Шест партии биха влезли в следващото 51-о Народно събрание, но евентуални предсрочни избори биха довели до известни размествания в сравнение с предишния вот през юни. Това показват данните от проучване* на "Маркет Линкс", реализирано съвместно с bTV.
"Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) е втора политическа сила и би взела 15,3% от гласовете, като отчита ръст от 1% в сравнение с резултатите си на предишните избори, на които зае трета позиция.
ГЕРБ-СДС отново води убедително с 23% от гласовете.
Разцеплението в ДПС изглежда се отразява и на нагласите на техните избиратели. Доверието в партията спада от 17% на предишните избори до 12,8%, според данните от изследването.
Друга партия, която отчита спад в подкрепата с разлика от 2,8%, е "Възраждане". На пета и шеста позиция се нареждат БСП (6,9%) и "Има такъв народ" (5,2%).
Засега "Величие" остава под чертата за влизане в 51-ото Народно събрание с прогнозирани 3,7%. След влизането си в парламента, партията се разцепи, а парламентарната ѝ група се разпадна.
Според социолога от "Маркет Линкс" Добромир Живков все още не е ясно как ще се развият нещата при ДПС и "Величие" и смята, че процесите в двете партии доста си приличат.
"Процесите във "Величие" приличат доста на тези в ДПС. Именно при последните има доста разместване, от 17.1% спада до подкрепа 12.8%. Това вероятно се дължи на конфликта в партията. Имаме две враждуващи страни и не се знае накъде ще поеме ДПС", каза той.
Социологът прогнозира, че евентуални нови предсрочни избори отново биха имали ниска избирателна активност - под 40%. Той обаче допуска, че това може да се промени в зависимост от хода на предизборната кампания.
Под половината от българите одобряват провеждането на нови избори - това се отнася за 44% от тях, а 19% са по-скоро неутрални.
Рейтингът на политиците
Президентът Румен Радев е политикът, който в момента се ползва с най-голямо доверие - 50% от анкетираните изразяват такова, докато 30% не се доверяват. Според Живков този резултат се дължи на това, че президентът вече няма толкова голяма роля при формирането на служебните кабинети, като не избира сам състава ѝ.
"В случая това влияе позитивно за неговия личен рейтинг, защото януари 2023 година одобрението беше 39%, неодобрението беше 41%. Точно по времето на служебния кабинет, който тогава беше назначен именно от президента и затова сега Радев на фона на всички политически противоборства в страната естествено изпъкват", каза социологът.
На второ място е лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, макар и с 65% недоверие срещу 20% доверие.
Трета позиция заема друг партиен лидер - Слави Трифонов, като 15% посочват, че имат доверие в него срещу 65% недоверие.
В дъното на класацията са Ивелин Михайлов от "Величие" и председателят на ДПС Делян Пеевски, който заема последното място съ само 2% доверие и 88% недоверие.
*Проучването на "Маркет Линкс" е проведено в периода 20-28 юли сред 1008 пълнолетни граждани по методите на пряко-лично интервю и онлайн анкета.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: