Vol.51: "Браво бе, Philips", Костадинов стана геймър, TikTok бежанци

Мрачният и много студен период в началото на годината може да бъде изключително труден, особено за Gen Z-тата. Едни от тях са на училище и биват безпокоени с оформяне на оценки за срока. Други влизат в сесия, а трети се чудят как точно да постигнат баланса между работата и личния живот, който са си обещали в първите дни на януари.

Човек има нужда да се заобиколи от по-неангажиращи неща и от малко почивка. Затова и днес ще се опитам да избягам от големия новинарски поток, докато правя ретроспекция за изминалата седмица. В привидно хаотичния подбор съм включил много TikTok съдържание, един мултикукър и политик-геймър.

TikTok бежанци

Започваме с предстоящото особено драматично събитие - спирането на TikTok в Съединените щати. Въпреки че забраната няма да засегне нас европейските потребители, тя все пак ще се отрази в известна степен.

От 19 януари 2025 г. TikTok ще бъде спрян на територията на САЩ. Така ние ще се разделим с някои от любимите си американски създатели на съдържание в платформата. Например момчето, което пее авторски песни за Луиджи Манджоне всеки ден, или двойката "Twink and a redhead", от чиято въображаема връзка съм твърде заинтригуван.

@a_twink_and_a_redhead NAME A MORE ICONIC DUO THAN A 🏳️‍🌈👩🏻‍🦰✨ Pre-save our debut single at the link in our bio 💋 #originalsong #popstars #ate #slay #boots #gay #bestie #redhead #teaser ♬ A Twink and a Redhead - Grant & Ash

Вместо да измислят начини как да заобикалят забраната чрез VPN услуги, американските тиктокъри решиха, че ще си намерят ново приложение. Те обаче не се насочиха към Instagram Reels, който има сходен интерфейс с TikTok и е собственост на американската компания Meta. Голяма част от потребителите прецениха, че алтернативата трябва да бъде китайска.

С наближаването на забраната стотици хиляди американци станаха "TikTok бежанци" (както самите те се нарекоха) и се прехвърлиха към Xiaohongshu (Red Note на английски) - друга платформа за видеосподеляне, която досега се използваше единствено от китайци.

В последната седмица обаче тя се превърна в най-тегленото приложение в САЩ.

Решението на младите американци всъщност е форма на протест срещу собственото им правителство, което забранява TikTok поради опасения, че приложението представлява риск за националната сигурност и за личните данни на потребителите. Властите твърдят, че платформата може да се използва, за да оказва влияние на американците и да събира чувствителна информация, която след това да се предава на китайската държава.

Младите ползватели на TikTok обаче не са особено притеснени и смело се регистрираха в платформа, която не само е базирана в Китай, но дори не е преведена на английски. Някои се шегуваха (или не), че са готови да предоставят ЕГН и номера си за социално осигуряване (SSN) директно на комунистическата партия в Пекин - само и само да могат да използват любимия си TikTok.

@cassiesbooktok Might as well #trending #rednote #foryoupage #foryou ♬ original sound - Frankie Bleau

И преди да си кажете "вижте ги тези американци", трябва да отбележа, че това може да се превърне в тренд. Европейски потребители вече питат дали също да си изтеглят Xiaohongshu, за да са в крак с модата, разбира се.

"Браво бе, Philips"

Тази седмица размишлявах и какво точно ще се случи, когато американското съдържание рязко изчезне в TikTok. Алгоритъмът там започна да ми дава подсказки - ще виждаме повече видеа, "произведени в България". Това е патриотична, но противоречива новина.

За да се аргументирам, ще представя на вниманието ви най-новата вайръл щуротия в българския TikTok - мъж, който крещи на мултикукъра си Phillips.

Популярните видеа, които вече са десетки на брой, следват сходен сценарий. Мъжът с потребителско име Симеон Симеонов се обръща към мултикукъра си, така все едно говори на свой приятел, и го пита "Какво готвиш, Philips?".

След това отваря уреда, за да открие там сготвена храна - най-често надецина, кюфтета или цяло пиле. За добре свършената работа от страна на мултикукъра Симеонов се обръща към него, за да го поздрави няколко пъти с думите: "Браво бе, Phillips. Браво бе! Браво бе, Philips".

@simeon___simeonov #fouryou #Враца квартал Бистрец#Симеон Симеонов#готвене#airfryer#philips#живи ♬ original sound - Simeon💯💯💯

Клиповете му станаха вайръл, като два от тях имат над 1 млн. гледания (сравнително голям брой за съдържание от български потребител). Симеонов е събрал общо 38,8 хил. последователи, като редовно пуска видеа, в които хвали своите уреди на марката Philips.

Неговата реплика "Phillips! Какво готвиш, Philips?" обиколи целия български TikTok и дори е родила над 2000 други видеа, които използват същото аудио.

"the vibes I bring to the function"

Не искам да останете с впечатление, че "в интернет има само глупости", затова бързам да балансирам нещата с една по-смислена идея.

Колажите отново са на мода благодарение на тренда, озаглавен "the vibes I bring to the function" (бих го превел като "енергията, която нося").

Целта е всеки да направи колаж, като използва лична снимка и към нея прибави нещата, от които се интересува – любими филми, книги, цитати, знаменитости, дрехи и каквото друго се сетите.

Това, разбира се, е просто за развлечение, но е креативен начин да покажете себе си онлайн. Аз лично попаднах на видеа от мои връстници, чиито интереси напълно се припокриваха с моите, като това ми даде повод за кратки разговори с непознати.

Едно от наистина готините неща на TikTok може би е точно това, че успява да създаде тези онлайн микро общности, които те свързват с други хора. Това е нещо, което конкурентите на платформата като Facebook и Instagram като че ли отдавна не знаят как да правят.

Костадин Костадинов стана стриймър

Крайнодясното отново се опитва да покаже колко е готино. Докато ГЕРБ, БСП и ИТН бяха заети да правят правителство, в което има повече бумъри и нито едно Gen Z-и, лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов играеше на съвсем друг фронт.

Той изненадващо стана стриймър и се пусна на живо в гейминг платформата Twitch, както и в YouTube, за да играе в реално време видео играта "Тotal War: Attila". Тя е стратегическа и военна, като в нея играчите правят различни неща. Те притежават определен брой селища и трябва да се справят с различните проблеми, които ги спохождат, част от симулационния сюжет. В играта има дипломация и дори се водят военни кампании.

@nakata_bg07 Друго си е да цъкаш "Total War" #totalwar #games #foruyou #viral #политика #politics #bg #костадинов ♬ original sound - Nakata.bg

Това може да не изглежда като толкова голяма новина - депутат цъка игри в мрежата. Видеото на Костадинов в YouTube обаче има над 20 хил. гледания, а в социалните мрежи той си спечели и похвали за нетипичното си решение да стане част от геймърските среди. Някои го съветват да продължи начинанието и да пробва и други игри.

Според мен това е един нешумен пример, който показва как крайнодясното опитва да се доближи и да говори на младите хора. Нещо, което често убягва на мейнстрийм медиите. А крайнодясното знае как да го прави. Миналата година такъв пример даде и евродепутът Петър Волгин, който през музикалния си вкус и отношението си към Тейлър Суифт, внушаваше разни неща за "политическата коректност" и защо демократката Камала Харис не трябва да е президент на САЩ.

Не всеки младеж ще има времето или желанието да провери кои точно са Костадинов и Волгин. За някои е достатъчно те да бъдат впечатлени от политик, който им говори на техния език, за да направят избор.

"Не купувайте нищо през 2025 г."

За финал споделям тази статия на "Washington Post", която изследва възхода на една нова вълна, фокусирана върху това да не купуваме нищо излишно в продължение на една година.

Идеята е да се опитаме да ограничим ненужното потребление и да не купуваме неща, които не са от първа необходимост - нови дрехи, гримове, козметика и аксесоари, промотирани от инфлуенсъри.

Социалните мрежи наистина засилиха консуматорството, като платформи като TikTok и Instagram се превърнаха в рекламни среди и центрове за пазаруване.

Предизвикателството цели да се избягват определени категории покупки, които хората купуват не защото им трябват, а само защото са ги видели или са нашумяли.

Тези, които вече са успели да приложат идеята на практика споделят, че се чувстват много добре - по-малко тревожни са и дори спестяват по-успешно. Критиците на това движение твърдят, че подобен рязък отказ от нови покупки може да бъде твърде ограничаващ и да не е подходящ за всеки.

Макар да звучи малко неизпълнима, тази цел определено е интересна, тъй като от години обществото страда от свръхконсуматорство. Тема, която не се засяга толкова често, но ако се разровим по-дълбоко в нея ще видим, че тя е свързана с много от проблемите в екологията, личните финанси и дори менталното здраве.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Благоевград също е на прага на грипна епидемия

Това е третата област, в която се очаква да бъдат въведени противоепидемични мерки

12:35 - 18.01.2025
Политика

Един от новите депутати на БСП се оказа в черния списък на Украйна

Галин Дурев е посещавал Крим след незаконното анексиране на полуострова от Русия

12:13 - 18.01.2025
Важно днес

Петър Ганев, ИПИ: Вратата е отворена за еврото от 1 януари 2026 година

България влиза в период, в който ще отговаря на инфлационния критерий, смята икономистът

11:26 - 18.01.2025
Важно днес

Размяната на жени и деца срещу палестински затворници започва в неделя

Примирието в Газа влиза в сила в неделя сутринта

09:49 - 18.01.2025
Важно днес

Влизат в сила новите ограничения за достъп до Витоша с коли

Общината увеличава автобусите до планината

09:32 - 18.01.2025
Важно днес

TikTok спира в неделя в САЩ

От компанията предупреждават, че приложението ще спре за 170 млн. потребители, ако президентът не се намеси спешно

08:52 - 18.01.2025
Важно днес

Втори смъртен случай на директор в една от най-големите компании за олио на Русия

Само преди три месеца умира и основателят на "Благо" Аркадий Фосман

19:40 - 17.01.2025
Важно днес

Даниел Митов връща в МВР бивш главен секретар, уволнен заради насилието над протестиращи

Ивайло Иванов става началник на политическия кабинет

18:55 - 17.01.2025