Българската асоциация на заведенията, оглавявана от Ричард Алибегов, и Сдружението на заведенията в България отново се оказаха недоволни от антикризисните мерки на кабинета - този път заради решението на Асен Василев да върне ДДС върху бирата и виното, продавани в ресторанти и барове, от 9 на 20%.
В сряда вицепремиерът обяви намерението си да сложи край на преференциалната ставка за леките алкохолни напитки, която беше в сила от август 2020 г. - на теория тя трябваше да подпомага ресторантьорския бизнес по време на Covid-пандемията.
Василев обвърза връщането на 20% ДДС със снижаването на данъчната ставка за хляба до 0 процента, което беше едно от исканията на БСП.
Асен Василев коментира, че предпочита да има нулев данък на хляба, отколкото намалена ставка за алкохола.
Ресторантьорите обаче видяха в това решение "целенасочен удар срещу бранша и туризма като цяло" и наказателна мярка срещу намерението им да участват в протести срещу кабинета.
"Въпреки толерантността, провявна от сектор "Туризъм, и търпението, с което отменихме участието си в протестите, за да чуем така очаквания пакет от икономически мерки, управлението ни "награди" с поредния удар върху така или иначе най-трудно възстановяващия се от пандемията бизнес", се казва в декларацията на собствениците на заведения.
Ръководителите на двете организации обявяват, че "отчитаме като грешка, че се предоверихме на правителството" и че "нашето доверие приключи".
Недоволство срещу връщането на по-високия ДДС обявиха и от Българската хотелиерска и ресторантьорска организация, според които мярката "за пореден път показва, че туризмът не е приоритет и на това правителство".
БХРА обвиняват кабинета, че "не предоставя на хотелиерите никакви компенсации" за това, че България е "фронтова държава в близост до Украйна". Увеличението на обхвата на ваучерите за храна също не ги удовлетворява, защото в него не е включена възможност да се заплащат и почивки.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: