Гюров за спиране на процеса по отстраняването му от поста на подуправител на Българската народна банка (БНБ).
Тричленният съдийски състав посочва, че отстраняването му не може да бъде спряно, тъй като към момента то е временно. Съдиите Георги Чолаков, Юлия Ковачева и Емилия Иванова приемат, че спирането на правомощията на Гюров е временна мярка, която се налага по изключение до приемане на окончателно решение за освобождаването му.
БНБ само установява дали наличието на несъвместимост е основание за отстраняването на негов член, а решението за предсрочното освобождаване е на парламента. Така до окончателното произнасяне на съда и на Народното събрание Гюров няма право да изпълнява правомощията си на подуправител.
Това определение може да бъде обжалвано в 7-дневен срок от обявяването му. Делото по същество срещу отстраняването му от поста ще се гледа в петък.
Управителният съвет на БНБ прекрати правомощията на подуправителя Андрей Гюров по-рано този месец. Гюров беше атакуван от Комисията за противодействие на корупцията (КПК) заради сигнал, че има несъвместимост между позицията му в централната банка и минало негово участие в дружества. Впоследствие той излезе в неплатен отпуск, докато съдът се произнесе по случая. Правомощията му към момента са прекратени до окончателното решаване на казуса.
Решението на управата на БНБ не освобождава директно Гюров от поста подуправител на БНБ, защото по закон това е само в правомощията на парламента, който го е избрал. Засега той е само временно отстранен.
Гюров влезе в БНБ през юли 2023 г. Според справка в Търговския регистър по това време е имал участие едно търговско дружество - "Йонтех Инженеринг" ООД - като съдружник, и в едно сдружение - "Голф-клуб Благоевград". Според документите ги е напуснал съответно през ноември 2023 и януари 2024 г.
Законът казва, че управители и подуправители на централната банка не могат да бъдат хора, които участват в управителните или контролни органи в търговски дружества, както и не могат да бъдат съдружници в акционерни дружества.
Гюров оспорва решението на КПК на основание на факта, че забраната засяга само собствеността в дружества с неограничена отговорност - а той е бил съдружник в ООД.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: