Ден след принудителното кацане на самолета на Ryanair в Беларус, за да бъде задържан журналистът Роман Протасевич, се появиха първите съмнения за присъствие на разузнавателни служби на борда.

Изпълнителният директор на авиокомпанията Майкъл О’Лиъри твърди, че агенти на белоруската КГБ са пътували на борда от Атина до Вилнюс, но са слезли в Минск заедно с Протасевич. Според О’Лиъри – това е доказателство, че журналистът е бил следен от службите преди инцидента.

Властите в Минск принудиха самолет на Ryanair да кацне принудително, за да арестуват журналист

Случилото се в неделя предизвика международен скандал. Белоруските власти поискаха самолетът да кацне извънредно на международното летище в Минск заради сигнал за бомба. След щателно претърсване се оказа, че експлозиви не са открити, а истинската причина е била арест на опозиционния журналист, който критикува режима на президента Александър Лукашенко.

След 7-часов престой машината получи разрешение за излитане и стигна до Вилнюс, а според О’Лиъри, освен Протасевич, властите са задържали и приятелката му София Сапега.

В интервю за Newstalk Breakfast директорът на нискотарифната ирландска компания каза, че „изглежда намерението на властите е било да свалят журналиста и придружаващата го жена“. „Смятаме, че на борда е имало и агенти на КГБ, които са слезли на летището“.

Думите на О’Лиъри са първото официално потвърждение на информацията, че още четирима пътници са напуснали самолета в Минск. Според него такъв инцидент се случва за първи път с европейска авиокомпания.

В понеделник стана ясно, че София Сапега – гражданка на Русия, която учи в Европейския хуманитарен университет в Литва – е била принудена да слезе заедно с Протасевич. Той е бивш член на екипа на каналите Nexta и Nexta Live, които показаха истинското полицейско насилие над мирни протестиращи по време на масовите демонстрации срещу Лукашенко през 2020 г. Журналистът е обвинен в организиране на „незаконни“ протести още откакто напусна Беларус през 2019 г.

Пасажерите на борда разкриват, че Протасевич е връчил на Сапега телефона си и още няколко лични вещи, когато е разбрал, че предстои принудително кацане в Минск. Нито Беларус, нито Москва са обявили официално ареста на София, не е ясно и дали срещу нея е повдигнато обвинение.

Европейският хуманитарен университет призова за нейното освобождаване, като заяви, че е била задържана по „неоснователни причини“. Тя се е готвила да защитава магистърската си теза във Вилнюс, затова е пътувала към литовската столица.

Европейските лидери се срещат в Брюксел в понеделник вечер, като една от основните теми в дневния им ред е инцидентът с Ryanair. Българската страна ще бъде представена от президента Румен Радев.

Литва и Латвия призоваха въздушното пространство над Беларус да бъде обявено за „небезопасно“, като латвийският външен министър Едгарс Ринкевикс поиска да бъде затворено за международни полети. Великобритания, Германия, България, САЩ и още редица държави нарекоха инцидента „шокиращ акт“ и призоваха за моменталното освобождаване на журналиста.

От МВнР първоначално съобщиха, че на борда е имало и един български гражданин, но по-късно външното министерство на Литва е информирало властите в София, че сред пасажерите няма българи. Според гръцките и литовските власти – общият брой пътници е бил 171.

Протасевич е казал, че „ще срещне смъртната присъда“, след като е бил задържан от властите в Минск, казва един от пасажерите, цитиран от литовската медия Delfi. Той може да получи присъда до 15 г. затвор. В момента местонахождението му не е известно.

Топ дипломатът на ЕС Жозеп Борел поиска международно разследване на случая, тъй като белоруският режим е рискувал „безопасността на пътниците и екипажа“. Той призова да бъде открито всяко възможно нарушение на правилата на международната авиация.

Белоруското министерство на транспорта обяви в понеделник, че е съставило комисия, която да извърши разследване. Резултатите, които лидерите на ЕС биха поставили под съмнение, ще бъдат обявени скоро, предаде руската агенция РИА.

ЕС вече наложи санкции на близо 60 лица от Беларус, включително на Лукашенко и сина му Виктор. Причината за това са обвинения в измама на изборите от август 2020 г. и полицейско насилие над мирни протестиращи. Сега ЕС ще обсъди дали да разшири санкциите, а Минск се обърна за помощ към Москва заради близките отношения между Владимир Путин и Лукашенко.

Говорителят на руското външно министерство Мария Захарова заяви, че „Западът не трябва да бъде шокиран от инцидента с Ryanair“. „Шокиращо е, че те наричат случилото се шокиращо“, написа тя във Facebook.

Междувременно от Ryanair обявиха, че променят маршрута на полетите си от Атина до Вилнюс и самолетите ще преминават през въздушното пространство на Полша, а не на Беларус. От компанията казаха пред Politico, че мярката е временна и ще увеличи времетраенето на полетите с по половин час. Националният превозвач на Латвия – нискобюджетната AirBaltic – също обяви, че ще заобикаля Беларус.


Лукашенко блокира водещата опозиционна медия: Това ли е краят на независимата журналистика в Беларус



Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Спорт

Драма и успех в Лига Европа. Вратар стана герой за “Левски”

Светослав Вуцов направи страхотен мач

00:07 - 18.07.2025
Важно днес

Загина Феликс Баумгартнер - човекът, който скочи от ръба на Космоса през 2012

Баумгартнер е претърпял фатален инцидент при полет с парапланер

21:25 - 17.07.2025
Бизнес

Онлайн магазинът Kolichka.bg изненадващо напуска България

Чешката компания прекратява дейността си след седмица

17:24 - 17.07.2025
Важно днес

Съдът потвърди минималната гаранция на обвинените по шумното дело за цигарената фабрика

Семейството от Момково отрича връзка с фабриката, синът им е обявен за издирване

17:22 - 17.07.2025
Важно днес

Европейската комисия води рекордни 9 наказателни процедури срещу България

Брюксел повдига обвинения за ДДС, отпадъци, адвокатска реклама и скандални обществени поръчки

17:20 - 17.07.2025
Важно днес

Румяна Бъчварова: "Срам" е позицията на МВнР срещу посланичката на Германия

Бившият началник на кабинета на Борисов разкритикува Георг Георгиев след писмото му

16:49 - 17.07.2025
Важно днес

Депутати сезираха Конституционния съд за назначаването на Димитър Главчев за председател на Сметната палата

Народните представители от ПП-ДБ, МЕЧ и АПС оспорват и назначението на Борислав Божинов за председател на Комисията за защита на личните данни

14:52 - 17.07.2025
Важно днес

16-годишните ще имат право на глас във Великобритания

Правителството предлага банковите карти да се считат за валиден документ за гласуване

14:49 - 17.07.2025