Борисов смята, че "сглобката" трябва да се изпълнява или да се "предоговаря" Снимка: © ScreenShot

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


"Сглобката" трябва да се предоговоря или изпълнява", каза председателят на ГЕРБ Бойко Борисов по време на извънредно заседание на парламентарната група на партията, част от което беше излъчвано на живо във фейсбук профила на Борисов.

Целта на заседанието е ГЕРБ да направи преглед на досегашното управление на „сглобката“, както Борисов нарича общото управление на ПП-ДБ и партията му, в което тя има вицепремиер и министър на външните работи, и доколко се изпълняват поетите ангажименти.

От думите на Борисов стана ясно, че ГЕРБ не се чувства достатъчно въвлечена в управлението, защото партньорите им "не ги питали „нито за електронните рецепти“ или за друго".

"Трябва да стане, както си го говорехме в началото - те да управляват, ние да ги контролираме чрез парламента“, каза Борисов.

За да се подобри координацията между управляващите формации, Борисов ще предложи да се провеждат регулярни срещи между представители на парламентарните комисии и ресорните министри.

"Тогава може да се каже, че и ние носим солидарна отговорност с тях. Но сега, като нямаме, например, зам.-министър в здравеопазването - ние сме дали решения, но те вече не ни питат за нищо, както стана с електронните рецепти. И вместо да управляваме заедно, изглежда все едно сме опозиция. И ако този механизъм не сработи така, щета е и за "Продължаваме промяната", щета е и за нас", заключи Борисов преди прекъсне живото излъчване.

Борисов не е доволен, че са били сменени директорите на НАП в Пловдив и Хасково, защото изглеждало, че го "правят напук на ГЕРБ" след местните избори.

По време на заседанието бяха отправени и критики към министрите на здравеопазването, на енергетиката, на регионалното развитие и благоустройството и най-вече към финансовия министър Асен Василев.

Борисов го призова да не отваря "кутията на Пандора" по повод тегленето на нов дълг. Преди ден финансовото министерство съобщи, че държавата успешно е пласирала облигации на стойност 2,3 млрд. евро.

Дългът е в рамките на предвиденото в бюджета за 2023 г. и в голямата си част ще бъде използван за рефинансиране на стари задължения от 1,5 млрд. евро, чийто падеж е в началото на следващата година. Бюджетът за 2023 г. с тази опция беше гласуван и от депутатите от ГЕРБ.

Борисов не отрече, че заемът ще ползва за покриване на стари дългове, но поиска мерки в бюджета за следващата година, така че да се ограничи "дефицитът в хазната".

Лидерът на ГЕРБ каза, че партията му трябва да си "върне физиономията" и даде заявка за сериозно участие при формирането на бюджета за 2024 година.

ГЕРБ вдигна жълт картон на кабинета: "За 6 месеца само смениха едни мантинели"

Важно днес

Делян Добрев напусна политиката за трети път

Този път не се оттегля след скандал, а за да даде път на по-младите

09:59 - 24.06.2026
Култура

Фарел Уилямс потопи Louis Vuitton в сърф културата

Колекцията беше представена по време на Парижката седмица на мъжката мода

09:03 - 24.06.2026
Важно днес

Празнуваме Еньовден - деня на билките, слънцето и Йоан Кръстител

Празникът съчетава християнски традиции с обичаи за здраве, плодородие и късмет

08:57 - 24.06.2026
Важно днес

Трима души са открити мъртви в Угърчин. Двойно убийство е първоначалната версия

Двама от тях са убити при нападение с нож, а 15-годишно момиче е скочило от терасата

08:18 - 24.06.2026
Важно днес

Очакват се бури и градушки в 22 области

Обявен е жълт код за Западна, Централна и части от Североизточна България

07:33 - 24.06.2026
Спорт

Ден 14 от Мондиала: 90 минути до елиминациите - какво очаква отборите в групи А, Б и В

Една победа може да промени всичко, а една грешка да сложи край

06:30 - 24.06.2026
Спорт

Капитан Роналдо смълча критиците и се отпуши на Мондиал 2026

Голям мач за Кристиано

21:02 - 23.06.2026
Кино и сериали

Зоуи Кравиц и Сейди Синк участват в експериментална видеоигра на Netflix

В Unhinged действието се развива на екрана, а телефонът на играча служи като контролер

19:07 - 23.06.2026
Важно днес

Голям пожар избухна в столичния квартал „Обеля“

На място са изпратени екипи на пожарната, линейка и полиция

18:33 - 23.06.2026