Лидерите на Групата на 7-те най-големи икономики в света (Г-7) се събират в Италия за среща на върха, която ще продължи до 15 юни.
Във фокуса на разговорите ще бъдат войната, която Русия води в Украйна, войната в Ивицата Газа, търговските отношения и дисбаланси с Китай, заплахите, породени от изкуствения интелект, и предизвикателствата пред развитието в Африка.
Очаква се в четвъртък президентът на САЩ Джо Байдън да подпише ново споразумение за сигурност с Киев, което ще включва ангажимент за финансиране на Украйна занапред, но не и такъв за използването на американски сили на място.
Документът има за цел да покаже, че „нашата подкрепа ще продължи дълго в бъдеще... особено в областта на отбраната и сигурността“, заяви пред репортери съветникът на Белия дом по националната сигурност Джейк Съливан преди срещата.
„С подписването на това споразумение ще изпратим на Русия и сигнал за нашата решимост. Ако Владимир Путин си мисли, че може да надделее над коалицията, подкрепяща Украйна, той греши", допълни още той, цитиран от агенция "Ройтерс".
Укрепването на финансирането за Украйна ще бъде основен приоритет на срещата на Г-7, като американските и европейските представители ще опитат да намерят решение преди евентуалното преизбиране на Доналд Тръмп за президент на САЩ и несигурността, която то би породило това по отношение на бъдещата американска подкрепа за Киев. Вотът е през есента, като Тръмп се изправя срещу Байдън, който го победи преди 4 години.
Страните от Групата на седемте и Европейският съюз ще дискутират и как да използват замразените печалби, генерирани от конфискуваните руски активи, за да предоставят на Украйна голям първоначален заем, който да осигури финансирането на страната за 2025 г.
В сряда САЩ значително разшириха санкциите си срещу Москва, включвайки и базирани в Китай компании, които продават полупроводници на Кремъл. Целта на санкциите на Запада срещу Москва е да отслабят руската икономика и съответно военната машина на Путин.
Лидерите на Г-7 са изправени и пред изборни предизвикателства - социологическите проучвания сочат, че британският министър-председател Риши Сунак вероятно ще загуби властта на предсрочните избори в началото на юли, които сам свика. Лидерите на Франция и Германия още се съвземат от тежките поражения на европейските избори от 9 юни, като Еманюел Макрон също вече обяви предсрочен парламентарен вот.
Очаква се към срещата на върха на Г-7 да се присъедини и украинският президент Володимир Зеленски.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: