Война на сайтове. Крилото на Пеевски вече държи контрола над два сайта на ДПС Снимка: © Screenshot

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Вътрешнопартийната драма в ДПС роди необичаен сблъсък за контрол - този над официалния сайт и комуникационните канали на партията. Разривът между крилото на Ахмед Доган и това на Делян Пеевски се пренесе в онлайн пространството и се разви динамично само в рамките на няколко часа. Не липсват и обрати.

В четвъртък сутринта Пеевски на практика беше изтрит от сайта на ДПС - dps.bg. Всяко споменаване и всяка статия с името на председателя на партията внезапно изчезнаха. Разделът за неговия пост даваше грешка и изписваше, че страницата не съществува. Вместо това централно място на сайта зае призивът на почения лидер на ДПС, в който той настоява за оставката на Пеевски и близките до него членове на ръководството.

Междувременно се появи сайт клонинг - dpsbg.eu - със същия дизайн и визия, но с различно съдържание. Там бяха прехвърлени всички новини, позиции и снимки с Пеевски.

Проверка онлайн показва, че домейнът е регистриран още през месец ноември 2023 г.. Въпреки че новият съдържа изказванията на депутата от последните няколко дни, съобщението на Доган с призива за оставки на Пеевски и членове на ръководството на партията от сряда удобно го няма. Последното нещо, публикувано от името на почетния председател на ДПС, е неговото обръщение от януари 2024 г., в което той предлага двама председатели на Движението - Пеевски и Джевдет Чакъров, и определя първия като "представител на новото поколение технократи в политиката".

И точно когато двете страни в партията на практика вече си имаха свои собствени сайтове, от които да продължат битката ДПС-Пеевски срещу ДПС-Доган, настъпи нов обрат.

Крилото на Пеевски си върна контрола над официалния сайт и новините, свързани с председателя, бяха възстановени. Така dps.bg и "алтернативата" му dpsbg.eu се превърнаха в страници с еднакво съдържание, но с различен домейн.

В същото време изглежда, че все още нито една страна не е успяла да вземе надмощие на Facebook фронта. Oфициалната страница на пресцентъра на партията в социалната мрежа продължава да разпространява позиции в подкрепа на Ахмед Доган. Последните са от председателя на групата на АЛДЕ сър Греъм Уотсън и Хакима Ел Хаите - президент на международната федерация на либералните партии - "Либерален интернационал". В от статуси във Facebook профила на ДПС са и публикациите, свързани с Пеевски.

Онлайн войната в партията е пряко отражение на разцеплението, което обхвана Движението през последните седмици. От едната му страна са лоялните към Ахмед Доган 22 депутати, заедно с евродепутата Илхан Кючюк, който като съпредседател на АЛДЕ е и най-видимият политик на ДПС на европейската сцена. Другото крило е това около санкционирания по закона "Магнитски" депутат и председател на ПГ на ДПС Делян Пеевски. Зад него застават 25 народни представители, сред които Йордан Цонев, Хамид Хамид, Искра Михайлова и други.

Пеевски отказва да подаде оставка: "Никой не може да спре Новото начало"

Почетният председател на ДПС Ахмед Доган Ахмед Доган поиска оставката на Делян Пеевски и го обвини в преврат

Важно днес

Какво се случи в четвъртия ден на войната в Иран (обзор)

Великобритания се включи в свалянето на ирански дронове в Йордания, Ирак и Катар

20:20 - 03.03.2026
Важно днес

Надежда Бобчева вече не е заместник-кмет на София

На нейно място е назначен директорът на Столичния инспекторат Николай Неделков

18:37 - 03.03.2026
Спорт

Експлозия в ОАЕ прекъсна тенис турнир с участието на Иван Иванов

В последните дни Обединените арабски емирства са обект на множество атаки

16:38 - 03.03.2026
Важно днес

Една снимка - няколко въпроса

Радев отбеляза 3 март в Стара Загора заедно с кмета на ГЕРБ Живко Тодоров

16:28 - 03.03.2026
Политика

Да браниш демокрация е висш акт на родолюбие

Време е лидерите на свободните граждани да говорят свободно и спокойно за родолюбието си

15:42 - 03.03.2026
Важно днес

Правителството започва да евакуира българи от Близкия изток

Първите самолети ще са до Оман, Абу Даби и Дубай

13:47 - 03.03.2026
Важно днес

750 кораба са блокирани, след като Иран затвори Ормузкия проток

Очаква се драстичен ръст на цените на петрола, ако военните действия продължат за дълъг период

11:17 - 03.03.2026
Живот

Джим Кери се появи на наградите „Сезар" с променено лице и интернет полудя

Появиха се теории за двойник и дори клонинг на актьора

10:43 - 03.03.2026
Важно днес

Франция изпраща система против дронове и фрегата в Кипър

Иран предупреди европейските страни да не се намесват във войната

10:43 - 03.03.2026