Депутатите ще обсъдят отново последните промени в Закона за енергетиката, на които президентът Румен Радев наложи вето. Промените включват пълна либерализация на пазара на електрическа енергия за битовите потребители до 2026 г.
В парламента днес се очаква тема да бъде и дерогацията на "Лукойл" - с отварянето на закона ГЕРБ и ДПС настояват за механизъм за компенсации за цените на горивата от свръхпечалбите на рафинерията.
Парламентът прие поправките в енергийния закон в началото на октомври. Те гласят, че от 1 юли 2024 г. Националната електрическа компания (НЕК) спира да бъде "обществен доставчик" на ток. Премахват се и квотите за производители на електроенергия за регулирания пазар. Това значи, че доставчиците на ток за бита вече няма да имат задължение да купуват задължително електроенергия от различните производители - АЕЦ, въобновяеми източници, водноелектрически, въглищни централи - в определена пропорция, която се дава от Министерството на енергетиката, а ще могат да купуват на пазарен принцип.
Президентът обаче отказа да обнародва закона и му наложи вето, като твърди, че текстът "се е отдалечил от целите на социалната държава" и не е придружен с пълноценна оценка на въздействието.
Това ще е вторият опит на народните представители да обсъдят наложеното вето върху промените. В края на октомври по време на предизборната кампания, по искане на ГЕРБ-СДС и ДПС беше свикано извънредно заседание, на което да бъде отхвърлено ветото. То обаче така и не се състоя поради липса на кворум.
Ветото на държавния глава обаче вече беше отхвърлено по-рано от комисията по енергетика в парламента. Очаква се управляващото мнозинство да направи същото.
В дневния ред на парламента в петък е предвиден и парламентарен контрол. На въпросите на депутати ще отговарят министърът на правосъдието Атанас Славов, регионалният министър Андрей Цеков, както и други представители на Министерски съвет.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: