Най-богатият човек на света - технологичният милиардер Илон Мъск - проведе аудио разговор на живо в собствената си платформа X със съпредседателката на "Алтернатива за Германия" Алис Вайдел.
Разговорът между тях продължи около 70 минути. Милиардерът и лидерката на крайнодясната германска партия демонстрираха сходни мнения по въпросите, свързани с миграцията, свободата на словото и бюрокрацията.
Мъск използва платформата си, за да призове отново германците да последват примера на американците, които избраха Доналд Тръмп, и да гласуват за "промяна".
"Ако сте недоволни и искате промяна, ви препоръчвам да гласувате за "Алтернатива за Германия" (АfD), която единствена може да спаси Германия", заяви Мъск и даде пример с избора на американците, застанали зад Тръмп.
Дискусията в аудио формат се проведе малко след като Мъск подкрепи AfD с публикация в един от най-четените германски вестници Welt и предизвика възмущението на големите политически сили в страната и Европа. Публикацията доведе и до оставки в изданието.
Подкрепата на милиардера за антимиграционната и антиислямска партия, която германските служби за сигурност определят като крайнодясна и екстремистка, буди все повече притеснения и може да повлияе на изхода от предсрочните парламентарни избори, които предстоят в Германия на 23 февруари.
Мъск не крие интереса си към най-голямата икономика в Европа, където през 2022 година отвори завод за производство на електромобилите си Tesla.
Въпреки че е имал подкрепа от федералното правителство и от местните власти, Мъск изрази възмущение от бюрокрацията, защото изваждането на разрешително за построяването на завода е било "дълго и трудно".
Той използва аудиторията в собствената си платформа, за да предостави свободна трибуна на Вайдел да представи програмата на AfD.
Мъск твърдеше, че позициите на крайнодясната партия не са скандални, а представляват „здрав разум“.
В разговора не липсваха и фалшиви новини.
Милиардерът анонсира дискусията като "разговор с водещия кандидат за управление на Германия", а по-късно заяви, че AfD "e най-популярната в проучванията.“
Това твърдение обаче не отговаря на истината.
Според последните проучвания Християндемократите на Фридрих Мерц са водеща политическа сила с около 30% подкрепа.
"Алтернатива за Германия" е втора с около 19%, като изпреварва Социалдемократите на Олаф Шолц.
Събеседничката на Мъск повтори антиимиграционните тези на крайнодясната партия, заяви, че предишние правителства са затрили германската енергетика, говори за изчезването на динозаврите и колонизирането на Марс. Той охотно се съгласяваше с всичко, а по мигрантския въпрос добави, че на мексиканската граница има купища с паспорти и шофьорски книжки, хвърлени от мигрантите при влизане в САЩ, защото така било по-лесно да останат в страната. Твърдение, за което няма доказателства.
Колонизирането на Марс и изчезването на динозаврите
Вайдел помоли Мъск да обясни визията си за колонизирането на Марс. Милиардерът, който е собственик на компанията SpaceX, разказа, че гледа на полетите до Марс като на средство за оцеляване на човечеството.
Спроед него, ако хората останат само на Земята, ще е въпрос на време, да изчезнат като динозаврите в резултат на катаклизъм или на самоунищожение с ядрено оръжие.
Опасенията за външна намеса в изборите в Германия се засилват
Миналата година Мъск използва платформата Х и своето огромно богатство, за да помогне на републиканеца Доналд Тръмп да бъде избран за президент на САЩ.
Сега той все по-открито подкрепя крайнодесни и антисистемни партии в Европа и в частност в Германия, което предизвика тревога в Берлин и Брюксел.
Лидери от цяла Европа изразиха безпокойство от политическите дейности на Мъск. Испанският премиер Педро Санчес го обвини в подкопаване на демокрацията, без да го назове директно. Междувременно френският външен министър призова ЕС да използва законите си по-ефективно, за да се защити от външна намеса.
Разговорът на живо привлече вниманието и на Европейската комисия, която заяви, че ще го разглежда като част от текущото си разследване на платформата Х и възможни нарушения на европейския Закон за цифровите услуги (DSA).
„Нищо в DSA не пречи на такъв стрийминг. Въпреки това искаме собственикът на платформата или нейният доставчик да гарантира, че платформата не дава предпочитание на определени видове съдържание“, заяви говорител на комисията, цитиран от агенция "Ройтерс".
Организацията LobbyControl, която се застъпва за по-голяма прозрачност в германската и европейската политика, постави под въпрос дали разговорът нарушава правилата за финансиране на кампании в Германия, тъй като смята, че той може да бъде класифициран като политическа реклама.
Отделно администрацията на долната камара на германския парламент обяви, че разследва дали живият разговор на Мъск с Вайдел може да се смята за незаконна намеса в предизборната кампания в Германия.
Германия обвини Мъск в недопустима намеса в предстоящите избори
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: