Нито един депутат от "БСП за България" - включително лидерът Корнелия Нинова - не остана в пленарната зала по време на едноминутното мълчание в памет на жертвите на комунистическия режим в България.
Въпреки че повечето депутати от "Възраждане" се включиха в символичния жест навръх 1 февруари - председателят на партията Костадин Костадинов реши да напусне залата в момента, в който процедурата беше поискана от Никола Минчев и беше разрешена от председателстващия Йордан Цонев.
"Доколкото и друг път, когато има съгласие в залата сме го правили, обявявам минута мълчание в памет на жертвите на комунизма", каза Цонев точно докато камерите на БНТ показваха гърба на Костадинов, напускащ през десния изход.
Преди това той изнесе над 10-минутна реч, в която не спомена нито дума за жертвите на комунизма - вместо това хвърли обвинения в "диктатура" срещу противниците на референдума срещу еврото, които нарече "малка софийска коалицийка". Думите му провокираха Никола Минчев да му върне жеста, като нарече "Възраждане" - "малката руска коалицийка".
Цялото ляво крило, запазено за БСП, беше опразнено демонстративно - за пореден път партията дава сигнал, че отказва да осъди зверствата на предшествениците си от БКП, наложили с преврат комунистическия режим, обявен за престъпен със закон от 2000 г.
Депутатите от БСП отсъстваха и при трите декларации на ГЕРБ, "Демократична България" и Движението за права и свободи, чиито представители Румен Христов, Людмила Илиева и Станислав Атанасов осъдиха престъпленията на комунизма.
Председателят на СДС Христов нарече екзекуциите от 1 февруари 1945 г. "началото на унищожаването на цвета на нацията, за да могат съветските окупатори и нашите комунисти да установят лесно своя режим, да избиват невинни, да отнемат имуществото им и да налагат нов ред на терор и страх".
Той обърна внимание и на насилието срещу българските турци с изселването им и принудителната смяна на майчините им имена в периода, който БКП обявява за "Възродителен процес'.
"България потъна в беззакония, насилие и масови убийства, чийто ужасяващ опит да им се придаде привидна легитимност бе т.нар. Народен съд. Само жаждата за мъст, а не правото произнасяше присъди. Той осъди българския народ на комунистическа диктатура за десетилетия напред", каза депутатът от ДБ Людмила Илиева.
"Смъртните присъди на 1 февруари 1945 г. с много предшестват Парижкия мирен договор, подписан през 1947 г. - те са изпълнени по т.нар. Московско примирие и няма никакво съмнение, че българската върхушка се престарава в това да се отърве от политическите си опоненти", каза Анастасов от ДПС, който цитира данните за принудителното изселвване на над 360 000 български мюсюлмани и подлагането на насилствена асимилация на почти 1 млн. души.
"Целта е да разобличим всеки режим, който се опитва в името на саморазправата с неудобните, да търси начини да ги отстрани - било физически, с изселване или да ги принуди да мълчат", каза Анастасов от трибуната.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: