След 3 часа умуване ВСС реши да събере извънредно заради сигнала срещу Гешев Снимка: © Прокуратура на РБ

Поредният епизод на сътресения в съдебната власт приключи с отворен край - Висшият съдебен съвет прекара 3 часа в процедурни схватки, за да отложи обсъждането на сигнала на Борислав Сарафов срещу Иван Гешев с обвинения в престъпления.

Гешев вече излезе в отпуск "по лични причини", но ще се наложи да се яви на разпит в Софийската градска прокуратура в понеделник, 21 май, заради проверката, образувана по данните на Сарафов.

Междувременно ВСС изгуби часове наред в обсъждания как да подходи към казуса, който уличава Гешев едновременно в дисциплинарни нарушения и в престъпление с производство на предполагаеми незаконни записи на разговори с други магистрати и политици.

Самият той нито потвърди, нито отрече, че се е похвалил пред Сарафов и останалите си заместници как разполага със 150 записани разговори - единствено посочи, че не е нарушил закона и конституцията като главен прокурор.

Атанаска Дишева (един от малкото опоненти на главния прокурор в последните 3 години, избрана от съдийската квота) поиска темата да влезе в дневния ред на ВСС и да се обсъди как ВСС може да проведе дисциплинарно производство срещу Гешев, който не е изборен член на съвета, а има отделен 7-годишен мандат.

Вероника Имова (съдийска колегия, излъчена от квота ГЕРБ) поиска сигналът на Сарафов да се приеме "само за сведение", а твърденията в него да се разследват от Инспектората.

Против евентуално дисциплинарно производство срещу Гешев - уж на принципна основа - се обяви Георги Чолаков, председател на ВАС и също част от кръга членове на ВСС с особен статут.

Чолаков се позовава на тълкувателно решение на Конституционния съд, според което няма как да се търси дисциплинарна отговорност спрямо тримата "големи" - главният прокурор и двамата председатели на върховни съдилища.

В сряда обаче Прокурорската колегия реши да разпредели сигнала на Сарафов към две от своите комисии - включително дисциплинарната, за да се произнесе по него.

На фона на споровете, правосъдният министър Крум Зарков предупреди съдебните кадровици да се готвят за извънредно заседание на съвета, на което дебатът по случая "Сарафов-Гешев" да продължи по същество.

Лично Иван Гешев декларира, че е готов да говори публично и намекна, че разполага с компрометиращи материали за членове на ВСС.

"От това ще има голям срам за една голяма част от членовете на ВСС, който срам няма да е за главния прокурор и прокуратурата. За щастие няма да е и за целия ВСС.Това ще подейства очистващо за политическото влияние в съдебната власт и съм твърдо убеден да го направя, защото е време политиката, включително и в лицето на ВСС, да излезе от съдебната система", каза още той.

Отделно от това - прословутата Регентска къща в Боровец (част от сигнала на Сарафов срещу Гешев, обвинен в присвояването ѝ за лични нужди) също стана повод за обяснения от страна на магистратите.

Поне двама от членовете на ВСС влязоха в оправдателен режим - вкл. Георги Кузманов, който иначе иска отстраняването на Иван Гешев през писмото на 6-мата от Прокуроската колегия - защото се оказва, че и те са използвали почивната база за лични мероприятия.

Боян Новански (съдийска колегия, квота "Обединени патриоти") заяви, че "сумати членове на ВСС сме били там и сме празнували рождени дни". Кузманов потвърди, че е посещавал къщата в Боровец със семейството си след подавано заявление.

Иван Гешев отново не потвърди и не отрече твърденията на Сарафов, че на практика живее в имота, който е предоставен за общо ползване на прокуратурата.

Отрече единствено да е отказван допуск на други служители.

"Не съм ползвал базите на прокуратурата извън спазване на правилата на прокуратурата и извън нормативните изисквания. В тази база се спазва реда, както и в останалите бази. Това може да се докаже през документи. Не ползвам аз базата, посещавали са я много лица от и извън съдебната власт. Това също може да бъде доказано с документи, както и със свидетелски показания от служители в базите", казва той.

В сигнала на Сарафов се казва, че Гешев използва "като своя лична резиденция" къщата в Боровец и че "изцяло се е нанесъл в нея".

До септември 2021 г. главният прокурор живееше в дом 5 от Резиденция "Бояна". И тогава той държеше да се знае, че е обитавал двуетажната сграда в охранявания комплекс, като е плащал наем. За да може тя да се ползва, е направен ремонт и е купено обзавеждане за 360 000 лв., показа разследване на "Свободна Европа".

Базата в Боровец има и отделен персонал, който Сарафов твърди, че е превърнат в "лична прислуга" на главния прокурор с цел да си набави облага. Това е и една от трите причини той да поиска да го отстранят от поста му - наред със записите и действията му по умишлено забавяне на делото "Барселонагейт".

"Тревожно, тревожно, тревожно": Скандалът с Гешев хвърли в ступор върховните съдии


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Влакът София-Благоевград е дерайлирал

Дерайлирали са е локомотивът и първият вагон на влака

19:37 - 23.11.2024
Бизнес

Кои са най-скъпите улици в света за 2024 година

Софийският бул. "Витоша" остава на 41-во място в класацията

17:24 - 23.11.2024
Култура

Биография на НАТО на британския журналист Питър Апс вече е на българския пазар

Изданието е част от поредицата Власт и отговорност

16:31 - 23.11.2024
Култура

Кендрик Ламар изненада феновете си с нов албум

GNX съдържа 12 песни

15:23 - 23.11.2024
Важно днес

ПП-ДБ приема поканата от ГЕРБ, но настоява разговорите да са публични

В предложението за разговори не се споменават имена или позиции

12:10 - 23.11.2024
Важно днес

Борисов подхранва разделението в ПП-ДБ - предлага Атанасов за шеф на парламента

Борисов се предлага за премиер с хоризонт от 2-3 месеца

10:44 - 23.11.2024