Ливанските сили на реда използваха сълзотворен газ, за да разпръснат протестиращите срещу правителството по улиците на столицата Бейрут тази събота. Демонстрантите се събраха в центъра на града, за да потърсят отговорност от управляващите за мащабната експлозия от вторник, която разруши града.
Инцидентът на пристанището взе 154 жертви, над 5000 души са ранени, а повече от 300 хиляди ливанци загубиха домовете си.
Днес хиляди протестиращи се събраха на Площада на мъчениците и призоваха за „отмъщение“ срещу управляващата политическа класа, която според тях е виновна за експлозията.
Слоганът на гражданите е „Денят на присъдата“, съобщи CNN. Те издигнаха бесилки и знаци, на които пишеше „Тук трябва да бъдат обесени“. Бесилките се превърнаха в ключов символ на демонстрациите, които започнаха след инцидента, но в същото време са насочени към корупцията и неправилното управление на страната.
Преди повече от сто години бесилки са били издигани на същото място и на тях били обесени хора, съпротивляващи се на управляващите от Истанбул. На Площада на мъчениците има статуя, която е запечатала този момент от историята.
Big crowds don’t look like they’re going anywhere for the time being #Beirut pic.twitter.com/0NCQFMMRwh
— Sharif Kouddous (@sharifkouddous) August 8, 2020
„Родени сме и сме израснали с този режим – вярваме, че е време той да бъде премахнат, особено след последната експлозия“, каза 18-годишният протестиращ Дана Итани. „Тези политици заслужават да бъдат обесени тук, заслужават дори по-лоши неща“.
Протестиращите хвърляха камъни в бунт срещу полицията и край площад Наджмех, където се намира парламентът на Ливан. Бяха запалени огньове, предмети летяха във въздуха и хаосът се възцари напълно.
Crowds of people protesting in Beirut are growing, with some throwing fireworks at police. Officers retaliated by firing tear gas at the demonstrators.
— SkyNews (@SkyNews) August 8, 2020
Police have now been joined by members of the army for additional support.
More on this story: https://t.co/TbgPQeqLhV pic.twitter.com/3YuMYgzDZs
„Живях по време на гражданска война. Бях разселен, преживях трудни времена, в които загубихме домовете си. Мислехме, че това ще бъде краят“, каза 51-годишният Хаят Гаразедине, цитиран от CNN. „Сега обаче дните са по-тежки от тези по време на войната. Сега нямаш идея как може да загинеш, което е най-опасното нещо“.
Фалшиво видео "показва" ракета, предизвикала експлозията в Бейрут
Кризата в Ливан е в огромни мащаби след експлозията. Международната общност вече изпрати медицински и хранителни материали към азиатската страна. Обещава и десетки милиони долари под формата на спасителни средства.
Освен икономическата криза обаче, в държавата се задава политически колапс. Премиерът Хасан Диаб дойде на власт в парламентарната република тази година, но управляващите тласнаха страната към може би невиждана до момента финансова криза.
Петима членове на парламента вече се оттеглиха по време на протестите. Лидерът на Ливанската партия на християнската общност „Катаеб“ Сами Джемаел подаде оставка, тъй като според него е „дошло време да се построи един нов Ливан“.
Посланичката на страната в съседна Йордания Трейси Шамун – дъщеря на християнския лидер Дани Шамун, убит през 1990 г., обяви в четвъртък, че подава оставка заради „нехайството“ на управляващите.
Прочетете още:
Нови доказателства, че ливанските власти са знаели за кораба-бомба
"Управляват ни терористи, помогнете": Макрон в епицентъра на гнева в Бейрут
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: