Президентът на футболния Барселона – Джосеп Мария Бартомеу, и Бордът на директорите са изправени пред вот на недоверие. Членовете на клуба, наречени „сосиос“, събраха необходимите 16 521 подписа за искане на оставки на ръководството. Днес те бяха успешно валидирани и в срок между 10 и 20 дни „Барса“ трябва да проведе референдум, на който да се реши дали Бартомеу да остане на поста си.

Президентът си навлече гнева на феновете заради корупция и разрива със звездата Лионел Меси. Неговият мандат изтича през 2021, но няколко фракции на привържениците са настояли за възможно най-скорошното му отстраняване. Зад предложението за вота на недоверие стоят и кандидатите за поста на Бартомеу – Виктор Фонт, Жорди Фаре и Луис Фернандес-Ала. За да бъде премахнат от позицията, против президента трябва да се обявят най-малко две трети от членовете на клуба.

"Барсагейт": Президентът на "Барселона" е обвинен в корупция

В историята на Барселона до момента само два пъти се е провеждал вот на недоверие срещу управляващите. През 2008 президентът Жоан Лапорта едва запази позицията си, а през 1998 неуспешен бе и вотът срещу Джосеп Луис Нуньес.

През 1975 смъртта на диктатора Франсиско Франко беляза преминаването на Испания към демокрация, а четири години по-късно именно Нуньес стана първият президент на футболния Барселона, избран от привържениците. Оттогава насам всички „сосиос“ държат в ръцете си властта при избора на управляващ.

Има вариант Бартомеу да се размине с вота на недоверие и директно да подаде оставка, а същото важи за Борда на директорите. Според испанските медии обаче, това няма да се случи.

През септември президентът на Барселона бе обвинен в корупция. След като завърши разследването си по случая, станал известен като „Барсагейт“, испанската полиция Mossos d’Esquadra заключи, че 57-годишният ръководител е получавал лични или колективни финансови облаги от транзакции, извършени от името на клуба. По-рано през годината стана ясно, че каталунците са наели компания, която да защити репутацията на Бартомеу и да опетни имената на бивши и настоящи футболисти на клуба в социалните мрежи. Оказа се, че президентът е разрешил плащането на кампанията да бъде 600% от пазарната стойност на услугата и така си е осигурил финансови дивиденти.

Джосеп Бартомеу буквално обяви война на привържениците на клуба, когато стана ясно, че звездата Лионел Меси иска да напусне след 20 години вярна служба на Барселона. Феновете застанаха зад аржентинския нападател, когато президентът обяви, че ще го съди, тъй като няма да изпълни договора си при евентуално преминаване в друг отбор. В крайна сметка футболистът склони да остане на „Камп Ноу“ за още един сезон, за да не влиза в съда срещу „клуба на сърцето“ си.

Преди няколко дни стана ясно, че Барселона е регистрирала финансови загуби на стойност 97 милиона евро за финансовата 2019-2020 г. Общото свиване на приходите на един от най-скъпите спортни клубове в света е 203 млн. евро. Макар основната причина да е коронавирусът и паузата във футболния свят, Бартомеу си навлече гнева на феновете за лошото управление по време на криза. Той продаде Луис Суарес, Артуро Видал и Иван Ракитич за символична сума.

57-годишният Бартомеу наследи Сандро Росел като президент на Барселона през 2014. Росел е един от най-близките приятели на Джосеп Мария.

Настоящият президент остана на поста в продължение на два мандата, но сега ще номинира следващ кандидат. Според испанските медии – той ще е от близкото му обкръжение, от по-консервативната част в борда.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Служебният кабинет смени Вяра Тодева и още пет областни управители

Част от новите са от банката кадри на ГЕРБ

18:08 - 26.04.2024
Важно днес

Мащабни промени в движението в центъра на София предложиха от ПП-ДБ и "Спаси София"

Планира се ул. „Фритьоф Нансен“ да стане двупосочна

14:32 - 26.04.2024