Ако след 10 юни няма приет бюджет за годината или ново удължаване на миналогодишния, държавата ще може да харчи само толкова, колкото събира. Това посочват в Министерството на финансите пред БНР.
Действащият сега удължителен закон за бюджета изтича на 10 юни. А едно от опасенията е, че ако не се вземат мерки, за пенсии и заплати в публичния сектор може да няма достатъчно пари. В отговора на МФ не се посочва дали ведомството готви предложение за такова удължаване.
А за приемането на изцяло нов Бюджет 2023 по всичко личи, че време до 10 юни практически няма. Затова по-вероятно е депутатите да гласуват още едно удължаване. В случай на такова „системите ще се финансират както през първите месеци на годината при досегашния ред“. С други думи, разходите ще са на нивото на същия период за 2022 г., като се отчитат влезли в сила актове на Народното събрание, на Министерския съвет и други нормативни административни актове, които предвиждат допълнителни или намалени бюджетни средства.
Разходи на практика не могат да се намалят, освен ако не се направят икономии по нереализирани дейности.
Ако не се приеме бюджет след 10 юни и не се удължи този, то разходите вече ще трябва да се съгласуват със Закона за публичните финанси и да преминават и през Министерски съвет.
Народното събрание ще трябва да определи и нов срок за събиране на приходите. При това положение разходите трябва да са равни на приходите, придобити от дарения, помощи и постъпилите в хазната приходи.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: