Очаква се  прокуратурата да обяви за издирване Стоян Мавродиев и Румен Гайтански-Вълка (Обзор)

Предстои прокуратурата да повдигне задочни обвинения и да обяви за издирване бившият директор на Българската банка за развитие Стоян Мавродиев и на близкия до Ахмед Доган бизнесмен Румен Гайтански-Вълка. За това пишат близки до Делян Пеевски медии. По неофициална информация на БНТ Мавродиев е в Гърция, а информация за местоположението на Гайтански към момента няма.

Гайтански и Мавродиев са обект на разследване свързано със заем от близо 150 млн. лева отпуснат от държавната ББР на фирма, свързана с Гайтански.

Междувременно представители на антикорупционната комисия, заедно с полиция и прокурори, влязоха в офиси на няколко фирми, свързани с Румен Гайтански-Вълка, с бившия директор на Българската Банка за развитие (ББР) Стоян Мавродиев и бившия кмет на Кърджали Хасан Азис. Мащабната акция се провежда на ралични места в София и Кърджали.

Общото между Вълка и Хасан Азис е близостта им с почетния председател на ДПС Ахмед Доган и заем, който ББР финансира, докато Мавродиев е начело на държавната банка.

В края на миналата седмица Комисията за противодействие на корупцията (КПК) съобщи, че е открила данни за престъпление в отпуснатия кредит от 148,5 милиона лева от Българската банка за развитие на фирмата "Роудуей Кънстръкшън", притежавана от Румен Гайтански-Вълка.

Преди дни стана ясно, че ББР губи 97% от необслужвания кредит, защото държавната банка не успя да си върне почти нищо.

Въпросният заем е обект на политически скандал още от сключването на договора през 2019 г., а през 2021 беше един от поводите за смяна на директора Стоян Мавродиев и на ръководството на ББР от служебното правителство, докато Кирил Петков беше министър на икономиката. Тогава нито КПКОНПИ, нито прокуратурата в лицето на Иван Гешев реагираха.

Едва сега КПКОНПИ взе отношение по проблема, като разкри, че част от парите от държавния заем впоследствие са послужили за плащането на кредит на ТЕЦ "Варна" на Ахмед Доган към частната "Д банк".

"В хода на разследването Комисията за противодействие на корупцията е анализирала множество договори между посочените дружества, за да установи разходването на получения от ББР кредит. Налице са данни, че „Кристална вода“ АД получава със заем от „Био майнинг“ АД значителни финансови средства. Установени са данни, че българският гражданин Р.Г. е свързан и с управлението на „Кристална вода“ АД.

От анализа на събраната документация се установява, че „Кристална вода“ АД се явява обезпечител по договор за кредит между „Търговска банка Д“ и ТЕЦ „Варна“ АД от 2019 г.

Установено е, че „Кристална вода“ АД погасява задълженията на ТЕЦ „Варна“ АД към „Търговска банка Д“. Налице са данни, че времевият период, в който това е направено, съвпада с предоставянето на заем в размер на 30 млн. лв. от дружеството „Био майнинг“ АД на „Кристална вода“ АД", се казва в съобщението на Комисията.

Именно в офиси на "Кристална вода" в Кърджали и София се провежда и част от акцията на органите по реда, започнала на 14 август.

Приближеният до Делян Пеевски сайт Rodopi24 отбелязва, че Румен Гайтански-Вълка е изпълнявал най-големите обществени поръчки в Кърджали, докато Хасан Азис е кмет на общината. Малко преди да изтече мандатът му, Азис подписва договор за боклука с фирма на Гайтански за още пет години, при положение, че старият изтича след година.

Според сайта, антимафиотите обискират и сграда в центъра на Кърджали, където се намира офисът на Ахмед Моллахасан. Той е сочен за "дясна ръка" в бизнеса на Азис. Моллахасан ръководи бетонов център, в който по документи фигурира и братът на дългогодишния кмет, пише Rodopi24.

Азис зае страната на Ахмед Доган в конфликта с Делян Пеевски.

ДПС-разцепление-кой-кой-е-Пеевски-Доган Кой кой е в ДПС: Хората на Доган, хората на Пеевски и анатомията на един скандал

Конфликтът Доган-Делян се прехвърли и върху бизнеса на Румен Гайтански. Сигналът за това дойде с прекратената 15-годишна концесия на неговото дружество "Био Майнинг" с Югозападното държавно предприятие (ЮДП).

Става дума за договора, заради който се появи прословутата резиденция на бизнесмена - хотелски комплекс в Държавно ловно стопанство "Искър".

Прекратяването на концесията е едностранно, "поради вина на изпълнителя", и по-конкретно - неизпълнени задължения на фирмата. Новината дойде в началото на август след дългогодишно "ослушване" от страна на ресорното Министерство на земеделието, което твърдеше, че всичко зависи само от ЮДП, което управлява горските стопанства в областите Благоевград, Кюстендил, Перник, София град и Софийска.

Румен Гайтански - съдружник на Доган и партньор на София и други градове

Конфискуват и луксозните коли на Румен Гайтански - Вълка


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Спорт

Скандалите с федерацията приближават Карлос Насар до Катар

Бъдещето на трикратния световен шампион е неясно

19:56 - 13.10.2025
Важно днес

Никола Саркози влиза в затвора на 21 октомври

Той ще излежи 5-годишната си присъда в парижкия затвор „Ла Санте“

19:54 - 13.10.2025
Важно днес

63-годишен мъж хвърли самоделно взривно устройство в двора на полицията в Дупница

Извършителят е задържан два часа по-късно на входа на София

19:36 - 13.10.2025
Важно днес

ДНСК: Бетонирането на речното корито в "Елените" е незаконно, хотелът отгоре е с изрядни документи

Аквапарк "Атлантида" също е незаконен и ще трябва да бъде съборен

18:21 - 13.10.2025
Технологии

Трима учени взеха Нобел за икономика с теории за иновации, растеж и „креативна разрушителност“

С работата си Джоел Мокир, Филип Агийон и Питър Хауит доказват, че иновациите са единственият устойчив катализатор на икономическото развитие на света

17:50 - 13.10.2025
Политика

Изборите в Пазарджик: Кой печели, кой губи и кой ще управлява

ГЕРБ "гори" 25% от електората си, ПП-ДБ и БСП увеличават подкрепата си

17:39 - 13.10.2025
Важно днес

Румен Радев призова парламента да изясни случая с "тайния свидетел" срещу Благомир Коцев

Президентът заподозря натиск върху ДАНС и

16:55 - 13.10.2025
Важно днес

ПП "иска главата" на Даниел Митов заради действията на МВР в Пазарджик

Асен Василев: „Видяхме срамни сцени в Пазарджик – Даниел Митов няма право да бъде вътрешен министър“

16:05 - 13.10.2025
Политика

Николай Младенов след края на войната в Газа: Нека не позволим омразата да диктува бъдещето

Сега започва дългият, труден процес на изцеление. Той няма да е лесен, но трябва да успее, смята бившият специален координатор на ООН за мирния процес в Близкия изток Николай Младенов

15:23 - 13.10.2025