FT: Близък до Путин работи по сделка за рестарт на "Северен поток 2" с помощ от Тръмп Снимка: © Getty Images

Матиас Варниг е бивш шпионин на ЩАЗИ и приближен до руския президент Владимир Путин. Смята се, че той е човекът, който работи върху план за рестартиране на газопровода "Северен поток 2" с подкрепата на американски инвеститори. Това разкрива изданието "Financial Times" в свое разследване, като отбелязва, че проектът може да се използва като инструмент в мирните преговори за Украйна и би бил доказателство за близостта на американския лидер Доналд Тръмп с Москва.

Според източници, цитирани от изданието, бившият офицер от ЩАЗИ (източногерманската Държавна сигурност по време на комунизма) Варниг е установил контакти с екипа на Тръмп чрез американски бизнесмени, като част от усилията да се привлекат инвеститори и да се вдигнат санкциите срещу Русия. Въпреки това пречките остават значителни, включително необходимостта от съгласие на Германия и Русия, както и политическите рискове за американските компании.

До 2023 г. Варниг е ръководил дъщерното дружество на контролирания от Кремъл газов гигант "Газпром".

Според служители във Вашингтон някои видни фигури от администрацията на американския президент са запознати с инициативата за привличане на американски инвеститори към проекта и я разглеждат като възможност в стремежа си да възстановят отношенията с Москва.

През последните седмици висши служители на ЕС са научили за евентуалните планове за "Северен поток 2". Лидерите на няколко европейски държави са загрижени и са обсъдили въпроса, пише FT, но не дава повече подробности около тези дискусии.

Газопроводът "Северен поток - 1" беше основен маршрут за доставки на руски природен газ до Германия и Европа преди войната. През есента на 2022 г. и двете негови съоръжения бяха извадени от строя след експлозии. По случая имаше разследване, което установи, че инцидентът е резултат от саботаж, но не успя да посочи точен извършител.

"Северен поток - 2" с капацитет от 27,5 млрд. куб. м. никога не заработи заради санкциите срещу Кремъл и войната в Украйна. Газопроводът минава от руския Виборг във Финския залив до Грайфсвалд на германското балтийско крайбрежие.

Ако планът на Варниг бъде изпълнен и газопроводът бъде задействан, той би дал на САЩ несравнима власт над енергийните доставки за Европа, отбелязва "Financial Times".

Но пречките пред реализацията му са значителни. За целта е необходимо Вашингтон да вдигне санкциите срещу Москва, а тя да се съгласи да възобнови продажбите на газ, които прекъсна по време на войната. Отделно, Германия трябва да позволи на газа да потече към всички потенциални купувачи в Европа.

Потърсен за коментар говорителят на Путин Дмитрий Песков посочва пред изданието, че не разполага с информация за преговори относно газопровода. "Газпром" отказа да коментира въпроса.

Кой е Матиас Варниг?

Германецът, опитващ се да възроди "Северен поток - 2", е близък приятел на Путин още от 90-те години на миналия век. Двамата се запознават, след като Варниг открива офис на Dresdner Bank в Санкт Петербург, където тогава все още непознатият Путин оглавява градския комитет за външни отношения.

Двамата си стават толкова близки, че Путин помолил Варниг да настани дъщерите му в дома си в Рьодермарк, когато майка им била тежко ранена при автомобилна катастрофа, пише FT.

Според интервю на бившия офицер от Щази от 2023 г. Путин, който говори свободно немски, дори е научил децата на Варниг да карат ски в Давос.

Той обаче критикува руската инвазия в Украйна, като я нарича "неописуема грешка". Варниг подава оставка от управителните съвети на две енергийни руски компании, след като войната започва.

Бившият офицер твърди в интервю пред "Die Zeit", че е отправил личен призив към Путин за прекратяването на инвазията.

Промяна в американската позиция

По време на първия си президентски мандат Тръмп открито критикуваше газопровода "Северен поток". Той се превърна в символ за онези, които обвиняваха Германия - и Европа като цяло - че разчита твърде много на руския газ и помага за финансирането на Москва, включително за военната ѝ индустрия.

Но някои от екипа на Тръмп сега виждат в газопровода стратегически актив, който може да бъде използван в мирните преговори за Украйна, твърдят представители на американската администрация.

Голяма пречка пред стартирането на газопровода обаче ще бъде сложната структура на собствеността му.

"Северен поток - 2" е 100% собственост на "Газпром", но 5 европейски енергийни компании - Shell, Uniper, OMV, Engie и Wintershall - заедно са осигурили около половината от разходите за изграждането му в размер на 11 млрд. долара чрез заеми. И 5-те европейски компании са отписали тези дългове.

През 2022 г. германското правителство прекрати процедурата по лицензиране на „Северен поток 2“ и така и не издаде документите, необходими за експлоатацията му.

Собствеността върху газопровода теоретично би могла да даде на американските инвеститори лост за контрол на руските газови потоци към Европа, която е ключов пазар за американския износ на втечнен природен газ, отбелязва FT.

Но бивши високопоставени американски служители и западни бизнесмени смятат, че само подписът на Тръмп и Путин няма да е достатъчен, за да бъде пуснат в експлоатация "Северен поток 2".


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Честито Възкресение Христово!

00:01 - 20.04.2025
Спорт

Тотална доминация, европейска титла и дъжд от рекорди за Карлос Насар

Когато само небето е границата за един суперталант

20:31 - 19.04.2025
Важно днес

След кървавата атака на Цветница Путин обяви "Великденско примирие" в Украйна

45 минути преди обявеното примирие в небето над Украйна са били изстреляни дронове "Шахед"

17:25 - 19.04.2025
Важно днес

9-месечно бебе загина при тежък пътен инцидент по пътя Смолян - Девин

То трябваше да бъде транспортирано с медицинския хеликоптер до Пловдив

15:42 - 19.04.2025
Кино и сериали

Райън Гослинг ще участва в новия филм за "Междузвездни войни"

Премиерата на Star Wars: Starfighter е планирана за май 2027 година

13:36 - 19.04.2025
Важно днес

Трима души получиха шанс за живот след донорска ситуация

Донорът е 66-годишна жена, чиито близки решават да дарят органите ѝ

13:12 - 19.04.2025
Технологии

Хуманоидни роботи се състезаваха с хора на полумаратон в Китай

До финала след малко повече от час пръв стигна човек, а не робот

12:32 - 19.04.2025
Политика

САЩ може да признаят незаконно анексирания Крим за руски, за да има сделка за мир в Украйна

Подобен ход рискува да подкопае международните закони и договори, които Русия нарушава

11:42 - 19.04.2025