Главният секретар на МВР подава оставка заради поредния случай на пострадал полицай

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Главният секретар на МВР Петър Тодоров и неговият заместник - главен комисар Станимир Станев - подават оставка. Това съобщиха те на брифинг пред репортери.

Причината за тяхното оттегляне е поредният случай на тежко пострадал полицай. Във вторник сутринта служител на реда пострада тежко в София при нов сблъсък с водач на бус, превозващ мигранти.

По думите на Тодоров важното сега не е неговата оставка, а утрешното заседание на Народното събрание, където ще се обсъждат законодателни промени в Наказателния кодекс.

"Важното е депутатите на утрешното заседание, разглеждайки тази тема, да направят законодателни промени, които да защитят нашите колежи, които рискуват живота и здравето. Нека съдът и прокуратурата да бъдат особено внимателни, разглеждайки тези дела, защото осъждайки тези хора на глоби и условни присъди, те отново се връщат и се изправят срещу колегите", каза той.

Според него е назрял моментът "законодателната власт да си каже думата", тъй като в момента законодателството "поощрява" бизнеса с каналджийство. Тодоров цитира данни, че за периода между 2021 и 2022 г. около 4000 са досъдебните производства, свързани с трафика на хора, а едва половината от тях са приключили с осъдителни присъди. Ефективните такива са само 158.

Инцидентът от вторник сутрин е поредният, в който тежко пострада служител на реда. Преди седмици граничен полицай беше застрелян на българо-турската граница, а през август двама други загинаха при катастрофа, докато преследваха автобус с нелегални имигранти в Бургас.

Важно днес

Почина поетесата Надежда Захариева

Съпругата на Дамян Дамянов е починала на 81 години

10:46 - 09.07.2026
Важно днес

Директорът на bTV Новините е забранил участие на Мартин Атанасов за парите в здравеопазването

Асен Иванов е спрял уговорено участие на 19-годишния Мартин Атанасов при Цветанка Ризова

09:59 - 09.07.2026
Кино и сериали

Тhe Pitt получи 25 номинации за Emmy, Hacks е с 24 - ето и пълния списък

Церемонията ще се проведе на 14 септември в Лос Анджелис

09:23 - 09.07.2026
Важно днес

Найденов: Прокурорската колегия нарушава закона, ако не разгледа производството срещу шефката на Софийската градска прокуратура

Седемдневният срок по искането на министъра за временното отстраняване на Емилия Русинова изтича днес

08:28 - 09.07.2026
Важно днес

Кабинетът решава как да гласува Радев за 21-вия санкционен пакет срещу Русия

Радев брани от европейски санкции руския патриарх Кирил и бившия президент на "Лукойл"

07:57 - 09.07.2026
Важно днес

Цената на петрола се покачва на фона на опасения от ново затваряне на Ормузкия проток

Продължава размяната на удари между САЩ и Иран

07:40 - 09.07.2026
Важно днес

Градушки и гръмотевични бури се очакват в следобедни часове

Максималните температури ще бъдат между 25 и 31 градуса

07:39 - 09.07.2026
Живот

Дипломация в бяло? Едва ли - просто протокол

Как българските медии изненадващо разчетоха "скрита символика" в костюма на Десислава Радева в Анкара

20:36 - 08.07.2026
Важно днес

Десислава Атанасова показа справка от Турция заради спора с полетите

Съдията от КС отново твърди, че е посещавала само Турция в периода, в който МВР смята, че е летяла до Дубай

20:06 - 08.07.2026