Как държавната Банка за развитие загуби 150 млн. лв. от заем на Румен Гайтански-Вълка Снимка: © ББР

След серия неуспешни търгове държавната Българска Банка за развитие (ББР) все пак е намерила купувач за свързаната с Румен Гайтански-Вълка фирма "Пътстройинженеринг". Тя остана собственост на банката, след като компанията, свързвана с Гайтански - "Родуей Кънстракшън" - получи 150 млн. лв. заем, за да купи "Пътстройинженеринг", но спря да го обслужва.

Купувачът, според съобщението на ББР, е регистрираната в Кърджали “Ариете капитал“. От информацията на страницата на държавната банка става ясно, че това е била единственият кандидат, подал оферта за 5 112 240 акции с право на глас в Общото събрание, с номинална стойност на всяка 1 лев, представляващи 99,615% от капитала на „Пътстройинженеринг“ АД.

Според "Капитал" сделката, с която ББР се отървава от актива, е на стойност 3,65 млн. лева и на практика представлява по-малко от 2,5% от отпуснатия преди пет години заем от 150 млн. лв. А загубата за ББР надхвърля първоначалната сума на кредита.

Заемът е одобрен докато ББР се управлява от Стоян Мавродиев. В края на 2018 г. току-що създаденото дружество "Роудуей Кънстракшън" решава да поиска кредита от ББР, за да купи "Пътстройинженеринг" от "Био Майнинг" на Румен Гайтански-Вълка. Новата фирма няма имущество или друго, което да предложи като обезпечение срещу заема.

Още тогава "Капитал" твърди, че "Роудуей Кънстракшън" също е свързана непряко с бизнесмена. Кредитът от 150 млн.лв. в крайна сметка е отпуснат през 2019 г.. Той е необслужван, а за ББР остават акциите от "Пътстройинженеринг", с което е обезпечен.

След поредица неуспешни търгове на 30 юли ББР все пак е намерила купувач, въпросната "Ариете капитал". Справка в Търговския регистър показва, че собственици на компанията купувач са кърджалийските строителни предприемачи Пламен Пеев и Костадин Костов.

Според информация на "Капитал" към момента те "не смятат да впускат активно в пътното строителство и ремонти" с новопридобитата компания "Пътстройинженеринг".

Въпросният заем, заради който ББР инкасира 150 млн. лв. загуба, е един от средитите за близо 1 млрд.лева, които банката отпуска на фирми, близки до властта.

В списъка влизат две компании, свързвани в годините и с Делян Пеевски, други - със собственика на част от Пловдивския панаир Георги Гергов, трети - с братя Домусчиеви. Съмнителните кредити бяха осветени през 2021 година от Кирил Петков, когато той беше служебен министър на икономиката.

ББР губи 300 млн. лв. от необезпечени кредити, раздавани при ГЕРБ


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Технологии

Huawei представи 14 нови смарт часовника. Сред тях и за 24-часово следене на кръвното

И тази година Huawei избра Барселона, за да представи новите си смарт часовници

17:50 - 19.09.2024
Важно днес

ЕС праща 160 млн. евро на Украйна, взети от замразени руски активи

Средствата ще отидат за хуманитарна помощ и ремонти на енергийната инфраструктура

16:44 - 19.09.2024
Текстове от партньори

Player 0.0 е първото по рода си виртуално състезание за почитателите на F1®, в което най-добрият шофьор е този, който не пие

Участниците ще се състезават на специални симулатори за място на световния финал, където ще могат да се изправят срещу трикратния световен шампион във F1® и официален посланик на Heineken® 0.0 Макс Верстапен

16:31 - 19.09.2024
Култура

"Синелибри 2024": Ървин Уелш, "Добър ден, тъга" и още от програмата на кинофестивала

Билетите за всички филми от "Синелибри" вече са в продажба

14:54 - 19.09.2024
Бизнес

Съдът на ЕС оспори практиката за "най-добра цена" на Booking, която ограничава хотелиерите

Решението може да има по-широки последици за туристическия бранш

14:04 - 19.09.2024