Безос срещу Мъск – две визии за завладяване на космоса Снимка: © Getty Images

На стартова площадка във Флорида нова ракета с височина около 98 метра, разработена от компанията на Джеф Безос Blue Origin, е готова за своя първи полет на 10 януари.

По последна информация на същия ден ще излети и Starship на SpaceX, компанията на Илон Мъск. Starship e двустепенна свръхтежка ракета-носител за многократна употреба

Ракетата New Glenn ще отбележи първия опит на Blue Origin да изпрати ракета в орбита – ключов момент, ако компанията иска да оспори дългогодишното господство на SpaceX в индустрията.

Министерството на отбраната на САЩ избра Blue Origin, заедно със SpaceX на Илон Мъск и съвместното предприятие на Boeing и Lockheed Martin – United Launch Alliance (ULA), да се конкурират за космически мисии за национална сигурност.

Това е първият път, когато Blue Origin, основана от Джеф Безос, получава възможност да участва в такива мисии, докато SpaceX и ULA вече имат опит в тази област.

През юни Пентагонът избра компаниите, които ще участват в първия етап от програмата за космически мисии на стойност 5,6 милиарда долара.

Ракетата, висока колкото 30-етажна сграда, се състои от няколко компонента – първостепенният ускорител осигурява началния тласък при излитане. Над него е разположена горната степен, която носи товарното отделение. То е защитено от конусовиден обтекател, който ще съхранява експериментални технологии за тази мисия.

Blue Origin ще се опита да повтори успеха на SpaceX, която през последните години успешно използва повторно ракетни ускорители. За тази цел компанията ще насочи първостепенния ускорител на New Glenn към безопасно кацане на морска платформа, наречена "Джаки" в чест на майката на Безос, малко след излитането.

Както SpaceX, така и Blue Origin се стремят да възстановяват, ремонтират и използват повторно първостепенните ускорители, за да намалят разходите.

Успехът на тази първа мисия не е гарантиран. Въпреки това дебютът на New Glenn, кръстен на легендарния астронавт на НАСА Джон Глен, е от ключово значение за някои от най-амбициозните цели на Blue Origin.

Тази ракета може в бъдеще да подпомага националната сигурност на САЩ, да транспортира интернет сателити на Amazon в орбита и дори да участва в изграждането на космическа станция, която Blue Origin разработва съвместно с търговски партньори.

Blue Origin официално обяви разработването на New Glenn през 2016 г. – ракета, предназначена да надмине мощността на Falcon 9 на SpaceX и да изведе в орбита апарати с маса до 45 тона.

Появата на New Glenn значително се забави, тъй като компанията първоначално планираше първото изстрелване за 2020 г.

Закъсненията са обичайни в космическата индустрия. Blue Origin се позиционира като компания, която следва по-бавен и внимателен подход към разработването на ракети, без да прави компромиси, според основателя Джеф Безос, който финансира компанията.

Талисманът на компанията е костенурка. "Ние вярваме, че бавно означава плавно, а плавно означава бързо", каза Безос през 2016 година.

Тези коментари често се тълкуват като опит Blue Origin да се представи като антипод на SpaceX – компания, известна със своята склонност към бързи действия и придобиване на опит чрез метода „проба-грешка“.

Компанията на Мъск обаче със сигурност има преднина. Първата орбитална ракета на SpaceX - Falcon 1, направи успешен старт през септември 2008 година. Оттогава компанията е осъществила стотици мисии до космоса.

Засега обаче SpaceX запазва значителна преднина. Първата орбитална ракета на SpaceX – Falcon 1, извърши успешен старт през септември 2008 г. Оттогава компанията е реализирала стотици мисии.

Blue Origin, от своя страна, е известна предимно с космическия туризъм. Компанията изпраща платежоспособни клиенти и знаменитости с New Shepard – значително по-малка суборбитална ракета, която не е достатъчно мощна за извеждане на сателити в орбита. Ракетата New Glenn се отличава с големия си корпус, който позволява транспортирането на по-големи товари.

Джеф Безос отдавна изразява желанието си да премести производството и други замърсяващи индустрии извън Земята. В неговата визия планетата ще се превърне в природен парк, където хората ще идват, за да се наслаждават. За да постигне това, той ще се нуждае от ракети, способни да пренасят огромни товари.

Подобно на Безос, Илон Мъск има своя визия за бъдещето на човечеството в космоса – с хора, живеещи и работещи на други планети, особено Марс. За да постигне тази цел, SpaceX разработва Starship – най-голямото и най-мощно космическо превозно средство, създавано досега.

Мъск се надява, че Starship ще може да пренася до 300 тона полезен товар в космоса.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Почина спортният журналист Петър Василев - Петела

Дълги години той е част от спортната редакция на БНТ

09:52 - 08.01.2025
Важно днес

Преговорите за съставяне на кабинет са подновени

Участниците са оптимисти, че до петък ще има голям напредък

09:07 - 08.01.2025
Важно днес

Опасно мръсен въздух в София днес - Столична община издаде препоръки

Концентрацията на фини прахови частици (ФПЧ) в София в момента е 4,5 пъти над годишната препоръчителна стойност

08:16 - 08.01.2025
Важно днес

Мащабен пожар в Лос Анджелис предизвика евакуацията на над 30 000 души

Според властите повече от 13 000 сгради са застрашени

07:48 - 08.01.2025
Спорт

Никола Йокич, който стана велик баскетболист напук на всички теории за успеха в спорта

Той е дете с наднормено тегло, което обича коне и започва да тренира късно. Но покорява NBA

07:00 - 08.01.2025
Политика

САЩ санкционират началника на кабинета на унгарския премиер Виктор Орбан за корупция

Най-богатите хора в Унгария често са роднини и приятели на водещите фигури от правителството.

22:36 - 07.01.2025
Кино и сериали

Документалният филм за Милен Цветков излиза през февруари

Зад новия проект стои екипът на продукцията за Кристиан Таков

21:15 - 07.01.2025
Технологии

Vivacom отчитат значителен ръст в трафика – 43% и 26% съответно за мобилната и фиксираната мрежа

Vivacom продължава да променя дефинициите за неограничено общуване

18:31 - 07.01.2025