Опаковането се оказва задача с повишена трудност за хуманоидните роботи Снимка: © Getty Images

Ако си мислите, че пазарът на мобилни телефони е голям, или пък този на имоти или коли, то почакайте следващите десетилетия. На фона на това, което се задава, всички те ще изглеждат като джуджета. Думите са на главния изпълнителен директор на Sanctuary AI – Джорди Роуз.

Компанията, базирана във Ванкувър, Канада, разработва хуманоиден робот, наречен Phoenix. Когато бъде завършен, той ще разбира какво искаме да направи, ще разбира как е устроен светът и предметите в него, ще има и уменията да изпълнява нашите команди.

„Стремим се към най-големия пазар, който някога е съществувал в историята на бизнеса и технологиите – пазарът на труда. Това са всички неща, които искаме някой да свърши“, казва Роуз.

Все пак допълва, че дотам „има дълъг път, който трябва да извървим“.

Той не се ангажира с прогноза след колко време в къщата ви може да има робот, който да пере или да почиства банята, но според други в сектора това може да стане реалност в рамките на 10 години, пише BBC.

Десетки други фирми по света работят върху технологията. Може би най-известната сред тях е Tesla, компанията за електрически автомобили на Илон Мъск.

Тя разработва хуманоидния робот Optimus, който според Мъск може да стане готов за продажби до няколко години.

Не знаем дали това наистина ще се случи, но със сигурност можем да кажем, че с напредъка на изкуствения интелект, развитието на хуманоидните роботи се ускорява.

„Десет години са цяла вечност спрямо темпото, с което се развива технологията. Всеки месец има нови фундаментални разработки в света на AI,“ казва Роуз, който има опит в теоретичната физика.

В последната година представянето на мощната версия на ChatGPT и способността му да генерира свързан текст, предизвика огромен интерес и повиши инвестициите в развитието на AI технологията.

Разработването на изкуствен интелект, който да позволи на робот да изпълнява конкретни задачи, обаче се оказва далеч по-сложна задача.

За разлика от ChatGPT и конкурентите му, хуманоидните роботи трябва да се движат в пространството и за целта трябва да разбират как работи светът около тях.

Задачи, които са лесни за изпълнение за повечето хора, всъщност представляват огромно предизвикателство за хуманоидните роботи.

Пример за това е тестов проект, в който роботът Phoenix трябва да сгъне и опакова дрехи в найлонови торбички.

„Торбичките са едновременно меки и тънки, прозрачни са и имат отвор. Задачата включва множество сложни процеси в роботизираната система, управлявана от AI“

Именно заради подобни предизикателства, Sanctuary разработва система, чрез която обучава Phoenix как да се справя със специфични задачи като опаковането.

В партньорстео с друга компания тя ще заснема как се извършва дадена задача и след това ще дигитализира целия процес.

Събраните данни ще се използват за създаването на виртуална среда, в която ще бъдат пресъздадени обектите, ще се симулират и ефектите на гравитацията и съпротивлението върху обектите.

След това изкуственият интелект ще може да практикува задачата в тази виртуална среда. Може да има милион опита и когато разработчиците смятат, че AI е овладял събитието във виртуалния свят, ще му бъде позволено да опита във физическия свят.

По този начин Phoenix вече е обучен да изпълнява около 20 различни роли.

Джорди Роуз вижда това като възможност за хуманоидните роботи да овладеят специфични умения, от които бизнесът има нужда.

Едно от най-големите предизвикателства е да се даде на робота усещане за допир, така че машината да знае колко натиск да приложи върху даден обект.

А щом опаковането в найлонови торби се оказва толкова тежка за машините задача, хуманоидните роботи сякаш вече не изглеждат толкова страшни, колкото някои от холивудските им събратя.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Борисов обяви "позитивна кампания" и вкара в действие името на Алексей Петров

Лидерът на ГЕРБ влезе в ролята на рекламно лице на партията

18:42 - 29.04.2024
Живот

Бритни Спиърс ще плати милиони на баща си, за да сложи край на делото за попечителство

Звездата твърди, че не е получила "справедливост" в съдебния процес

18:31 - 29.04.2024
Текстове от партньори

Много повече общуване в чужбина с A1 Roaming Revolution

17:59 - 29.04.2024
Европейски дневници

ЕС се готви да разследва Facebook и Instagram, включително за прокремълска пропаганда

ЕС ще проверява работата на Meta с руската дезинформация в социалните ѝ мрежи

17:23 - 29.04.2024
Технологии

Институтът за Big Data в СУ ще черпи опит за високи технология от Япония

Той ще си сътрудничи с университета в град Цукуба

16:40 - 29.04.2024
Важно днес

Ердоган с важно послание към НАТО, подкрепи Марк Рюте за генерален секретар

Нидерландският премиер е сочен за фаворит за поста на Йенс Столтенберг

15:21 - 29.04.2024
Важно днес

Никола Минчев отрича да има нещо общо с казуса с подписите за "Корал"

Прокуратурата призна, че от август 2023 г. се занимава с казуса

14:32 - 29.04.2024
Важно днес

"Политиката може да е брутална". Най-младият първи министър на Шотландия подаде оставка

Хумза Йосаф положи клетва точно преди 13 месеца

14:17 - 29.04.2024