Кой кой е в ДПС: Хората на Доган, хората на Пеевски и анатомията на един скандал Снимка: © Колаж, Булевард България

Малко по-малко от пет месеца след като Делян Пеевски се възкачи на (съ)председателското място в ДПС, движението официално се разцепи на две: “Новото начало” на санкционирания по Магнитски и “Доганистите”, лоялни на Почетния лидер.

Появиха се два уебсайта на ДПС и нови официални имейл адреси, заваляха декларации от местни организации. Парламентарната група остана с 23 депутати и на 4-то място в Народното събрание, а сред репликите, които ще останат в историята, са:

Доган: “Късно е либе за китка.”

И

Пеевски: “Не мога да повярвам! Това, което се случва в момента, не СПОСОБСТВА никой."

Цялата драма ескалира много бързо и съвсем посред лято. Сюжетите са много и труднопроследими, затова предлагаме един обзор на това кой кой е в ДПС и на кого е лоялен, както и кратка история как се стигна дотук.

В първите дни на 2024 година почетният лидер на ДПС Ахмед Доган направи традиционно обръщение към актива на движението по повод предстоящата на 24 февруари национална конференция. В него той предложи Движението да се управлява от двама съпредседатели - Делян Пеевски и депутата Джевдет Чакъров. Това е първият публичен сигнал, че Доган няма пълно доверие на Пеевски и залага гаранция за ограничаване на възможно всевластие.

След конференцията ДПС се обяви за "ново начало" с Пеевски. Тогава едва ли някой е предполагал колко бързо и колко ново ще е новото начало.

Към края на юни, непосредствено след парламентарните избори, на които ДПС стана втора поличитеска сила, ясно пролича, че в парламентарната група на движението, чийто председател е Пеевски, има несъгласни с лидерството.

Започнаха рокади в местните организации, оставки и изключвания в парламента на хора, близки до почетния председател - хора като Филиз Хюсменова и Рамадан Аталай.

Чистката кулминира на 29 юни с освобождаването от длъжност на личната секретарка на Ахмед Доган от централата на ДПС.

Въпреки слона в стоята, Доган мълчеше, а Пеевски все още отричаше, че имат непреодолими разногласия.

Разломът стана очевиден при гласуването на кабинета Желязков на 3 юли.

Тогава се видя и кой от парламентарната група в чий лагер е. Разбра се и че конфликтът няма как да остане вътрешнопартиен, защото не се отлюспват единици, а се разделя цялото. Математиката на възможните парламентарни мнозинства се счупи.

В кулоарите на парламента Пеевски продължи да опитва да убеди всички, че “конфликт Доган - Пеевски няма и не може да има”. На 7 юли той въведе и още едно название на оформящия се Доганов лагер с репликата "няма тема Доган-Пеевски, има тема Пеевски и деребеите".

На 8 юли с призив “да бъдем обединени” той поиска среща с Ахмед Доган, но почетният председател прие само депутатите, които се възпротивиха на лидерството на Пеевски.

Двамата и досега не са разговаряли лично, или поне не се знае за такава комуникация след началото на разлома.

На 10 юли с писмо до медиите от имейл адрес dogandps в gmail Почетният председател призова за оставките на Делян Пеевски, както и на членовете на ръководството Халил Летифов, Станислав Анастасов, Хамид Хамид, Радослав Ревански и на депутатката Ертен Анисова.

Писмото идва два дни след като на 8 юли се разбира за друга комуникация - на Делян Пеевски с еврепейските посолства в София. Оказва се, че в деня на гласуването за Росен Желязков, ДПС е изпратило писмо до западни посолства в България, като ги "предупреждава" за близки отношения на Доган с Русия и посланика ѝ Елеонора Митрофанова.

Автор е зам.-председателят на партията Станислав Анастасов (част от крилото Пеевски), който пише от името на Пеевски и на практика обвинява Доган не само за вътрешнопартийните скандали в ДПС, но за "хибридна атака срещу парламентарната демокрация" в страната. По-късно Анастасов се разграничи от авторството на това писмо, но не отрече факта, че то е стигнало до адресатите си.

След като почетният председател на ДПС нанесе своя масиран ответен удар, Пеевски използва пресцентъра на партията, за да разпространи лична позиция, в която твърди, че "Никой не може да спре Новото начало" и че е "неприемливо и невъзможно" да се очаква от избирателите на партията "да мълчат и да се подчиняват на върхушката, която ги употребяваше толкова дълго".

На следващата сутрин водената от Пеевски парламентарна група изключи съпредседателя Джевдет Чакъров и всички останали опозиционери, които останаха лоялни на Ахмед Доган. Така ДПС остана само с 25 депутати (четвърта сила в Народното събрание), като изпусна възможността да получи втория мандат за съставяне на правителство, а победата на Пеевски от изборите на 9 юни се оказа Пирова.

Отцепването продължава и в момента, а Пеевски явно прецени като нулеви шансовете си да се задържи на върха на ДПС.

Цялата организация на ДПС-Кърджали свали доверието си от него и останалите трима лоялни на новия председател депутати. Това е най-голямата и влиятелна структура на партията в страната, а само преди дни областният ѝ ръководител Ресми Мурад стана и областен управител на Кърджали - нещо, за което Пеевски вече съжалява.

Лошите новини за "Новото начало" продължиха със заплаха ДПС да бъде изключено от европейската либерална партия АЛДЕ заради ролята на санкционирания по закона “Магнитски“ Пеевски.

Изведнъж ценен актив за партията, освен хората в нея, се оказа и сайтът на движението. След като Доганистите изтриха цялото съдържание, свързано с Пеевски от dps.bg, "Новото начало" създаде втора уебстраница на ДПС - dpsbg с разширение .eu - верояно за затвърждаване на позицията на фракцията като евроатлантическа. Оказа се, че алтернативният домейн е регистриран още през февруари - когато Пеевски пое (съ)председателското място.

Впоследствие войната на домейните продължи, като на титулярния сайт беше върнато съдържанието с главно действащо лице Пеевски.

Преобладаващото медийно говорене в разгара на конфликта се изчерпва с цитиране на тезите на двата лагера, всеки от които се бори да убеди зрителите и незаелите все още страна, че той е именно автентичното ДПС.

Анализаторите също се оказват част от отбори.

Най-видимо на страната на Делян Пеевски са варненският сайт "Афера" и "Родопи 24" на Илхан Андай, който е и чест коментатор в тв студиата. "Афера" всъщност даде началото на поредицата от неочаквани удари по "деребеи" в ДПС, която активира лавината от скандали - със сигнала, довел до краткия, но сензационен арест на общинския съветник от Варна Сали Табаков.

Андай сигнализира за уволнението на Рамадан Аталай още преди то да стане факт: с притча за "депутатинът", който стои в парламента от десетилетия, докато "смуглата Айше от периферна махала в Асеновград вече е млада баба, а файда не е видяла" от представителя си в ДПС.

Друга медия, която добре транслираше посланията на Делян Пеевски беше "Епицентър" на Валерия Велева. В последните дни обаче там се наблюдава по-скоро смяна на курса. Статията "Доган загуби! ПГ на ДПС застана зад Пеевски и изключи Рамадан Аталай от редиците си" изведнъж изчезна от архива на медията. Разбира се, в интернет следите остават. Новата официална позиция на Велева е, че Пеевски няма как да сложи край на ерата на Доган. “Той е абсолютен стожер, никой не може да го измести от мястото му”, категорична е тя.

Под повърхността на публичната размяна на огън продължават и по-съществените битки за власт, които са и най-важните.

Това не е първият случай на сътресения в ДПС, породени от внезапните смени на курса от Ахмед Доган, към които и Местан, и Карадайъ, и Пеевски не успяха да се адаптират навреме.

Ако погледнем назад - ДПС се люлее от повече или по-малко сътресения на всеки 5-6 години, винаги заради конфликт между високопоставени кадри с Доган.

За разлика от всички останали - Пеевски има ресурс, който няма да изгуби, дори когато изгуби мястото си от дясната страна на Доган.

Предстои по-дълбоко пренареждане, а въпросите около лоялността на обръчите от фирми, администрацията, службите, съдебната власт и връзките с подземния свят, са много. Процесът по разделяне на тази власт вероятно ще трае дълго и ще преформатира обществено-политическия облик на България


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Живот

Ноемврийска наслада ... или с други думи – „Божоле“

Родината му е Източна Франция. Там, където полята са осеяни с хиляди хектари лозя, а гроздето зрее под бургундските лъчи

18:31 - 21.11.2024
Важно днес

Ураганен вятър с пориви над 100 км/ч се очаква в някои части на страната в петък

Минималните температури ще бъдат от минус 4° и 1°,  до 2°-7° по крайбрежието

15:46 - 21.11.2024
Бизнес

Foot Locker отваря врати в България

Fourlis Group обяви откриването на три магазина – в София, Варна и Бургас

14:36 - 21.11.2024
Важно днес

Съдът в Хага издаде заповеди за арест на Нетаняху и на бившия израелския министър на отбраната

Издадена е още и една заповед за арест - тази на лидера на "Хамас"

14:13 - 21.11.2024
Важно днес

ИТН даде крачка назад за санитарния кордон около Пеевски

Тошко Йорданов иска ДПС-Ново начало да има зам.-председател на парламента, но без шефове на комисии

13:41 - 21.11.2024