Google пусна своя Bard в Европа Снимка: © Getty Images

Чатботът на Google за изкуствен интелект – Bard, от днес тръгва и в Европа, съобщи компанията майка на гиганта Alphabet. Освен на Стария континент инструментът ще бъде пуснат и в Бразилия. Това е най-голямото разширение на продукта от пазарния му дебют през февруари, когато официално се изправи срещу вече станалия популярен ChatGPT (подкрепян от Microsoft).

„От днес можете да си сътрудничите с Bard на повече от 40 езика, включително арабски, китайски, немски, хинди и испански (б.р. - включително и на български)“, заяви старши продуктовият директор на Google Джак Кравчик в публикация в блога.

При отваряне на Bard.google.com излиза предупреждение към потребителите: "Възможно е разговорите ви с Bard да бъдат обработвани от проверяващи хора. Не въвеждайте чувствителна информация".

От компанията уточняват, че човешката проверка е "необходима стъпка в процеса за подобряване на модела" и че се налага за установяване на това доколко отговорите на Bard са качествени, коректни или опасни.

Bard и ChatGPT са програми, имитиращи възможностите на човека да води диалог. Те използват генеративен изкуствен интелект, за да водят разговори с потребителите и да отговарят на множество запитвания.

Появата им предизвика голямо вълнение не само сред аудиторията, но в технологичната индустрия като цяло, която сега се надпреварва да разработва и внедрява подобен род софтуери. Критиците пък обръщат внимание на рисковете от твърде бурното развитие на изкуствения интелект на фона на липсата на регулации.

Бизнесът инвестира милиарди в AI технологии с надеждата да генерира много повече приходи от реклама и облачни услуги. Тази седмица милиардерът Елон Мъск също даде начало на своя компания за изкуствен интелект – xAI, чийто екип включва няколко бивши инженери в Google, Microsoft и OpenAI.

Изпълнителният директор на Twitter и Tesla Илон Мъск Ръкавицата на OpenAI е хвърлена: Мъск обяви старта на компанията за изкуствен интелект xAI

„Понякога да чуете нещо на глас може да ви помогне да подходите към идеята си по различен начин ... Това е особено полезно, ако искате да чуете правилното произношение на дадена дума или да изслушате стихотворение или сценарий“, пише още Кравчик по повод разширяването на Bard.

Той каза, че потребителите вече могат да променят тона и стила на отговорите на Bard, като ги направят прости, дълги, кратки, професионални или непринудени.

Пускането на Bard в Европейския съюз първоначално бе спряно от местните регулатори за защита на личните данни. Кравчик заяви, че оттогава Google се е срещнала с надзорните органи, за да ги увери, че технологията отговаря на изискванията за прозрачност и контрол.

На брифинг с журналисти Амар Субраманя, вицепрезидент по инженерните въпроси на Bard, напомни, че потребителите могат да се откажат от събирането на техните данни.

Субраманя отказа да коментира дали има планове за разработване на мобилно приложение на чатбота. „Bard е експеримент“, добави той. „Искаме да бъдем смели и отговорни.“

Географското разширяване на Bard идва в момент, когато интересът към този тип чатботове изглежда започва да стихва след първоначалната еуфория. По последни данни месечният трафик към уебсайта на ChatGPT и уникалните посетители са намалели за първи път в историята през юни.

Болки на растежа за ChatGPT – първи спад на потребителите


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Бойко Рашков е завел иск за 50 000 лв. срещу Тошко Йорданов и Станислав Балабанов

Повод са техни изявления, свързани с временната парламентарна комисия „за разследване на корупционните практики в Агенция "Митници" и евентуалната роля на Асен Василев в тях“.

13:04 - 11.05.2024
Важно днес

800 протестиращи се опитаха да щурмуват фабрика на Tesla в Германия

Стотици протестиращи, които се противопоставят на разширяването на завода на Tesla в Грюнхайде, влязоха в сериозни сблъсъци с полицията.

10:57 - 11.05.2024
Важно днес

Как Си Дзинпин прилага стратегията "Разделяй и владей" в Европа

Китайският президент приключи обиколката си в Европа

10:07 - 11.05.2024
Живот

Защо малко самоограничаване може да направи всички по-щастливи

Как краткотрайното подобряване на настроението ни прави по-нещастни в дългосрочен план

09:27 - 11.05.2024