Vol. 19: Кой изобщо слуша Тейлър Суифт, гълъб в парламента, сбогом "Ема Стоун"

Кои са 5-те новини от седмицата, направили впечатление на представителите на поколение Z* в редакцията на Булевард България"?

Работната седмица се извъртя, а аз (Михаил Петров, 24) отново съм тук, за да досаждам с пет новини, които имат много малко общо по между си, но които ме провокираха лично.

Като един истински Swiftie се изкушавах да взема рубриката "Gen Z дневници" за свой заложник и да фокусирам всички пет теми върху Тейлър Суифт. Не само в чест на новия ѝ албум "The Tortured Poets Department" , но и като отражение на алгоритъма в TikTok, който вече 7 дни отказва да ми покаже съдържание, различно от TTPD. Все пак в името на плурализма и животът извън TikTok - реших това да е само една от петте теми днес.

Кой изобщо слуша Тейлър Суифт?

Тейлър Суифт The Tortured Poets Department

Who's Taylor Swift, anyway? Ew. Това е част от текста на песента "22", която излезе през 2012 г. Въпросният цитат намеква, че Тейлър Суифт не е любимка на хората, които са "твърде готини", за да слушат мейнстрийм музика. В същото време обаче името ѝ е толкова популярно, че всички знаят коя е тя.

12 години по-късно историята не е много по-различна. Миналата седмица поп звездата пусна новия си албум "The Tortured Poets Department" (TTPD) - отзвите за него обаче бяха смесени. Докато издания като "The Times" и "Guardian" определиха новия проект на Суифт като "петзвездно удоволствие", други бяха доста по-недоволни и откриха в него просто един "измъчен" и "нередактиран" опит за поезия.

Mакар моето лично мнение за албума също да е разколебано, нещо съвсем друго ми направи впечатление в цялата еуфория около TTPD - колко голям всъщност се оказа дебатът за творчеството ѝ. Всички не само чуха новата музика от Тейлър, но имаха и много конкретно мнение за нея. Ако нямаш мнение - просто не си в тренда. В моето обкръжение почти всички приятели, познати и дори случайни хора във Facebook - запалени или скептични слушатели на Тейлър - имаха какво да кажат за този албум.

Това се доказва и с рекордите, които албумът продължава да чупи - TTPD стана първият албум в историята на Spotify, който е слушан над 1 млрд. пъти само в първата седмица от своето излизане. Друг музикален продукт с такова постижение към момента няма.

Количеството няма как да е обективна оценка за качеството - особено, когато говорим за нещо толкова субективно като музиката. Последвалата вълна на разсъждения в публичното пространство, обаче, като че ли изобщо започна да измества фокуса от самото съдържание - и го насочи към личността на Суифт. Нейният навик да споделя твърде много за бившите си гаджета, количеството музика, което издава всяка година - и дори очевидният ѝ кариеризъм и бизнес модел.

В TikTok някои потребители побързаха да пенсионират звездата след негативните коментари и започнаха да спекулират дали това няма да е последният ѝ албум.

Междувременно Тейлър обясни замисълът на една от песните си, но думите ѝ са пряко свързани точно с темата, която и аз повдигам. Тя казва:

"Какво правим с нашите писатели, художници и творци? Прекарваме ги през ада. Гледаме как създават нещо, а после го критикуваме. Обичаме да гледаме как творците се мъчат, често до такава степен, че понякога си мисля, че като общество провокираме тази болка и просто наблюдаваме случващото се".

Гълъб в парламента

Сменям рязко темата, за да ви разкажа за нелепа ситуация с гълъб в парламента. И не, не визирам поява на бившия премиер в две служебни правителства Гълъб Донев (благодаря предварително на всички, които ще оценят тази леко криндж шега).

Случката е от заседание на Европейския парламент тази сряда, когато евродепутатът от Словакия Мирослав Радачовски реши да пусне бял гълъб в пленарната зала, за да изобрази нагледно, че "Европа има нужда от мир".

Докато говори от трибуната Радачовски, който е представител от крайнодясната партия "Словашки патриот", извади птицата от малката си чанта през рамо и каза: "Нека този гълъб лети над цяла Европа. Нека обедини всички ни".

Животното обаче нямаше чак толкова амбициозни планове и прелетя няколко пъти над главите на евродепутатите, след което кацна на една от масите. Докато камерите и фотографите в залата снимаха птицата, един от присъстващите попита Радачовски: "А сега дали ще можете да я хванете?".

Купата без дъно, която Трой Сиван продава за 610 долара.

Оставаме на вълна странности, но категорията вече е продукти. Става дума за нетрадиционната купа, която поп изпълнителят Трой Сиван рекламира тази седмица в профила си в Instagram. Артикулът на практика представлява купа без дъно и се предлага от собствения независим бранд на Сиван - TSU Lange Yor.

Потребителите в социалните мрежи обаче останаха изненадани от цената на продукта - тя се продава на сайта на компанията за 610 долара (или 1004 лв.).

Нетрадиционният стил си спечели някоя и друга подигравка - някои смятат, че това по-скоро прилича на обръч. A други се притесниха, че ще дадат толкова голяма сума пари само, за да може плодовете им да изпадат заради липсата на дъно.

Практичna или не - бездънна купа вече е с етикет "Разпродадено" на сайта на TSU Lange Yor.

Сбогом "Ема Стоун"

Много скоро може да се сбогуваме с Ема Стоун - но не в буквалния смисъл. Американската актриса е готова да се раздели с името си, което за моя изненада, се оказа артистичен псевдоним.

Истинското име на носителката на "Оскар" всъщност е Емили Джийн Стоун и в скорошно интервю пред "The Hollywood Reporter" тя споделя, че отново би искала да използва това име.

"Това би било толкова хубаво. Бих искала да съм Емили", признава тя.

Актрисата е трябвало да приеме името Стоун, когато е станала част от Гилдията на актьорите (SAG), защото в профсъюза вече е имало регистрирана друга актриса с името "Емили Стоун". Сега, обаче, тя иска хората отново да се обръщат към нея с Емили.

Всъщност Ема/Емили съвсем наскоро беше спомената официално с пълното си име. То беше изписано в кредитите на една от песните на Тейлър Суифт - "Florida" заради заслугата, че актрисата е помогнала да напише част от текста.

Ема Стоун е любимата ми знаменитост с това първо име, следвана в класацията от Ема Робъртс и Ема Уотсън, като по мое мнение, трите актриси имат и още нещо, което ги свързва - талант и красота. ;)

Какво е нужно да си режисьор? Добра оценка в Rotten Tomatoes

Завършвам този дневник отново в Холивуд, където се оказва, че сайтът за рецензии на филми "Rotten Tomatoes" се превръща във все по-важен фактор за получаването на работа. Доклад на "The Hollywood Reporter" твърди, че в индустрията оценките на Rotten Tomatoes за предишните произведения на режисьорите вече са основен източник на информация, по който продуцентите решават кого да наемат.

Представител на режисьорите, който е интервюиран за материала, дори споделя, че "критическото знание" вече не се взима толкова на почит - а се гледат оценките от рецензиите.

Приемам тази новина с известен скептицизъм, но отчитам, че тя засяга интересен проблем. В ерата на бързото производство от стрийминг гигантите и стремежа да се правят повече филми и сериали, които продават - това ми се вижда като казус, който тепърва ще се развива.

Въпросът е обаче можем ли да виним продуцентите, че използват подобна система във взимането на такива решения? Особено предвид факта, че преди да изгледам последните два-три филма тази година проверих първо оценките в IMDb. И съм убеден, че не съм единствен.

Райън Гослинг и Мерилин Монро Vol. 13: Подкрепя ли "Евровизия" войната, Кен като поп звезда, безплатни презервативи на концерт

Снимка от третия сезон на предаването "Ергенът" Vol. 10: Никой не гледа "Ергенът", от Disney до Харвард, истината за Tinder


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Спорт

Позиция в топ 10 за Никола Цолов на “Имола”

Легендата Роналдо (Феномена) изгледа състезаието на живо

12:33 - 18.05.2025
Важно днес

Русия изстреля 273 дрона срещу Украйна

Това е най-мащабната атака с безпилотни апарати от началото на руската инвазия

11:58 - 18.05.2025
Кино и сериали

„Eddington“ с Педро Паскал, Ема Стоун и Хоакин Финикс внесе още политически заряд в Кан

Фестивалът в Кан продължава до 24 май, когато ще бъдат обявени победителите

10:43 - 18.05.2025
Текстове от партньори

Самолетните билети поскъпнаха. Можем ли да пътуваме без да натоварваме бюджета си?

На българския пазар вече има дигитално решение за разсрочено плащане на покупки без оскъпяване

10:20 - 18.05.2025
Култура

Marquee TV – да поканиш артистите от световните сцени в дома си

Какви са алтернативите, когато искате да гледате световно изкуство от различни сцени, но нямате достъп до него?

10:00 - 18.05.2025
Политика

Решаващ вот за президент и в Полша - залогът са реформите на Доналд Туск

Президентският вот може да отключи дълго отлагани промени в съдебната система и социалната политика

09:46 - 18.05.2025
Живот

Любомир Ковачев и умението да имаш стил без претенции

Любомир говори за Peugeot като за продължение на усещането му за стил и свобода

09:39 - 18.05.2025
Важно днес

Ден пети без транспорт в София. Преговорите между кмета и синдикатите са под въпрос

Метрото продължава да се движи, но тече подписка и то да спре

09:33 - 18.05.2025
Важно днес

Мексикански военен кораб се удари в Бруклинския мост – двама души са загинали, поне 20 са ранени

Учебният кораб Cuauhtémoc е бил на дипломатическа обиколка

09:02 - 18.05.2025