Борисов се оказа оптимист за преговори след условията на "Промяната"

Председателят на ГЕРБ Бойко Борисов видя положителен резултат от пресконференцията на "Продължаваме промяната", въпреки че лидерите ѝ отказаха да участват в преговори с него.

Според Борисов - законовите предложения на ПП, които Кирил Петков и Асен Василев са готови да подкрепят, са сигнал, че "има теми, по които контактните групи могат да постигнат решения".

"Предложих лидерите да се дръпнем. Ако искат да са в управлението, нека бъдат, но ще изпълняват обща програма", беше коментарът му.

Борисов все пак разкритикува ПП за това, че отказват да отговорят безусловно дали са готови да подкрепят военната помощ за Украйна и че правят ход назад от закупуването на втората серия изтребители F-16.

В изненадващо "кротък" тон спрямо Румен Радев той заяви, че не можел да се "сърди" на президента заради предпочитанията му към "марката" Gripen, но държи "втората част на ескадрилата трябва да е такава, която трябва да е като първата" - т.е. F-16.

Само преди 5 години ГЕРБ беше твърдо против всякакви опити на Радев през служебния му кабинет да прави уговорки с Швеция за бойни самолети - в 44 Народно събрание беше свикана цял аанкетна комисия, която уличи в корупция държавния глава и екипа му заради декласирането на офертата за F-16.

Критика отправи и към идеята на Асен Василев, че е възможно да се задържи до 3% бюджетен дефицит при увеличаване на социалните разходи.

Бойко Борисов реши и да се разграничи (колебливо) от "Възраждане" като потенциален коалиционен партньор, като намекна, че дължи тази позиция на чуждестранните партньори на ГЕРБ.

"Разбирам да ни приписват "Възраждане" - те имат своите достойнства, но ние по никакъв начин... ПП твърдят, че нямало значение какво мислят посолствата, а посолствата са преките избраници на тези държави. Аз се съобразявам с партньорите си и в Брюксел и Вашингтон, с ЕС и НАТО. За тях тема номер 1 е войната в Украйна и всичко различно от това са празни приказки", каза Борисов.

Той обяви, че "уважава" Костадин Костадинов като лидер на партията и нейните избиратели, но "нашата пъпна връв е вързана с евроатлантическите партньори".

"Мога да понеса всякакви удари, но не мога да понеса такъв", обяви той.

Не стана ясно как ГЕРБ не си представя съюз с Костадинов, след като допусна "Атака" на Волен Сидеров като коалиционен партньор през 2017 г. в третото правителство на Борисов.

Дори в разграничението си от Костадинов заради "сатанизирането на медиите" като "Дневник", "Капитал", "Клуб З", Борисов намери за уместно да удари по ПП, които за първи път успяха да въведат ред при журналистическите въпроси на пресконференцията си и не допуснаха хора като Симон Милков или Николай Караниколов да изпреварват всички репортери от легитимни медии.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Култура

Биография на НАТО на британския журналист Питър Апс вече е на българския пазар

Изданието е част от поредицата Власт и отговорност

16:31 - 23.11.2024
Важно днес

ПП-ДБ приема поканата за разговори от ГЕРБ, но настоява разговорите да са публични

В предложението за разговори не се споменават имена или позиции

12:10 - 23.11.2024
Важно днес

Борисов подхранва разделението в ПП-ДБ - предлага Атанасов за шеф на парламента

Борисов се предлага за премиер с хоризонт от 2-3 месеца

10:44 - 23.11.2024
Важно днес

Русия атакува Украйна със севернокорейски ракети

В тях са използвани западни компоненти

10:03 - 23.11.2024
тийнток

+100 аура точки… с KindTok

Или как А1 насърчава позитивното поведение в интернет

09:47 - 23.11.2024