Трагедията край Елин Пелин с избухналия склад за фойерверки повдигна серия от въпроси - като този доколко изобщо мястото на подобно помещение трябва е на 600 м от населено място.
Обществото все още чака новини за извършените проверки до момента, както и защо дни след инцидента институциите все още не могат да отговорят какви количества взривоопасни стоки са се съхранявали там (пък било то и по документи). Вместо да даде разяснение обаче министърът на вътрешните работи Калин Стоянов си намери нов повод да размахва пръст от екрана.
Този път той се разсърди на свидетел, който си „позволил“ да дава оценка за координацията на пожарникари и полиция на терен.
Повод за поредната гневна реакция на вътрешния министър е разказът на Кирил Тодоров по bTV, който се оказва на място на терен в злополучната вечер. Мъжът дори е извозил починалия по-късно доц. Петър Шишков до линейка в района.
От участието на Тодоров в медията се разбра още, че той не е разпитван, нито търсен от полицията.
„Как на петия ден от възникване на инцидента се появява свидетел очевидец, но той не идва при нас, за да говорим какво и как се е случило, а отива в тв студията“, скара се от екрана Стоянов и допълни, че „колегите (му) също са възмутени, че този човек си е позволявал да дава оценка къде е трябвало да седят пожарникарите, накъде е духал вятърът".
"Считам, че ако този човек е свидетел очевидец, той е трябвало да бъде вечерта там, където бяхме всички в щаба и опитвахме да изясним колко човека е имало в складовете“, допълни министърът.
Дори да приемем, че има резон в думите на Стоянов, че е било редно младият мъж най-напред да разкаже на полицията каквото знае, не е ли работа и в интерес на МВР те да го потърсят?
Това, което със сигурност не се е харесало на министъра е, че Тодоров описа красноречиво в интервюто си по bTV липсата на координация между екипите за реакция след експлозията.
Според свидетелския му разказ, се е притеснил за имота си, намиращ се в близост до инцидента, и най-вече от липсата на информация какво се случва. Заради това Тодоров решава сам да направи оглед и тръгва по черен път в полето.
Там, по думите му, на земята вижда две тела – на доц. Шишков и дъщеря му. Първоначално ги мисли за мъртви, но в един момент раненият мъж се надига. Тогава го качва в колата си и го води до линейка на Бърза помощ в близост.
Картината от Кирил Тодоров впоследствие е допълнена от свидетелствата на шестимата пожарникари от първия екип, влезли в близост до гърмящите складове. Пред "24 часа" те казват, че вече са били на място, когато Тодоров "излиза от задимената зона" с джипа си.
От хронологията, която описват, става ясно, че екипите пристигат в Елин Пелин, непосредствено след подаването на първия сигнал в 18:20 ч. При идването им на терен получават информация от охранителя на складовете, който им казва, че в близост до фургон при входа има мъж и жена, а вътре в складове има още двама души.
Пожарникарите се придвижват в задимената зона по черен път, за да евакуират бащата и дъщерята, когато започват по-силни гърмежи.
Шофьорът на пожарната кола я мести на безопасно място и започва да гаси тревната площ наоколо. През това време огнеборците изнасят на носилка дъщерята на доц. Шишков, като убеждават бащата да върви с тях.
Преподавателят е бил контактен и е можел да се движи сам, дори е искал да се върне в складовете, защото вероятно е знаел за другите двама души вътре, смятат пожарникарите.
„Доц. Шишков стоеше неотменно до момичето, после тръгваше в обратна посока, може би знаеше, че има още хора вътре. Казахме му че трябва да излезе. Колегата някак го убеди да ни помогне за изнасянето, за да върви с нас и да не изостава“, разказа Георги Георгиев - началникът на смяна, пред „24 часа“.
В крайна сметка преподавателят тръгва с пожарникарите, които пренасят момичето на безопасно разстояние в по-малко задимена зона. През това време към тях пътуват линейки. Именно в този момент, според разказа на огнеборците, се появява и младежът с джипа, който впоследствие транспортира доц. Шишков до линейката.
„От задимената среда се появи един джип и го убедихме да качи мъжа. Трябваше и той да напусне тази среда, защото е незащитен. Представете си, ако при втория взрив, този с джипката беше там, ако не го бяхме насочили да евакуира доцента....Ние сме защитени – имаме каски, маски, защитни дихателни апарати, но той не е ...“, коментира Красимир Христов - част от спешния екип.
От двата разказа картината действително се допълва и звучи логично. Неясно остава обаче защо вътрешният министър реагира толкова емоционално на всяка прокрадваща се критика.
Първо Калин Стоянов се разгневи на кмета на Елин Пелин Ивайло Симеонов , който си „позволил“ да коментира, че според него задействането на системата BG Alert е било излишно. Според хората в района дори и след известията от BG Alert, никой не им е казал какво да правят оттам насетне, допълни кметът.
В отговор на това, Калин Стоянов реши да го „изобличи“ пред камерите, че е на плаж в разгара на лятото и го посъветва „да си пие узото и да се маже по-често със слънцезащита“.
Два дни по-късно, в неделя, вътрешният министър разказа за 20-годишен „късметлия“, който успял да се спаси от инцидента в Елин Пелин. Вместо в полицията обаче, се обадил на майка си и се прибрал „безотговорно“ да гледа телевизия, докато полицаите се опитват да разберат колко точно са хората в складовете.
По-късно Стоянов се поправи – вместо „безотговорен“, той определи младежа като „интелигентен и добре подготвен“. Това обаче стана, след като окръжният прокурор на София Наталия Николова съобщи, че момчето всъщност е подало сигнал до 112, противно на твърденията за „безотговорното“ му поведение.
Днес Калин Стоянов се ядоса отново, само че на свидетеля, който си е позволил да разкаже личните си впечатления пред медиите.
Очевидецът Кирил Тодоров постави от ефира резонни въпроси, на които засега вътрешният министър не е дал отговор. Като например:
добра ли е била координация на терен? Спазен ли е протоколът за действие между институциите?
Защо предупреждението за хората се изчерпва до BG Alert, трябва ли те да очакват последващи указания?
Доколко е редно склад с подобни количества пиротехника да се намира на 600 м разстояние в права линия от населено място?
И дали наистина, ако вятърът е духал в друга посока, вместо към складовете на "Фантастико", трагедията е нямало да е още по-голяма?
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: