Франция е изправена пред нов етап на политическа криза, тъй като правителството на малцинството с премиер Мишел Барние е на прага на почти сигурно поражение при вот на недоверие.
Подобен развой на събитията може да задълбочи проблемите в една от ключовите държави на ЕС.
Правителството на Барние беше сформирано преди по-малко от два месеца, след като президентът Емануел Макрон разпусна предходния кабинет непосредствено след изборите за Европейски парламент през юни - заради високите резултати на крайната десница на тях.
Мишел Барние не е част от партията на Макрон („Ренесанс“). Той е дългогодишен член на дясноцентристката партия Les Républicains във Франция. Барние е познат като проевропейски настроен политик, но с по-консервативни позиции в сравнение с центристката линия на Макрон.
Недоволството срещу правителството му се надигна, след като Барние обяви преди дни, че ще приеме социалния компонент от бюджета на правителството за 2025 г. без гласуване в парламента.
Конституцията на Франция позволява позволява подобен ход, но дава възможност да депутатите да го оспорят чрез вот на недоверие, който се гласува в рамките на 48 часа след внасянето му. Ако вотът е успешен, правителството пада.
До това се стигна, след като Барние не успя да спечели подкрепата на депутатите за бюджет на строги икономии, насочен към възстановяване на финансовото положение на Франция.
Неговите предложения включват:
- вдигане на данъци;
- съкращаване на публичните разходи на обща стойност около 60 млрд. евро;
- намаляване на дефицита в публичния сектор до около 5% от БВП, спрямо 6,1% тази година, което повече от два пъти над допустимия таван в еврозоната
До вота на недоверие, поискан от левия алианс „Нов народен фронт“ (NFP) и крайнодесния Националият сбор (RN) на Марин льо Пен, се стигна въпреки редица отстъпки от страна на Барние. Двете формации имат достатъчно гласове да свалят правителството и очакванията са именно това да е крайният резултат.
„Блокирането на този бюджет е, за съжаление, единственият начин, който конституцията ни дава, за да защитим френския народ от опасен, несправедлив и наказателен бюджет“, заяви Марин Льо Пен от крайнодясната партия Национален сбор (RN), която е най-голямата партия в парламента.
Евентуалното падане на кабинета на Барние би било значителен удар за Европа само седмици преди Доналд Тръмп да се върне в Белия дом.
Вотът „рискува да направи всичко по-трудно и по-сериозно“, казва Барние, цитиран от британския Guardian. Той допълва, че ситуацията във Франция вече е „трудна в бюджетно и финансово отношение“ и „много трудна в икономически и социален план“.
В телевизионно интервю късно във вторник Барние предупреди, че във Франция има „много напрежение“, но подчерта, че за да възвърне политическата си стабилност, страната трябва да го запази на поста му. Той добави: „Моментът е сериозен. Труден е, но залозите не са непосилни.“
Министърът на вътрешните работи Бруно Ретайо също коментира, че ако правителството бъде свалено, това ще „хвърли Франция и французите в непоносима ситуация“. Той обвини подкрепящите вота, че играят „руска рулетка“ с бъдещето на страната.
Парламентарният дебат трябва да започне в 16:00 местно време, последван от гласуване приблизително три часа по-късно.
Президентът Еманюел Макрон, който е на посещение в Саудитска Арабия, се очаква да се върне във Франция за това, което медиите описват като „момент на истината“, който рискува „да хвърли Франция в голяма политическа и финансова неизвестност“.
Ако очакванията се сбъднат, правителството на Барние ще стане първото във Франция, свалено чрез вот на недоверие от 1962 г. насам.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: