Руски интернет тролове, базирани в стара фабрика за оръжия в Санкт Петербург, таргетират политически световни лидери в социалните мрежи и разпространяват фалшива информация в полза на инвазията на Путин в Украйна, съобщи британското външно министерство в неделя.
Проучаване на британското правителство потвърждава, че Кремъл се опитва да влияе на общественото мнение в онлайн средата и да контролира коментарните секции под новините на някои големи медии.
Фабриката се свързва с името на Евгений Пригожин, основател на Агенцията за изследване на интернет пространството, който бе обвинен в опит за влияние над президентските избори на САЩ през 2016, спечелени от Доналд Тръмп.
Кой е Евгений Пригожин?
Как един продавач на ходтози се превръща в милиардер и водеща фигура в Кремъл?
Евгений се ражда в Ленинград и прекарва девет години в затвор по обвинения за кражба и други престъпления. Когато излиза на свобода, първо отваря щанд за хотдози, а след това - елитен ресторант.
През 2001 година лично обслужва двама от гостите на заведението си - новия тогава президент на Русия Владимир Путин и японския премиер Йошихиро Мори.
От този момент нататък кариерата му тръгва рязко нагоре - започва да ръководи кетъринга за банкети в Кремъл, включително за рождения ден на държавния глава през 2003 г. Получава прозвището "готвачът на Путин."
В Русия контактите с президента не остават безплодни - скоро Пригожин подписва сделки с държавата за доставки на храна за училища и към армията. Започва да живее като олигарх - с дворец в Санкт Петербург, яхта, частен самолет и собствена хеликоптерна площадка.
С издигането му в Москва ролята му се разраства - скоро вече отговаря за много повече от кетъринга. Застава начело на руските тролове и има голяма заслуга за покачващото се влияние на страната в Африка. Отговорен е за изпращането на политически консултанти под прикритие и военни експерти към втория по големина континент.
Сред политическите профили, които понасят атаки от руските тролове, са тези на британския премиер Борис Джонсън, германския канцлер Олаф Шолц и върховния представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Жозеп Борел.
Според проучването инфлуенсъри в TikTok получават средства, за да подкрепят про-кремълските наративи.
Анализът показва, че едно от основните действия на троловете е да насочват дискусиите в коментарните секции под медийни публикации към позиции, подкрепящи Москва. Манипулират се и резултатите на западни анкети, включително на изследване, което цели да провери нивото на подкрепа към санкциите срещу Русия.
Активност е засечена в Twitter и Facebook, но тя е най-масирана в Instagram, Youtube и TikTok. Основна роля в тролската мрежа играе канал в Telegram, наречен "Cyber Front Z", в който буквата Z символизира подкрепа към военните действия на Кремъл.
Таргетирани са и профили на музикални изпълнители и групи като Daft Punk, David Guetta, Tiesto и Rammstein. Според проучването на британското правителство тролската фабрика използва техники за разпространение на конспиративни теории, научени от терористичната организация Ислямска държава.
"Не можем да позволим на Кремъл и на неговите тролски ферми да навлязат в нашето онлайн пространство със своите лъжи за незаконната война на Путин," каза външният министър на Великобритания Лиз Тръс, цитиран от The Guardian.
"Британското правителство сигнализира международните си партньори и ще продължи да работи активно със своите съюзници и с медийните платформи, за да спре руската информационна операция."
Министърът на културата Надин Дорис добави: "Това са коварни опити на Путин и неговата пропагандна машина да заблудят света за бруталния начин, по който напада украинския народ. Доказателствата ще ни помогнат да идентифицираме."