Директорът на "Шейново" е "готов да подаде оставка" заради разменените бебета

Директорът на АГ болницата "Шейново" д-р Румен Велев обяви, че е "готов да подаде оставка", ако се потвърдят процедурни нарушения по случая с разменените новородени бебета.

Велев коментира, че за 30-годишната си практика като медик в "Майчин дом" и "Шейново" никога не е ставал свидетел на подобен случай, който е "абсолютно недопустим".

Той го определи като "Низ от нелепи случайности и грешка на един човек, който в началото е объркал нещата".

"Поднасям лични извинения и извинения от целия екип, както и изразявам пълното ни съдействие - искаме този казус да бъде разрешен възможно най-бързо и добре за двете семейства", каза директорът на централната столична болница.

Проверката дотук е показала, че бебетата вероятно са разменени по погрешка при поставянето им в кошчетата, с които се водят за първи път при майката.

"При тези кошчета на много видно място има картон, на който пише името на майката и номера на бебето, еднакъв с този на майката. По този начин става съпоставка и самите майки си виждат бебетата. Разминаването е станало при първото раздаване на бебетата", каза той.

"Биологичните родители са изяснени, абсолютно е ясно кое дете на кое семейство е. Оттук насетне е въпрос на юридическа процедура как да стане смяната на тези дечица", каза той.

Велев не може да си обясни защо нито персоналът, нито майките са обърнали внимание на разликата в номерата на гривните на родилките и бебетата.

Не е ясно и защо при изписването на децата гривните не са били сверени в протоколите.

"Ние разбрахме след 8-9 декември, когато една от майките се беше обадила на наша неонатоложка, за да каже, че има съмнения. В момента, в който го разбрахме, лично уведомих полицията. Тогава майката е видяла двете гривни и е установила, че номерът на ръката и номерът на бебето не е един и същ", каза още Велев.

Той беше упрекнат от здравния министър Асен Меджидиев за това, че е укривал информацията за сериозния инцидент от него в продължение на близо две седмици.

Директорът на "Шейново" се оправда с това, че е искал случилото се да се пази в "дискретност", за да се опазят личните данни на семействата.

"Искам този случай да приключи най-добре за двете семейства. Това е най-важно за тях. Готов съм винаги да подам оставка, ако се установи, че има процедурни нарушения в случая", каза Велев.

Размяната на децата и връщането им на биологичните майки може да отнеме много време, но процесът трябва да завърши възможно най-бързо, призова бившият здравен министър Мими Виткова пред Нова ТВ.

Тя определи като "трагедия за цял живот" това, което преживяват семействата след разкриването на грешката.

"Ако се проточи съдебната процедура и се минат месеци, година или повече, а децата продължават да се отглеждат в семейства, които не са биологичните родители, това вече наистина граничи с престъпление. Всяка институция трябва да ускори своята дейност - максимално бързо трябва да реагират, за да се стигне до правилното решение", каза тя.

Виткова укори ръководството на болницата за голямото забавяне при проверката и липсата на своевременна публична информация по случая.

Неясно остава и дали майките са имали безконтролен достъп до общата стая, в която са отглеждани новородените - каквито съмнения има заради свидетелствата на една от жените.

Случаят с разменените бебета е без прецедент в правната история на България, каза и адвокатът по медицинско право Калина Михайлова.

"По Семейния кодекс - майка на детето е тази, която го е родила. След като се установи коя е биологичната майка, тя има право да бъде със своето дете. ДНК-изследването трябва да бъде потвърдено пред съда. Трябва да се започне работа от психолози с майките, за да бъдат добре информирани, да знаят какво предстои и какво да очакват. Да разбереш, че три месеца си отглеждала и давала майчина топлина на дете, което не е твое, е невероятен емоционален стрес", каза още тя.

Пред bTV адвокатът Мария Петрова определи като "архаична" организацията на родилната грижа в България заради това, че майката често няма възможност да бъде с детето си за по-дълго време.

"Ако това е неволна грешка, не можем да поставим нито работещите лекари, нито акушерките под ежедневен страх и угроза да носят наказателна отговорност за най-малкия си пропуск. Тук отговорност трябва да поеме самото лечебно заведение. Родителите могат да потърсят гражданска отговорност от болницата, за да получат обезщетение за този огромен стрес", каза още Петрова.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Живот

Истинската Марта от Baby Reindeer проговаря

В интервю с Пиърс Морган Фиона Харви твърди, че не е преследвала комика Ричард Гад

12:38 - 10.05.2024
Важно днес

Над 10 хил. деца остават без място в детските градини и ясли в София след първо класиране

Излезе първото класиране за детските градини в София

12:19 - 10.05.2024
Важно днес

190 служители на митниците, НАП и МВР влязоха в складовете на „Лукойл“

Чакат се резултати от "инвентаризацията" на наличностите на горива

12:01 - 10.05.2024
Важно днес

ЦИК отговори на Главчев: Няма да се забавят изборните резултати

Росица Матева призовава да не се внася излишно напрежение преди вота

11:17 - 10.05.2024
Важно днес

Израел е готова да се бие "сама" в Газа, ако САЩ спрат доставките на оръжия, каза Нетаняху

Израелският премиер отговори на предупреждението, отправено от Джо Байдън

11:15 - 10.05.2024
Технологии

Open AI готви конкурент на търсачката на Google

Разширението на ChatGPT се очаква да бъде обявено официално на 13 май

10:23 - 10.05.2024
Живот

Израел се класира за финала на "Евровизия" на фона на многохиляден протест и освирквания

Хиляди протестираха в Малмьо срещу участието на Израел в "Евровизия"

09:40 - 10.05.2024
Важно днес

ГЕРБ - ДПС са близо до мнозинство в следващия парламент, показва проучване на "Маркет линкс"

Според проучването само 5 партии влизат в следващия парламент

09:37 - 10.05.2024