Тристранният съвет се събира извънредно в събота, за да дискутира намерението на правителството да увеличи с до 30% заплатите на няколко групи служители в държавната администрация.
Проектът дава възможност на административните ръководители да определят еднократно нови размери на индивидуалните месечни заплати с не повече от 30% от досегашния размер за служителите в 28 институции.
Целта е да се стимулира персонала на администрации, които са "натоварени с дейности по овладяване на пандемията и последствията от Covid-19, включително за служители на първа линия, чиито задължения включват обслужване и контрол „на терен“, с пряк контакт с други лица". В мотивите се посочва още, че има администрации, в които "основните заплати на служителите са по-ниски в сравнение с други институции, въпреки значителния обем на отговорностите им и прекия риск за здравето".
В списъка от 28-те служби влизат Агенцията по заетостта, РЗИ, Главна инспекция по труда и контролните органи от НЗОК и НОИ.
Освен тях обаче са включени и служби като "Управление на морските плажове" в Министерството на туризма, ИА "Автомобилна администрация", Български институт по метрология, Изпълнителна агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол, и др.
Серия от критики срещу идеята за 30% ръст на заплатите в 28 служби
Повишението на заплатите може да достигне до 33 600 държавни служители. Допълният разход за увеличените заплати е до края на годината е 49,5 млн. лв. и други 198 млн. лв. - за догодина.
Тристранният съвет ще обсъдят и промени в наредбата за заплатите на служителите в държавната администрация, с които трябва да се регламентират допълнителните разходи. В сегашния си вид наредбата позволява не повече от 20% ръст, при това само при изключителна оценка на съответния служител. Съветът ще обсъди и проект за изменение на бюджетите на Националната здравноосигурителна каса за 2020 г. и на Държавното обществено осигуряване.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: