Фалшив "Оземпик" - без рецепта и опасен за изкушените да отслабнат лесно Снимка: © Getty Images

Силното търсене на "Оземпик" - лекарството за диабет на Novo Nordisk, което често се ползва за отслабване - в комбинация с високата му цена и недостатъчното предлагане, създават предпоставки за пазар на имитации на препарата.

Експертите са все по-загрижени за фалшивите версии на "Оземпик" (Ozempic) и популярните лекарства за отслабване, тъй като имитациите могат да изглеждат измамно реалистични, но да съдържат опасни вещества или съвсем други медикаменти, пише New York Times.

Световната здравна организация (СЗО) предупреди в края на юни , че са били засечени фалшиви партиди "Оземпик" в САЩ, Обединеното кралство и Бразилия.

Фалшивите медикаменти най-често се продават нерегламентирано онлайн, понякога са на по-ниски цени и без рецепта, която е задължителна за "Оземпик". Според изданието онлайн магазини твърдят, че продават семаглутид, веществото в "Оземпик".

"Продуктите, които се представят за "Оземпик", може да съдържат нечист семаглутид, опасно високи дози или други лекарства", казва Тимъти Маки, професор в Университета на Калифорния, Сан Диего, който изучава фалшиви лекарства.

Докато се опитват да проследи пътя на фалшивия медикамент, проф. Маки и неговият екип поръчват "Оземпик" със съмнителна автентичност онлайн. Някои от доставките така и никога не пристигат, а други доставчици твърдели, че им трябват още хиляда долара, за да транспортират лекарството през митница.

Измамата често включва и поставяне на етикети "Оземпик" върху инсулинови писалки. Миналата есен имитация на лекарството на Novo Nordisk вкара в болница потребители в Австрия, а медиците заявиха, че подозират именно прием на инсулин. През януари агенция Reuters съобщи за трима души в САЩ, които са развили хипогликемия (опасно ниска кръвна захар, бел.ред.), след като са взели подозрителен "Оземпик".

Медиците предупреждават, че всяко фалшиво лекарство може да бъде опасно, но имитациите на "Оземпик" са особено високорискови, защото веществото се инжектира, а стерилни инжекционни лекарства се произвеждат изключително трудно.

Специалистите припомнят, че пациентите, които приемат лекарства като "Оземпик", трябва задължително да го правят под лекарско наблюдение, така че да се проследи техния прогрес, както и да се управляват потенциално сериозни странични ефекти.

От публикацията на New York Times става ясно, че е възможно фалшив "Оземпик" да се озове и в традиционни здравни заведения, а не само при нелицензирани онлайн магазини. Така например през юни 2023 г. производителят лекарството - датската фармацевтична компания Novo Nordisk - заяви, че писалка, закупена в аптека в САЩ, всъщност съдържа инсулин. А през декември Агенцията за храни и лекарства съобщи, че е иззела хиляди единици фалшиви продукти в легитимната верига за доставка на препарата.

Все пак това се случва изключително рядко. Много по-вероятно е хората да приемат фалшив "Оземпик", ако го купят от нелицензиран онлайн доставчик или медицински спа център, отбелязва изданието. Потребителите трябва също да внимават за продукти, които се предлагат на цена, значително по-ниска от стандартната.

Според експертите, често на опаковката на фалшивите лекарства има правописни грешки. Затова потребителите винаги трябва да проверяват дали името на медикамента е изписано правилно на опаковката.

Фалшифицираните продукти също могат да имат некачествени етикети, които не се залепват добре върху писалката, съобщават още от Световната здравна организация. Другият подход е да се използват онлайн ресурсите на фирмата производител Novo Nordisk, чрез които потребителите могат да се уверят, че лекарството е автентично.

"Оземпик" вдигна продажбите на по-малък размери дрехи и вече променя модната индустрия


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Политика

Балотаж ще реши президентския вот в Полша след почти равна подкрепа за главните съперници

Кметът на Варшава Рафал Тшасковски има минимална преднина пред Карол Навроцки

21:46 - 18.05.2025
Политика

При 100% преброен вот: Румъния избра Никушор Дан и европейския си път

Крайнодесният кандидат-президент Джордже Симион губи с 829 000 гласа

20:47 - 18.05.2025
Политика

Валдис Домбровскис е "умерен оптимист", че България ще приеме еврото от догодина

ЕК няма да забави конвергентния доклад заради политическите дебати по темата в страната

18:51 - 18.05.2025
Спорт

Макс Верстапен бе недостижим в Гран При на Емилия-Романя

Четирикратният световен шампион с триумф на легендарната "Имола"

18:21 - 18.05.2025
Важно днес

Русия се опитва да брани сенчестия си петролен флот с изтребители

Натискът за затягане на контрола в Балтийско море се засилва преди новия европакет санкции срещу Москва

17:08 - 18.05.2025
Млада България

Нови стипендии помагат на бъдещи медици и студенти в творчески специалности

Кандидатстването е отворено до 4 юни, обяви фондация "Тук-Там"

17:07 - 18.05.2025
Важно днес

Папа Лъв XIV разговаря с Володимир Зеленски след интронизацията си

Главата на Римокатолическата църква встъпи в понтификата си с призив за мир и критика към социалното неравенство

13:46 - 18.05.2025
Спорт

Позиция в топ 10 за Никола Цолов на “Имола”

Легендата Роналдо (Феномена) изгледа състезаието на живо

12:33 - 18.05.2025
Важно днес

„Държат за заложници цял град“. И Васил Терзиев се усъмни, че ще има преговори за край на блокадата

Училищните дворове ще бъдат отворени за паркиране в дните на матурите за 12 клас

12:32 - 18.05.2025