Европейският парламент започна с изслушванията на следващите еврокомисари. След Люксембург, Малта и Словакия във вторник сутринта предстои на "изпит" да се яви и българската кандидатка Екатерина Захариева.
Тя ще трябва да убеди евродепутатите в своята компетентност и качества да управлява ресор "Новосъздадени предприятия, научни изследвания и иновации". В рамките на близо три часа ще трябва да отговоря на техните въпроси.
Захариева ще бъде препитвана от членовете на две комисии. Една от двете най-големи комисии в ЕП - Комисията по промишленост, изследвания и енергетика (ITRE), отговаря за изслушването и крайната оценка. Комисията по култура и образование (CULT) е поканена да се включи и ще зададе въпрос, но няма глас при оценката.
Участие в изслушването от българските представители в ЕП ще вземат:
- Цветелина Пенкова (ПЕС/БСП), зам.-председател на комисията ITRE
- Ева Майдел (ЕНП/ГЕРБ), член на ITRE
- Петър Волгин (ESN/Възраждане), координатор на политическата си група
- Христо Петров (Renew Europe/ППДБ), зам.-председател на поканената комисия CULT
За да бъде одобрена кандидатурата, тя трябва да получи 2/3 от гласовете на координаторите на всяка политическа група. Гласуването ще е при закрити врата. Ако не бъде постигнато мнозинство за одобрение или отхвърляне евродепутатите могат да поискат допълнителна информация от кандидата и да изпратят допълнителни въпроси за писмен отговор.
Екатерина Захариева е бивш депутат от ГЕРБ, като участваше и в последното 50-ото Народно събрание. В миналото тя е заемала различни постове в няколко правителства на Бойко Борисов - била е зам.-министър на регионалното развитие, министър на правосъдието, както и на външните работи. Сега тя ще се опита да прибави към биографията си и еврокомисар по стартъпите, изследванията и иновациите.
В писмените отговори към своята кандидатура Захариева поставя акцент върху няколко основни приоритета в портфейла си:
- укрепване на европейската конкурентоспособност – тя пише, че планира да представи законови предложения и инициативи, които да засилят конкурентоспособността на ЕС. От отговорите обаче не става ясно какви точно биха били те.
- подкрепа за научни изследвания и иновации – Захариева ще се стреми да развие Европейското научноизследователско пространство и да засили ролята на институции като Европейския съвет по иновации.
- Българската кандидатка поставя като приоритет да опрости процесите за участие в рамковите програми на ЕС и да увеличи бюджета за „Хоризонт Европа“, с цел стимулиране на научната дейност в Европа.
Даденият ѝ ресор не се смята за особено тежък, но се гледа с особено внимание в Брюксел. В доклада си за конкурентоспособността на ЕС Марио Драги определи именно ресора, поверен на Захариева, като ключов за бъдещето на блока.
Бившата министърка от ГЕРБ обаче може да се наложи да дава обяснения и за някои по-горещи и спорни казуси. От твърденията, че е била замесена в схема за продажба на българско гражданство до декларираните две къщи в България и Гърция, около които също има спекулации.
Постът на Захариева не е категорично сигурен. През септември европейското издание "Politico" я постави в своя списък с кандидати, които потенциално могат да бъдат отхвърляни от ЕП. Аргументите за това са свързани именно със скандала с незаконната продажба на паспорти от 2018 г.
България вече е била в ситуация на овхръелн кандидат. През 2010 г. това се случи с Румяна Желева, която беше предложена за еврокомисар по международно сътрудничество, хуманитарна помощ и реакция при кризи в Комисията на Жозе Мануел Барозу. По време на изслушването си в Европейския парламент Желева срещна сериозна критика относно компетентността си и прозрачността на финансовите си интереси. Въпросите около бизнес активите ѝ и конфликт на интереси повлияха значително на отношението към нейната кандидатура.
Захариева е кандидат на ГЕРБ, която е член на най-голямата група в Европарламента - ЕНП. От това политическо семейство е и председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен.
Ако бъде одобрена, Екатерина Захариева може да е една от общо 11 жени в състава на нейната нова комисия.